Papağanlar

İstanbul’daki Yeşil Papağan Kolonileri

İstanbul'daki Yeşil Papağanlar

Yeşil Papağanlar İstanbul‘u Mesken Tuttu!

Daha önceki yıllarda sadece bir kaç parkın içerisinde rastlanan yeşil papağanlar, artık nerdeyse tüm park ve bahçelerde görülmeye başlandı. Kalabalık sürü halinde yavaş yavaş İstanbul’u mesken tutan bu papağanlar aslında bir kaç yıl önce sadece Fenerbahçe parkı, Yıldız ve Ihlamur Kasrı parkı olarak 3 tane şehir parkında görülüyor iken şimdilerde neredeyse her semtin sokak ve parklarında rastlanır oldu. Tabi bunun sebebi olarak en önemli iki sebep zikredilse de sebep ne olursa olsun sonuç facia olabilir.

pakistan papağanı fiyatları 2018

Yeşil Papağanların Çoğalma Sebebi Nedir?

Yeşil Papağanların İstanbul’da çoğalma sebebi olarak ısınana sebep zikreden kuş gözlemcisi Kerem Boyla sebepleri şu şekilde açıklıyor:
Yeşil Papağanlar nerdeyse bundan 5 yıl öncesine kadar parklarda bir iki tanesine rastlanan kuşlardandır. Fakat şu an da bu kadar fazla görülmelerinin ilk sebeplerinden birisi Gümrük ten yasak olarak geçirilen kafesteki bu hayvanların görevliler tarafından serbest bırakılmasıdır. Kafesleri açılarak serbest kalan papağanlar ise parklara doluyor.

Diğer bir sebebi ise, tır ve kamyon arkasında getirilirken beklenmeyen sebeplerden dolayı bunların devrilme sonucunda papağanların oradan kaçmasıdır. Bu belki de bir facia olarak görünmüyor. Tabi ki doğa da hayvanların yaşaması güzeldir fakat kentlerin içerisine dikilen selvi ve çınar ağaçlarını çok seven bu papağanlar oraları mesken tutarak kent düzenini bozabilir.

pakistan papağanı fiyatları mavi

Yeşil Papağanların Asıl Yurdu Neresidir? & İstanbul’daki Yeşil Papağanlar Nereden Geldi?

Yeşil Papağanlar, tropikal iklimi severler. Genellikle Hindistan ve Pakistan çevresinde barınan ve ana yurtları bu iki şehir olan papağanlar artık kafeslerden kaçarak kentsel bölgelerde yaşamaya başladılar. İstanbul içerisinde görüldüğü gibi yabancı şehirler olan Amsterdam, Kaliforniya, Londra ve benzerlerinde de sıklıkla rastlanıyor.

Aslında burada korkulan tek husus kentin düzenini bozmalarıdır. Zira her hayvanın kendine göre bir düzeni vardır. Mesela ağaçların üzerinde yuva yapan kuşlar artık yuvalarını yeşil papağanlara bırakır oldu. Yine aynı şekilde selvi ve çınar ağaçlarını çok seven yeşil papağanlar sincapların yerlerini de istila etmeye başladılar. Bu sebeple tek sıkıntının şehir düzeninin bozulması olduğu söyleniyor.

iskender papağanı ne yer

Yeşil Papağanların Özellikleri

Yeşil bir renge sahip olan bu papağanlar kırmızı gagası olup boyunlarında siyah bir halka izi vardır. Fakat bu renkler daha çok yetişkin erkek cinsinde vardır. Zira dişilerinde ve yetişkin olmayan erkekler de bu siyah halkaya pek rastlanmaz. Genellikle Hint bölgesinde ve Afrika’nın sahel bölgesinde yaşayan bu tür ev hayvanı olmaya da çok müsaittir. Zamanla eğitim alarak konuşmayı dahi öğrendikleri için kafeslerle satılmak üzere her ülkeye ve bölgeye götürülür. Çok sevilen ve ev içerisinde kafeste beslenen bu tür kendi kendilerine göç etmezler.

En Çok Yerleştikleri Şehir İstanbul

Kuş araştırmacılarından Türkiye papağan sayılımları başkanı Doçent Doktor Esra Per’in bu konudaki sözleri şu şekildedir. Türkiye de neredeyse 10 bin den fazla olan sayısıyla bu papağanlar maalesef yarasa, karga ve sincaplarla yurt yarışı haline girdi. En çok yerleştikleri şehir İstanbul iken, sonrasında İzmir de daha fazla rastlanıyorlar. Şu anlık bir sorun yok fakat bu şekilde artmaya devam ederlerse sıkıntı oluşması söz konusu olabilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle