Afrika Papağanları

Jako Papağan Bakımı

Jako Papağan Bakımı

En akıllı ve en konuşkan papağan olarak bilinen jako papağanları, evlerde en fazla beslenen papağan türlerindendir. Diğer adıyla gri renkli Afrika papağanları olarak da bilinirler. Bu evcil papağanların doğal yaşam alanları, Güney Fildişi sahillerinden Kenya’nın batısına kadar uzanır.

Jako papağanları, yaşadıkları yerde kendilerini güvende ve mutlu hissetmeleri için her evcil hayvanda olduğu gibi titizlikle bakımının yapılması gerekir. Özellikle tırnakları kendine ve başkalarına zarar vermemesi adına veteriner kontrolünde mutlaka kesilmelidir.

Yavru Jako Papağan Bakımı

Bakımlarının yanı sıra beslenmesi ve yaşayacağı ortam koşullarına da son derece dikkat edilmesi önemlidir. 1 yaşına erişene kadar bünyeleri oldukça hassas olan jako papağanları, hijyene dikkat edilmezse çabucak hastalanabilirler. Bu yüzden yavru jako papağan bakımı için dikkat edilmesi gereken altın kural temizliktir.

Kafes temizliği elma sirkesi ile yapılabilir. Bunun dışında dezenfektan tarzı herhangi bir kimyasal madde kullanılmamalıdır. Aynı şekilde yiyeceklerinin temizliği de son derece önemlidir. Özellikle içme suları kontrol edilmeli ve gün aşırı tazelenmelidir. Eğer suyu çeşme suyundan veriyorsanız dinlendirilmiş şekilde daha uygun olacaktır.

Jako Papağan İsimleri

Jako Papağan İsimleri

Jako papağan dostunuz ile aranızdaki bağı güçlendirecek en önemli unsur ona gösterdiğiniz ilgi ve sevgidir. Bu yüzden kendini değerli hissetmesi oldukça önemlidir. İnsan sesini taklit etmeye bayılan bu kuş türleri, kullandıkları kelimelerin anlamını da çoğu zaman bilirler. Kelime dağarcığı gelişmiş olan jako papağını adı ile çağrıldığında mutlaka tepki verecektir. Bu yönüyle ona vereceğiniz isme birlikte karar verebilirsiniz.

En güzel jako papağan isimleri ise onun özelliklerini tanımlayacak en iyi kelimelerden seçilmelidir.

Papağan erkek ise;

 • Pıtır
 • Apollo
 • Şesu
 • Aliş
 • Cesur
 • Serseri
 • Zuzu
 • Cingöz
 • Ares
 • Paşa
 • Kont
 • Efe
 • Herkül
 • Mercan
 • Cino

gibi isimler size ilham verebilir. Gri renginden dolayı Duman ismi de tercih edilebilir.

Dişi papağan için ilham verecek isim önerileri ise;

 • Prenses
 • Çilek
 • Bambam
 • Çıtır
 • Tarçın
 • Şirin
 • Ela
 • Gümüş
 • Yasmin
 • Hera
 • Cazibe
 • Şirine
 • Bıcırık
 • Fındık
 • Ananas
 • Maşuk
 • Mutlu
 • Koko
 • Alya

gibi özgün seçimler olabilir.

Oyuncu olan jako papağanları için verilecek klasik isimlerden ise;

 • Çılgın
 • Taklacı
 • Şımarık
 • Cankuş
 • Arsız
 • Zıpır

iyi bir öneri olabilir.

Jako Papağan Nasıl Eğitilir?

Jako Papağan Nasıl Eğitilir?

Jako papağan hassas bir kuş türüdür. Bu nedenle bu türü beslemeye karar vermeden önce jako papağan nasıl eğitilir hakkında sahibi olmak gerekir. Bu kuşlar son derece zeki oldukları için öğrenme yetileri de oldukça gelişmiştir. İhtiyaçlarını genellikle beden dilleri ile ifade ettikleri için her hareketlerinin bir anlamı vardır ve bunları öğrenmeniz gerekir.

Bu aşamada tek yapmanız gereken bıkmadan, ilgi ve şefkat ile ona yakınlık sağlamaktır. Yalnız vakit geçirmekten hoşlanmayan bu canlılar için birlikte sık zaman geçirmek önemlidir. Kelime öğretme aşamasında ise tekrar etmek yeterli olacaktır. Bunu pekiştirmek için ödül oldukça teşvik edicidir.

Jako Papağan İştahsızlık

Jako Papağan İştahsızlık

Jakolarda iştahsızlık yem veya yemek yemeye karşı olan ilgisizlik ile beliren bir durgunluk hali ile başlar. Bunun birçok sebebi vardır. Alıştığı yem dışında başka herhangi bir yem takviyesi uygulanması, yemin değiştirilmesi ya da farklı bir besin düzeninin uygulanması sebepler arasında olabilir.

Jakonun arzu ettiği yemi seçmesi için birden fazla seçeneğin tercihe sunulması iyi bir alternatif olabilir. Fakat jako papağan iştahsızlık durumu uzun vadede devam ediyorsa hastalık belirtisi olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir uzmana danışılmalıdır.

Jako Papağan Nelerden Hoşlanır?

Jako Papağan Nelerden Hoşlanır?

Jako papağanları su ile oynamaktan ve ilgiden oldukça keyif alırlar. Onlarla zaman geçiren insanlara karşı sıcakkanlıdırlar. Jako papağan nelerden hoşlanır sorusunun bir diğer yanıtı da yemek yemekten de oldukça keyif almalarıdır. Jako papağanları tuzsuz çekirdek, peynir, haşlanmış yumurta, mısır ve dilimlenmiş meyveler ile beslenebilirler.

Özellikle meyveler, jako papağanlarını doğal ortamlarında hissettireceğinden mutlu olmaları kaçınılmazdır. Marul, maydanoz gibi yeşil yapraklı bitkiler sindirim sisteminde hassasiyetlere ve ishale yol açacağından verilmesi pek uygun değildir. Yine, bayatlamış ve bozulmuş yiyeceklerden mutlaka kaçınılmalıdır. Jako papağanı için verilecek yemler ise mutlaka kapalı paketlerde satın alınmalıdır.

Jako Papağan Neden Bağırır?

Jako Papağan Neden Bağırır?

Jako papağanı, bazen çığlık atabilir. Yalnız kaldığında ve kendini ilgiden mahrum hissettiğinde ortaya çıkabilen bu bağırma durumu aile fertleri ev içinde iken de görülebilir. Bu durum acil bir durumun işareti olabilirken, sizinle iletişime geçmeye çalışmanın bir yolu da olabilir.

Bu sebeple jako papağanı neden bağırır sorusunun birden fazla cevabı vardır. Korku, stres ve öfke gibi durumlar ile birlikte can sıkıntısı veya beslenme ihtiyacı gibi durumlarda söz konusu olabilir.

Jako Papağan Stres

Jako Papağan Stres

Jako papağanları doğada sürüler halinde yaşadıkları için yalnız kalmaktan hazzetmezler. Sahibinden aşırı ilgi bekleyen bu canlılar, sesli ortamlarda bulunmaktan da oldukça keyif alırlar. Sosyal bir tür oldukları için kendi hallerinde bırakılıp yalnızlığa terk edildiklerinde mutsuz olurlar. Bu sebeple strese giren jako papağanı tüylerini yolmaya başlayabilir. Aynı şekilde gün ışığı olmayan karanlık ortamlarda strese girmelerine zemin hazırlar.

Bununla birlikte jako papağan stres durumlarından biri de cezalandırarak eğitmeye çalışmaktır. Eğitiminde bağırmak ve ceza vermek jako papağanları için stres kaynağıdır. Yaşam süreleri 60 ile 70 arasında değişen jako papağanları için aşırı stres ölümcül olabilir. Jako papağanına sevgi ile yaklaşılmalı ve ödülle eğitilmelidir. Ayrıca kafesler bel hizasından aşağı ve göğüs hizasından yukarı konulmamalıdır. Bu kuş türleri için insanlar ile yeteri kadar iletişim halinde olamamak can sıkıntısına sebep olacaktır. Bu durumda jako papağanı, davranış bozukluğu göstererek tüylerini yolabilir.

Eğer kaşıntı, kepek veya benzeri gibi fiziksel bir problem yok ise bu durum sinir hastalığı olabilir. Nemli ortamda vakit geçirmeyen, aşırı kuru havaya maruz kalan jako papağanı bu gibi çevresel koşulların sağlanamaması nedeni ile de strese girerek tüy yolabilir. Zaten jakolar genellikle tüy yolmaya yatkın türlerdir. Korku, diyet ve beslenme sorunu, fazla ilginin getirdiği ufak bir ilgisizlik bile jakonun tüy yolmasına neden olabilir.

Jako Papağan Hakkında Bilgi

Jako Papağan Hakkında Bilgi

Jako papağanları ses tonları ve sesleri çok iyi taklit edebilen gri tüylü kuşlar olarak bilinirler. En popüler olanları ise kırmızı kuyruklu olan türleridir. Son derece iyi taklit yetenekleri olduğu için doğru bir eğitim ile birlikte 1000 kelimeye kadar konuşabilirler.

Genellikle 450-500 gr ağırlıklarındadır ve kanat açıklıkları ise 45-55 cm arasındadır. Hassaslardır. Bulundukları ortama adapte olmaları uzun sürebilir. Ara sıra çığlık atabilirler. Jako papağan eğitimi için mutlaka jako papağan hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Jako Papağan Banyo

Jako Papağan Banyo

Jako papağanını banyoya alıştırmak için hafızasına kazınacak ve ona yıkanmayı hatırlatacak bir kelime seçmeniz de ona güven verir. Örneğin banyo, şap şap, bıcı bıcı gibi kelimeler telaffuz ettiğinizde yıkanacağını anlar ve kendini hazırlar. Böylece banyo süresince birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Jako papağan banyo esnasında aşırı sıcak veya çok soğuk su kullanmaktan kaçınılmalıdır. Sabun, duş jeli veya şampuan gibi kimyasallar alerjik reaksiyonlara sebep olacağından kullanılmamalıdır. Kulak ve burna su kaçırmadan yıkama işlemi bitirilmeli, jako aşırı suya maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca kışın banyo süresi uzun tutulmamalı ve banyo sonrası üşütmeye mahal verilmemelidir. Yaz, kış fark etmeksizin yıkama saatini genellikle gündüzleri tercih edilmelidir. Akşamları yıkandıklarında vücutları nemli kalacağından hasta olma riskleri vardır.

Yıkama sırasında huzursuz görünen jako papağanını banyoda uzun süre bekletmeyin. Bu süreci alışana kadar kısa tutmaya çalışın. Yıkanma esnasında oldukça mutlu olan ve ıslıklar çalan jako papağanları mutsuz, huzursuz, durgun ve sessizse bu durumdan hoşnut değildir.

Banyo sonrası kurutma işlemi için papağanınıza özel bir havlu tercih edin ve kurulayın. Hava sıcaksa fazla maruz bırakmamak şartıyla güneş ile kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. Soğuk havalarda saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

Jako Papağan Ele Alıştırma

Jako Papağan Ele Alıştırma

Jako papağanının ele alıştırılması sabır gerektiren bir süredir. İlk günden böyle bir duruma alışmasını beklemek aceleci davranmaktan başka bir şey değildir. Kuşun, ortamından ayrılarak farklı bir yere gelmesi zaten onun için bir stres sebebi iken bir anda size alışmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle daha İlk günden zorlamamalısınız.

İlerleyen günlerde jako papağan ele alıştırma işlemi için elinizi uzak bir mesafeden uzatabilir ve tepkisini ölçebilirsiniz. Mesafeyi kendisinin kapatmasını beklemek doğru bir hamle olacaktır. Bu aşamada isterseniz sevdiği bir yiyeceği de ona doğru uzatabilirsiniz.

Jako Papağan Nasıl Yıkanır?

Jako Papağan Nasıl Yıkanır?

Tüylerinde tozlanma başlayan jako papağanı mat bir görüntüye sahiptir. Her ne kadar diğer hayvanlar gibi kendilerini temizleme iç güdüsüne sahip olsalar da mutlaka su ile yıkanmaları gerekir. Özellikle derinin rahat nefes alması ve tüylerin kolay çıkması için temizlik şarttır.

Jako papağanı nasıl yıkanır konusuna gelinecek olursa bunun için özel bir stil yoktur. En önemli kural jakoyu banyoya alıştırmakla başlar. Buhar banyosu iyi bir başlangıç olabilir. Duşta olduğunuz zamanlarda banyo buharından nemlenmesi için duşa kabinin üst kısımlarına tünemesine izin verebilirsiniz.

Ya da su sıcaklığını normal seviyeye ayarlayarak banyo yaptırabilirsiniz. Duş başlığı ile akan su tazyikli olduğundan jakolar gıdıklanabilir. Eğer alışırlarsa ara sıra bu yöntemi de tercih etmeniz mümkün. En sık kullanılan spreyleme ile banyo yaptırma işlemi jakoların da en sevdiği yöntemdir. Bu yöntemde bir sprey şişesine ılık su konur ve jako ayak ve kuyruk kısımlarından ıslatılarak banyoya ilk adım atılır. Bu aşamada ona şarkılarla ve sevgi sözcükleri ile rahatlatabilirsiniz.

Jako Papağan Neden Titrer?

Jako Papağan Neden Titrer?

Jako papağanlar hassas kuşlar olduklarından bir şeyden koktuklarında ya da etkilendiklerinde titreme olasılıkları yüksektir. Bu, şiddetli veya rahatsız edici bir ses ile de mümkün olabilir.

Alışmadıkları ortamda halihazırda korkma eğilimine sahip olan bu kuşlar, strese maruz kaldıklarında da bunu beden diliyle gösterebilirler. Bu durum jako papağan neden titrer sorusunun cevabıdır. Titreme uzun süre devam ederse mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır.

Jako Papağan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Jako Papağan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Jako papağan alırken kuyruk rengi başta olmak üzere sağlıklı olup olmamasına, yerli üretim olmasına ve durgun olmamasına dikkat edilmelidir. Jako papağanı kuyruk rengi mutlaka kırmızı renkte olmalıdır. İthal yerine yerli olması da oldukça önemlidir. Çünkü burada beslenme şekillerinde değişiklik olabileceğinden uyum problemi ile birlikte sindirim bozukluğu görülecektir.

Ayrıca eğitimin kolay olabilmesi açısından jakonun yavru olması da jako papağan alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun en önemli yanıtlarındandır.

Jako Papağan Hırlaması

Jako Papağan Hırlaması

Ortama yeni alışmaya başlayan jako papağan hırlaması yemek yemek, ötmek ya da tüy kabartmak kadar oldukça doğal bir eylemdir. Eğer hırlama eylemi ilk karşılaşma anında olduysa bu durum sizi tanımadığı ve ortamı yabancıladığı içindir. Özellikle evcil olmayan jako papağanları için bu ilk karşılaşma durumu kafese geçtikten sonra daha da şiddetlenebilir.

Bu andan sonra papağana güven vermek önemlidir. Sakinleşmesi için onun izin verdiği mesafede durmalı ve alışmasını sağlamalısınız.

Jako Papağan Neden Hırlar?

Jako Papağan Neden Hırlar?

İlk karşılaşma anı dışında jako papağanlarının hırlama sebepleri; korku, şikayet, öfke, üşengeçlik, nefret, huysuzluk ve asap bozukluğu da olabilmekte. Gözlerini kocaman açıp avazı çıktığı kadar bağıran ve gerileyen bir jako papağanı korkmuş durumdadır. Bu aşamada sizin en küçük hareketinize bile tepki verebilir.

Korku ve panik durumu jako papağan neden hırlar sorusuna cevaptır. Korkusuz bir ifade ile homurdanma şeklinde hırlayan papağan davranışı ise öfkeye işarettir. Yine sizin hareketlerinize göre sesini yükseltip alçaltabilir. Bakışları sakin, baş bazen eğik ve hırlama hafif bir homurdanma şeklinde ise jako papağanında şikayet, huysuzluk ya da üşengeçlik hali görülebilir.

Jako Papağan Nasıl Uyur?

Jako Papağan Nasıl Uyur?

Jako papağanlarının da diğer papağanlar gibi günde 10 ile 12 saat arası uykuya ihtiyacı vardır. Işıksız karanlık bir ortamda gece olduğunu zannederek uykuya çekilebilir. Uyku, hassas kuşlar olan jako papağanının ruh sağlığı ve bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir.

Uykusuz kalan ibr papağanın eğitimi ve kelime öğrenmesi zordur. Jako papağanı nasıl uyur sorusunun cevabına gelinirse gece kafesin üzerini siyah bir çarşafla örtmeniz yeterli olacaktır.

Jako Papağan Saldırısı

Jako Papağan Saldırısı

Jako papağanları da dahil olmak üzere tüm papağan türleri için gaganın birincil amacı; tutmak, yemek, içmek, tüylerini temizlemek ve dokunmaktır. Bu yüzden gagayı saldırmak amacıyla kullanmaları ancak mecbur kaldıklarında mümkündür.

Avcı hayvanlar olmadıkları için doğaları gereği ısırma güdüleri saldırmak için değil kaçmak içindir. Gagası ile parmağınızı tutan ya da en hararetli oyun anlarında ufak gaga hareketleriyle oyunu eğlenceli hale getirmeye çalışan bir jako için bundan daha normal bir olay söz konusu değildir.

Papağanın aşırı ısırma ve hatta saldırma güdüsü öfke ile gelen agresiflik, stres veya hormonal kaynaklı olabilir. Bir jako papağan saldırısı durumuna maruz kaldıysanız ters giden bir durum var demektir. Jako papağanının göz bebeklerinin daralması ve tüylerinin kabarması öfkeli olduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda ısırma ihtimali yüksektir ve dikkatli olunması gerekir.

Jako Papağan Kafa Sallama

Jako Papağan Kafa Sallama

Jako papağanın iki üç defa art arda kafa sallaması normal karşılanabilir. Kulağa giren ufak tüy veya tozlar kuşu rahatsız edebilir ve bundan kurtulmak için kafa sallamaları olabilir. Yine anormal sesler duymak jako papağan kafa sallama hareketine neden olabilir.

Bu durum da aynı şekilde kalıcı değildir. Eğer çok uzun süreli bir sese maruz kalındıysa jakonuzun yerini değiştirmek iyi bir çözüm önerisi olacaktır.

Jako Papağan Hareketlerinin Anlamları

Jako Papağan Hareketlerinin Anlamları

Bir jako papağanının her hareketi isteklerinin ve duygularının belirtisidir ve jako papağan hareketlerinin anlamları birbirinden farklıdır. Kulağa her ne kadar ilginç gelebilse de jako papağanının beden dili onun istekleri ve ihtiyaçlarını anlamak için kilit noktadır. Her hareketinin aslında bir anlamı olan jako papağanı için kafayı döndürerek tüylerinin arasına saklamak sıkılma belirtisidir. Uzun süre yalnız ve iletişimsiz kalmış bir jakoda bu davranış gözlenebilir. Yapmanız gereken ona sevgi ile yaklaşıp konuşmaktır.

Jakonun tüylerini sallaması ya da tüylerini gagası ile taraması temizlik yaptığı anlamına gelirken tüylerini kabartması ise durumdan hoşnut olduğunun göstergesidir. Tüyleri kabarıkken neşesi yerinde olan jako papağanı için herhangi bir problem yokken bu şekilde sessiz veya hareketsiz duran jakoyu veterinere götürmekte fayda vardır. Yine aynı şekilde kendini güvende hisseden jako papağanı gagalarını birbirine sürtebilir.

Jako papağanı hareketsiz kalıyorsa tehlikeli bir durum söz konusu demektir. Jakonun midesinden yiyecekleri çıkarması, öksürmesi, hapşırması ise elbette ki bir hastalık durumudur ve veteriner kontrolü gerekir. Jakonun kafes etrafında dönmesi yine jakonun sevincini gösterir. Bir şeyden fazlasıyla korktuklarında ise titremeleri kaçınılmazdır.

Jako Papağan Evcilleştirme

Jako Papağan Evcilleştirme

Jako papağanın doğal ortamı yabani bir ortam olduğundan evcilleştirme süreci uzun sürebilir, bunun için sabır gerekir.

Jako papağanını sıkmadan, ihtiyaçlarına kulak vererek jako papağan evcilleştirme sürecini başarıyla tamamlayabilirsiniz. Bunun için beslenme, bakım ve beden dilini doğru bir biçimde bilmek önemlidir.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşü “Jako Papağan Bakımı

 1. Papağan Sahibi Hamdi Chef Hamdi Chef dedi ki:

  Kalp papağanım yeni aldım 1 yaşında gündüz gece uyku modunda sadece yemek yeme ve su içmek için uyanıyor sebebi nedir acaba