Hastalıklar

Papağanlarda Sıcak Çarpması

Papağan Sıcaktan Ölür Mü?

Küresel ısınmanın gündemde olduğu günümüzde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olduğu günleri yaşamaktayız. Sıcaklığın artmasıyla birlikte havadaki nem oranının da yüksek olduğu günlerde tüm canlılarda sıkıntı, hareket etme isteksizliği, nefes alma güçlükleri dikkati çeker.

Vücut sıcaklığının 41 derece olduğu zamanlar papağalar da aşırı çevre sıcaklığının yarattığı stresin tolere edilebilmesi memelilere göre daha güçtür. Genç yaşlardan itibaren yüksek çevre sıcaklığı olan yerlerde büyütülen papağanlar, yüksek çevre sıcaklığına daha kolay uyum gösterir.

Papağanlar da vücutlarını kaplayan tüyler iyi bir izolasyon sağladığından ve deride ter bezleri bulunmadığından sıcaklık yükselmesinde ısı kaybı oldukça güçtür. Vücuttaki sıcaklık deri yüzeyinden radyasyonla kafes, altlık veya tünek gibi daha serin cisimlere geçirilir. Ayrıca çevresindeki havaya ısı yayarak vücut sıcaklığı düşürülmeye çalışılır. İç organ sıcaklığını dışarıya aktarmak üzere deri damarlarındaki kan miktarı artırılır. Barınak veya odadaki serin yerler seçilerek vücuttaki aşırı sıcaklık o bölgeye yayılır. Ayrıca ağız açıp kapanarak daha fazla enerji kullanıp dışarıya verilecek enerji miktarı artırılır. Tüyler kabartılarak ve kanatlar vücuttan uzaklaştırılarak ısı kaybı artırılmaya çalışılır.

Papağanlar Sıcaktan Ölür Mü?

Papağan Sıcaktan Ölür Mü?

Sultan papağanı sıcaklığı ve jako papağanı sıcaklığı 20-25 derece arasında olması yeterlidir.

Sıcak Stresi Gelişmeyen Papağanlarda;

 • Çevre sıcaklığı vücut sıcaklığıyla aynı düzeye geldiğinde sıcaklık transferi tamamen durur.
 • Çevre sıcaklığı 41 dereceye ulaştığında papağanlar serinleyecek ve sıcaklığı aktaracak cisimler bulmada güçlük çekerler. Sıcaklığı dağıtma mekanizmaları yetersiz hale gelir. Bu durumda papağanlar ağzı açık soluyarak ve solunum sayısını artırarak serinleme sağlar. Vücut sıcaklığının azaltılması için papağanların ağızdan nefes alması bakterilerin solunum yoluna girişine fırsat sağlar.
 • Nemli ve yüksek sıcaklıktaki ortamda bulunan papağanlar da sıcaklık transferi yetersiz kalır. Ağız açık solunuma beden sıcaklığının yükselmesini önleyemezse papağan halsizleşir ve komaya girer. Yeterli sıcaklık kaybı sağlanamadığında kasılmalar meydana gelir. Koma tablosu gelişir ve kısa süre içinde malesef hayata gözlerini yumar.

Sıcaklık stresinin şiddeti; maruz kalınan sıcaklık derecesi ve sıcakta kalma süresinin artışı, sıcaklık değişiminin fazla olması ve havanın nem düzeyinin yüksekliği ile ilişkili olarak artar. Sıcaklık stresinin en önemli etkisi yem ve mama alımının azalmasıdır. Bu şekilde vücuda gıda ile giren enerji miktarı azaltılmış olur. Bu dönemde papağanlar enerji ihtiyacını vücut yağlarını kullanarak sağlar. Bu yolla sağlanan enerjiden daha düşüktür. Sıcağa bağlı aşırı su içme damlaların daha sulu çıkarılmasına yol açar. Sıcak havalarda bağışıklık sistemi, uyaranlara karşılık beklenen yanıtı vermez. Vitaminlerden yararlanma düşer. Vitaminlerin su içindeki dayanıklılık süresi düşer.

Muhabbet Kuşu Banyo Sefası 🙂

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Muhabbet Kuşu Banyo Show 🙂

Papağanlar.org (@papaganlarorg)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sıcak Stresi Gelişen Papağanlar;

 • İçme suları serin olarak verilir. Verilen su miktarı arttırılır ve suyun soğutulması önlemler alınır.
 • Banyo yapmaları için olanak sağlanır.
 • Öğleden sonra ve akşam saatleri gibi günün en sıcak saatlerinde hareket ettirilmez.
 • İçme sularına sodyum, klorür,potasyum, bikarbonat, kalsiyum, fosfor vitamin ve elektrolitler katılır.
 • Kafes ve odalar fan cihazı ile havalandırılır.
 • Papağan oda sıcaklığı 20 derecenin altına düşmemeli,35 derecenin üzerinde de olmamalıdır.
 • Beslenme gece serinliğinde yapılır.
 • Zorunlu olmadıkça ilaç ve aşı tedavileri uygulanmaz.
 • Evinizde veya büyük salmalarda telle çevrili rahat hareket etme ve uçma alanları oluşturabilirsiniz.

Papağan Sıcak Çarpması

Kafes ortamındaki papağanlar da sıcak çarpması, direkt güneş ışığına maruz bırakılma, camlar kapalı iken araç içinde bırakılma, uzun süre ısıtma amaçlı lamba ve sıcak su dolu termos sıcaklığına maruz kalma, uzun süre havlu içinde tutulma durumlarında ortaya çıkar. Aşırı kilolu papağanlar sıcak çarpmasına daha duyarlıdırlar. Sıcak havalarda tahtadan inşa edilmiş izolasyonu iyi olmayan kafeslerde ısı çarpması meydana gelir.

Papağan’a sıcaklık çarpmasında neler yapılmalıdır;

 • Kuş acil olarak sakin ve klimayla serinletilmiş ortama alınır.
 • Üzerine aralıklarla soğuk su serpilir.
 • Kanat ve ayakları serin suyla ıslatılır.
 • Ekstra stres yaratacak yaklaşımlarda bulunulmaz.
 • Bu uygulamalara karşın hasta papağanda hareketlenme ve canlanma görülmezse medikal müdahale için veteriner hekime başvurulur.
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Zuhal
Zuhal
1 yıl önce

Yemden başka bir şey yiye bilir mi