Papağan Eğitimi

Jako Papağan Nasıl Eğitilir?

Jako Papağan Nasıl Eğitilir

Jako papağan eğitimi içerisinde öncelikle papağanı eve getirdiğiniz zaman ona güzel bir ad verin ve ona her zaman o ad ile hitap edin. Papağanın yanında mutlu ve hafif bir tonla adını tekrarlayın. Bu tür papağanlar ilk 120 gün yeni yaşamlarına alışık olmadıkları için konuşma eğitimleri net olarak biraz çetrefilli olacaktır.

Bu konuda acele davranmamanız gerekmektedir. 120 günün sonunda planlı bir biçimde konuşma eğitimine başlanabilir. Her gün belli vakitlerde papağana eğitim verilebilir. Jako papağan eğitimi içerisinde papağan eve ve ortama adapte olduğu zaman daha kolay bir şekilde eğitilir ve tekrarlanan sözcükleri ve cümleleri daha iyi biçimde öğrenecektir.

Jako Papağan Nasıl Evcilleştirilir

Jako Papağan Eğitiminde Püf Noktalar

  • Konuşma eğitiminde ses kaydı kullanılıyorsa, sesin iyi ve doğru olmasına dikkat edin. Ses iyi ve doğru olmazsa papağanınız iyi ve doğru olmayan kelimeler ve cümleleri aynı şekilde tekrar eder ve bu da yanlış bir öğrenme olacaktır.
  • Kaydedilen ses açık bir şekilde değil ise papağan yinelenen sözcük ve cümleleri anlayamaz ve dolayısıyla bunları tekrarlayamaz.
  • Belki kuşunuzun kendi yöresel ağzınız ile konuşmasını istersiniz, örneğin sözcük ve cümleleri Ege, Trakya veya Erzurum şivesi ile tekrarlamasını isterseniz ve doğal olarak o yöreye ait kişilerin sesinden eğitim verilirse daha verimli ve başarılı olacaktır.
  • Eğer kuşunuzun bir veya bazı sözcükleri yinelemesini istemiyorsanız, o sözcükleri ne kadar kullanırsa kullansın siz kullanmayın ve yerine farklı sözcükler öğretin, bu durumda o sözcükleri yerini hafızasında farklı sözcükler alacaktır.

Jako Papağan Nasıl Konuşturulur

Jako Papağan Eğitimi İçin Uygun Zamanlar

Eğer birisi papağana argo veya hoş olmayan sözcükler öğretti ise ve siz o sözcüklerin unutulmasını istiyorsanız, tek bir yolu var ; o sözcüklerin yinelenmemesidir. Jako papağan eğitimi için en uygun konuşma eğitimi zamanlaması papağanların boş oldukları vakitlerdir. Oldukça cana yakın ve sevimli olan bu papağan türü, eğer uykudan uyanmış ve karnı tok ise ve günlük bakım zamanı değil ise konuşma eğitimi için hazır durumdadır. günün 8-9 saatini tüy bakımına ayırırlar. Bu saat dilimlerinde rahatsız edilmeyi hiç sevmezler. Papağan kafesinde hareketlenmeye başladıysa ve ıslık çalıyorsa bu konuşma eğitimi için uygun bir vakit anlamına gelmektedir.

Kaliteli ve verimli bir konuşma eğitimi için papağanı belirli bir saat dilimi içinde alıştırmanız papağanınızın o saatte relaks durmasına ve yalnız sizi dinlemesini sağlar.
Jako papağan eğitimi sırasında papağanınızın konuşma eğitiminden sıkılmaya başladığını sürekli olarak yemini yemeye başlamasından, ıslık çalmasından ya da kafes içinde hareketlenmeye başlamasından anlarsınız. Bu gibi durumlarda eğitimi bitirin çünkü eğitim vermeniz verimli olmayacaktır.

Jako Papağan Nasıl Beslenir

Jako Papağanın Konuşabilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Papağanınıza konuşma eğitimi esnasında sözcük veya cümleleri yavaş ve alçak ses tonu ile söylememelisiniz, çünkü böyle bir durumda papağan da sözcükleri aynı ses tonu ile yineleyecektir ve sizin için anlaşılması güç bir durum olacaktır. Papağana konuşma eğitiminde sözcükler net bir şekilde ve yüksek ses ile söylenmelidir. Mutlu ve komik cümleler tercih edin.

Papağanınıza kesinlikle argo veya nahoş sözler öğretmeyiniz çünkü ne manaya geldiğini bilmediği için eş, dost, akraba ve yakınlarınızı gördüğünde bu sözcükleri yineleyebilir ve bu yüzden misafirlerinize mahcup olabilirsiniz.

Jako Papağanlar nasıl Konuşturulur

Eğitimde Kreatiflik

Papağanların konuşma eğitiminde kreatif olun ve çevredekileri şaşırtacak veya eğlenceli cümleler öğretmeye öncelik verin. Gereksiz kelimeler ile aklını doldurmayın. Jako papağan eğitimi sırasında papağanının eğitime ve ortama alışmasından sonra düzenli olarak bir konuşma eğitim planı hazırlayın. Eğitimin ilk zamanlarında kısa ve basit sözcükler tercih edin. Asla söylemesi güç sözcükler öğretmeyin.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir