Papağanlar

Papağan ile Birlikte Yaşamak

Forpus Papağanı

Her şey doğasında güzeldir.

Doğanın dengesi iinde tüm canlıları bekleyen bir akıbet vardır. Başka canlılar tarafından yaşamak zorunda kaldığı yeni ortamına katlanmak veya yok edilmektir.

Doğal şartlarda doğmuş ve yetişmiş canlılara ev ortamında bakmanın başlıca sorunları şunlardır;

Öncelikle çevreye, besinlere ve sosyal ortama alışma güçlükleri daha sonra ortamın birlikte getirdiği hastalıklardır.

Yabani papağanların bir kısmı izole şartlarda ticari işletmelerde yetiştirilerek satılmaktadır. Bu papağanların ev ortamında bakılmasında ortaya çıkacak sorunlar vardır.

Papağan Sahibi Olma ve Bakımı

Öncelikliolarak yeni ortamına ve beslenme şartlarına alışmasıdır. Ayrıca yetiştiricilik döneminde papağanın vücuduna girmiş olan fakat klinik bulgu göstermeyen bazı hastalık yapıcı etkenler vardır. Bunlar yeni ortamında bakım ve beslenme şartlarındaki değişikliklerin veya yeni sosyal ortamın neden olduğu strese bağlı olarak aktif hale geçip klinik bulguya neden olurlar.

Gray Sultan Papağanları

İnsanlar yaşamları süresince çoğu kez kendi aralarında kurmayı başaramadıkları güzel ilişkileri birlikte yaşadıkları hayvanlarla kurmayı başarmışlardır. Bu durum pet hayvanları denilen yeni yaşam şeklini gündeme getirmiştir. Pet hayvanları evlerde insanların yaşam alanında yer edinme, edindiği yeri koruma daha üstün konuma geçme ve ilgiyi paylaşmak istememe gibi sosyal ilişkileri ortaya çıkarmıştır. Ayrıca papağanlar ırklarına özgü yaşam şartlarının gerekliliklerini ev ortamında yapamaması bazı vücut fonksiyonlarında bozulmalara yol açmıştır.

Küçük Forpus Papağanları

Papağan Sahibi Olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evimizde birlikte yaşamaya başladığımız canlılar açısından dikkat etmemiz gereken balıca özellikler şunlardır;

Büyük Kırmızı Amazon Papağanları

  • Canlının doğal ortamındaki beslenme ve çevre şartlarının(barınak malzemeleri, ısı,ışık) iyi bilinmesi özellikle doğasından alınıp getirilenler için çok önemlidir. Yetiştiricilerde doğup büyütülenlerde ise kısmi adaptasyon nedeniyle bakım ve beslenme doğal ortamından getirilenlere göre daha kolaydır.
  • Canlının evdeki yerinin belirlenmesi ve diğer canlılarla sosyal ilişkileri önemlidir.
  • Canlıların beraberinde getirdiği hastalıklar, yaşadığı yeni ortamda yakaladığı hastalıklar, canlılardaki hastalığın insanlara veya insanlardaki hastalıkların canlıya bulaşması dikkat edilmesi gereken diğer konulardır.
  • Hastalanan canlıya uygun hasta bakım ünitesinin oluşturulması hastalanan canlının uygun sağaltım almasının sağlanması ve en kısa sürede sağlığına kavuşması önemlidir.
  • Yukarıda sözü edilen yaşamsal özelliklerin ayrıntıları ve bilimsel yaklaşımla çözümleri yeri geldikçe açıklanacaktır.

Büyük Sarı Amazon Papağanları

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle