Papağanlar

Papağan Kaç Yıl Yaşar?

Papağan Kaç Yıl Yaşar?

Papağanlar, 279 farklı türü bulunan bunların arasında insanın avucunun içi küçüklüğünden 1 metre kadar büyüyen türlere sahip kanatlı kuş türlerindendir. Uçamayan türleri de vardır. Bakınız Kakapo papağanları bu türe en doğru örnektir.

Papağanların kaç sene yaşadıklarına dair biyolojik ölçümler neticesinde 60 yıla yakın yaşayan papağanlarda mevcuttur. İyi bir bakım ve sağlıklı bir ortam sunulduğunda her zaman ilgi ve alaka verildiğinde papağanın sağlıklı ve huzurlu yaşaması muhtemel sebeplerdir. Papağanların erken ölmesi genç yaşta hastalıklarla mücadele etmesinin en büyük sebebi ilgisiz kalmak ve onunla ilgilenmemek bazı hastalıkların başlangıcıdır.

Papağan Kaç Yıl Yaşıyor?

Papağanlar evcil kuş türleri arasında oldukça özel hayvanlardır. Bir insnaın ömrü boyunca bir veya bir kaç papağanla hayat arkadaşı olma potansiyeline sahiptir. Yukarı bahsetmiş olduğumuz 60 yıla kadar yaşan papağan cinsleri mevcuttur. Aşağıda paylaşacağımız türlere ait veriler biyolojik olarak ölçülmüş kanıtlanmış gerçek bilgilerdir.

Papağanlar vahşi doğada olduğundan daha daha uzun yaşarlar esaret altında çünkü; esaret altında yani kafes hayatında dışarıdan gelebilecek bir düşman saldırısı çok nadir veya düşman sayısı azalacak ve hastalıklarla karşılaşma oranı daha düşüktür. Tabiki bu durum hastalıklardan muaf oldukları anlamına gelmez.

Papağanlar Kaç Yıl Yaşar?

Papağanlarda genel bir kural yok kuş ne kadar iyi bakılır ve ilgilenilirse o kadar uzun ömürlü olabilir. İlgisiz papağan her zaman hastalıklara açık stresli ve hırçın bir papağan olabilmektedir. Dönemsel olarak hırçın veya sakin olabilirler insanları dönemsel olarak psikolojik bunalımları papağanlarda kendi içlerinde yaşayabilmektedir.

Aşağıda bazı yaygın papağan türleri ve kuşlar hakkında yaşam süreleri hakkında kanıtlanmış yaşam süreleri hakkında bilgileri sizlere aktaracağız. Aşağıdaki bilgilier ideal koşullarda sağlıklı beslenen kuşa dayanmaktadır.

Papağan Kaç Yıl Yaşıyor?

Papağanlar Kaç Yıl Yaşıyor?

Bir papağanın hayatını etkileyen etkenler beslenme, sağlık bakımları ve akıl sağlığıdır.

Papağanınız kanatlarını çırpabileceği, gerilebileceği, kanatlarını açacabileceği ortamın olması, temiz bir ortama sahip olması hem yaşam kalitesi hemde yaşam süresini uzatabilir. Güneş ışığının faydasından oldukça iyi yararlanabilmelidirler. Gece ve gündüz döngüsüne normal ortamlarındaki gibi ortam oluşturmanız papağanın ömrünü uzatacaktır.

Bazı kuşlar sürü kuşlar olduğu için ne kadar yaparsak yapalım insan kuşun yerini alamaz. Bu yüzden de papağan bir sürü kuşu olduğu için öncelikle en başta buradan ömürü kısalabilmektedir. O yüzden aynı türden kuşlarla birlikte beslenmelidir.

Bir evcil kuş satın alıyorsanız, güvenilir bir yetiştiriciden birini seçtiğinizden emin olun. Genetik de uzun ömürlülüğün bir faktörü olduğu için, size kuşun ebeveynleri hakkında sağlık bilgileri sağlayabilmelidirler.

Jako Papağan Kaç Yıl Yaşar

Papağana uygun bir diyet vermek aynı zamanda onu sağlıklı tutmaya ve hastalıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Çok yönlü bir diyet, peletler, tahıllar, tohumlar, kabuklu yemişler ve taze meyve ve sebzeleri içerir. Bir vitamin, protein, yağ ve mineral dengesi (haşlanmış yumurta kabuğu gibi kaynaklardan elde edilen kalsiyum gibi), bir kuşun sağlığını ve uzun ömürlülüğünü korumada kritik öneme sahiptir.

jako papağan sahiplendirme

Bir kuşa, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, kuşların sevdiği ayçiçeği tohumlarından oluşan bir diyet yapmaktır. Bunlar yüksek düzeyde yağ ve çok az besin içerir.

Ünlü Eski Papağanlar

Meşgul Papağan Mutlu Papağandır

Alex muhtemelen en ünlü papağan. Kuş dili deneyi konusundaki çalışmaları ile tanınır. Dr. Pepperburg tarafından bir evcil hayvan dükkanından satın alındı ve 31 yaşına kadar yaşadı. Kendisi ve katıldığı araştırmalar hakkında bir kitap yazıldı. Öldüğünde iki yaşındaki bir çocuğun duygusal seviyesine sahip olduğu düşünülüyordu.

01.

Afrika Gri Papağanı

40 ila 60 yıl  yaşarlar.

02.

Amazon Papağanları

25 ila 75 yıl yaşarlar.

03.

Muhabbet Kuşları

5 ila 18 yıl yaşarlar.

04.

Kayık Papağanları

50 yıla kadar yaşarlar.

05.

Cennet Papağanları

10 ila 30 yıl yaşarlar.

06.

Sultan Papağanları

10 ila 15 yıl yaşarlar.

07.

Kakadu Papağanları

20 ile 60 yıl yaşarlar.

08.

Konur Papağanları

10 ile 30 yıl yaşarlar.

09.

Senegal Papağanları

50 yıla kadar yaşarlar.

10.

Eclectüs Papağanları

30 ila 50 yıl yaşarlar.

11.

Macaw Ara Papağanları

30 ila 50 yıl  yaşarlar.

12.

Lori Papağanları

10 ila 30 yıl yaşarlar.

13.

Kanaryalar

10 yıl kadar yaşarlar.

14.

Güvercinler

20 yıl veya daha fazla (vahşi doğada sadece yaklaşık  1/2 yıl) yaşarlar.

15.

İspinoz(Finch)

Tipik olarak 5 ila 9 yıl, ancak bir büyük kuş kafesinde barındırıldığında daha uzun olabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle