Anasayfa / Afrika Papağanları / Papağanların Doğal Yaşantısı

Papağanların Doğal Yaşantısı

  Gri Jako Papağanları Doğal Yaşam HayatlarıSürü Yaşantısı ve Vahşi Doğa

Gri papağan(Jako papağanı), Afrika papağanı ve kakadu ailesine bağlı papağan türleri sık orman ve su birikintilerine yakın yerlerde yaşamayı tercih etmektedirler. Gruplar halinde yaşamlarını sürdüren bu papağan türleri 20 ile 30’lu gruplar halinde yaşamlarını sürdürmektedirler.

Her grubun bir lideri vardır ve gruba lider öncülük eder, Papağanlar yaşamı boyunca tek bir eşi olur ve eşlerine sadık bir türdür. Fakat yaşantıları boyunca bu kural kesin değildir. Tıpkı insanlar gibi. 1 yılda 1 veya 2 kez çiftleşen ve yumurta çıkartan papağanlar yavrularına eşleriyle beraber bakarlar.

Bu papağanların ortalama yaşam süreleri 50-60 yıl arasındadır, Evcil papağanlarda ise bu süre iki katına çıkmaktadır. İyi bir bakım sürecinde 80 ile 100 yıl arasında kafes papağanları yaşayabilmektedir.

Vahşi doğa da papağanların tabi ki her türün olduğu gibi kendi türünden olan düşmanları fobileri korkuları bulunmaktadır.  Kartal, Şahin, Doğan, Atmaca gibi cani kuşlardan korunması yada yavrularını koruması gerekmektedir. Evcil papağanlarda dahi bu korku iç gidüsel olarak bilinç altına yerleşmiştir.

Ayrıca Kontrol Edin

19 Milyon Yıl Önce Yaşayan 1 Metrelik Papağanın Fosili Bulundu

19 Milyon Yıl Önce Yaşayan 1 Metrelik Papağanın Fosili Bulundu

Yeni Zelanda’nın güneyindeki St. Bathans bölgesinde 2008’de bulunan kuş bacağı fosilinin 19 milyon yıl önce …

Korkak, Güvensiz ve Ürkek Papağan Eğitimi

Papağanlar vahşi canlılardır. Doğası gereği ürkek, güvensizliğe yatkın ve sinirli bir tablo sergilerler. Doğal ortamda, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.