Hayvanlar, Papağanlar

Yabani Papağan Kolonileri

Yabani Papağanlar

Yabani Yaşayan Papağan Kolonileri

Neredeyse 3 düzine değişik papağan türünün büyük bir bölümü Güney Amerika başta olmak üzere, gelişen dünyanın(yaşam alanlarına yapılan müdahaleler ve bunların her gün biraz daha daratılması) sonucu olarak nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Dracula Papağan

Buna bağlı olarak başta USA ve dünyadaki gelişmiş birçok ülkede, yabani ortamda halen sağlıklı yaşayan bu papağan türlerinin korunması öncelik kazanmıştır. Aksi takdirde bu türlerin nesli tükenmiş olacaktır.

Dracula Papağanı

Günümüz Amerikası’nın birçok sınır bölgesinde ve şehir alanlarında yabani papağan kolonileri gittikçe çoğalmaya başlamıştır. Bu şekilde örneğin, San Francisco’da ve Brooklyn de yeşil alan olmamasına rağmen, büyük sürüler yaşamlarını sürdürmektedir. Hatta söylendiğine göre, Batı Avrupa kentlerinde de artık yabani papağan sürüleri daha fazla görülmeye başlanmıştır. Burada bahsedilen sürülerin, evde beslenilen evcil papağanlarla bir ilgisi olduğu düşünülmüyor. Tahminlere göre bunlar, ülkeler arası satış amaçlı nakliyelerden veya evcil hayvan satış mağazalarından kurtulup bir araya gelen kuşak papağanlardan oluşuyor.

Yabani Papağan Eğitimi

Yabani Papağanlar

Papağanlar yetenekleri ve bulundukları ortama kısa sürede uyum gösteren canlılar olarak bilinirler. Zaten bu nedenle de, Kuzey Amerika ve diğer eyaletlerdeki papağanlar değişen soğuk iklim şartlarında hayatta kalmayı başarmışlardır. Kuzeydoğu bölgelerinde kışın kalın kar tabakası altında kalmış gemi direklerine tünemiş papağan gruplarını görmek yadırganmamaya başlanmıştır. Yaşadıkları bu eyaletlerde, iklim şartları her ne kadar onların doğal yaşamına uygun olmasa da, buralarda korunaklı barınaklar ve gıda bulmaları gayet kolay oluyor. Bu sayede de rahat şekilde yaşıyorlar. Papağanlar, bu bölgelere alışmaya başladıklarında ise kısa sürede üreme faaliyetlerini de hayata geçirebilmişlerdir. Gelişen yeni nesiller, her ne kadar şehirde doğmuş olsalar da, genel davranış biçimleri açısından doğal yaşamdakilerle benzer özellikler sergilediklerinden dolayı bunları Dracula yabani papağanlar olarak dikkate almak gerekir. Doğal hayatı koruma araştırmacıları, doğal ormanlarda her ne kadar büyük kayıplar yaşnsa da, papağanların kuzey şehirlerde ki başarılı uyumunu gelecek açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirmektedir.

Yabani Papağan Fiyatları

Şehirlerde yabani yaşamı geliştiren papağanların devamını sağlmakla görevli “City Parrots” organizasyonu çalışanlarının yaptığı açıklamaya göre; bu şekilde yaşamlarının, kapalı yerlerde barındırılmalarından daha sağlıklı olduğudur. Esaret altında, korumada olsalardı genlerindeki özelliklerini sonraki kuşaklara aktarımları, özellikle sosyal hayata kolay uyum sağlama, hayatta kalabilme stratejileri ve sosyal yönleri bu denli rahat gelişemezdi.

Yabani Papağan Nasıl Yakalanır

Yabani Yaşayan Papağan Türleri

Örneğin bu sayede, yeşil yanaklı amazonların(amazona viridigenalis) mevcut sayının nerdeyse dörtte birinden daha fazlasının California’nın ara şehirlerinde ve çevresinde hayatlarını devam ettirebilmişken, doğal yaşam alanında ki nüfusları giderek azalmaktadır.

Yabani Papağan Yakalama

Bu konu hakkında; 2016 yılında, başrol oyuncusunun San Francisco’da yaşayan bir yabani papağan sürüsü ile ilgilenen evsiz bir müzisyeni canlandırdığı bir film de çevrilmişti.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle