Anasayfa / Papağan / Mutasyon Nedir ?

Mutasyon Nedir ?

Mutasyon kelime anlamı; değişim olarak bilinmektedir. Küçük papağanlar da genel de mutasyon kelimesini çok duyarsınız özellikle dijital ortamda mutasyon muhabbet kuşları, mutasyon sultan papağanları, cennet ve sevda papağanları olarak duyabilirsiniz. Bu papağan türlerindeki değişimlerin ana sebebi aynı cins ile eşleşmeyen kuşlardan türemektedir. Muhabbet kuşlarının asıl renkler sarı yeşil tonlarında olmaktadır. Sultan papağanlarında ise siyah gri sarı renklerin birleşiminden oluşan renkler orjinal sultan papağanı renkleridir. Sevda ve cennet papağanlarında ise yeşil tonlarında olup orjinallerini günümüz şartlarında bulmak bazen zorlaşıyor. Mutasyon adı altında çeşitli renklerde bir çok kuş çeşidini görmekteyiz.

Mutasyon Örnekleri

Mutasyon kelime kökeni Fransızcadan gelmiştir, anlamı ise köken olarak günümüzde Türkçeye uyarlanmıştır. Mutasyon kuşlar, genel de kökeni değiştirilmiş kuşlar oalrak günümüzde orjinal renklerinden farksız birçok türe sahiplik etmektedir. Örneğin muhabbet kuşlarında orjinal renkler kökenlerinde Yeşil sarı renk tonları var iken mutasyon muhabbet kuşlarında mavi beyaz gibi farklı renklerini de görüyoruz Pet Shop mağazalarında rengarenk kuşları görebilirsiniz.

Mutasyon Sonucu Oluşan Hastalıklar

Birçok muhabbet kuşu cinsini de artık günümüzde görebiliyoruz. Neredeyse her coğrafyaya ait muhabbet kuşu mutasyonunu ve cinsini bulabilirsiniz. Türler arasında fiziki yapılarına göre de değişimler de bulunmaktadır. Jumbo muhabbet kuşları var, Show jumbo muhabbet kuşları da bulunmaktadır. Tabi ki mutasyonlar sadece muhabbet kuşlarına ait bişey değil fakat çoğu paraketlerde mutasyon bulunmaktadır. Bunun ayrımı artık bu şartlar altında olmayacak kadar azdır çünkü mutasyona kuşlara karşı insanların özellikle bilinçli yetiştirici ve besleyenlerin bir değişik bakış açısı olarak gözlemlenmektedir. Gözlemlenleme dışında bir kuş türünün dişi veya erkek olduğunu da vücut yapılarında ufak farklılıklar dışında anlayabileceğiniz bir başka neden yoktur.

Mutasyon Nedenleri

Muhabbet kuşlarında diğer alt dalları, Hollanda, İngiliz, Çek, Yerli gibi türlere de rastlayabilirsiniz. Bu türlerin kendi içlerinde de mutasyon bulunmaktadır.

Ayrıca Kontrol Edin

Kafes Tabanında Kullanılan Malzemeler

Bir Papağan Kafes Tabanında Olması Gerekenler Kanatlı dostlarımızın kafes ile ilgili tüm ayrıntılarını özenle gözden …

Papağan Alex’in Başarısı

Yapılan çalışmaların en önemlisi 1977 yılında, Irene Pepperberg tarafından Alex isimli bir yaşında gri papağanla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.