Hastalıklar

Papağanlarda İshal Durumunda Beslenme

Papağan İshal İlacı

Kolay sindirilebilecek gıdalar;

Sindirim sisteminde oluşmuş enfeksiyonlarda, papağana mutlaka hazmı kolay gıdalar sunmak gerekir. Böyle zamanlarda teşhis kesin ise, belli gıdaları vermek ve bazılarını vermeyi ertelemek gerekir. Böylece kanatlı dostunuz, bu dönemi daha kısa sürede ve en az sorunla atlatmış olacaktır.

İlk aşamada, papağanın gerçekten ishal olduğundan emin olmak gerekir. Diğer bir konuda, ishale, böbreklerde oluşan enfeksiyonları ayırt etmek zordur. O nedenle kanatlı dostunuzun hangi sorunu yaşadığını bir veteriner hekim tarafından teşhis edilmesi gerekir.

Papağanlarda İshal

İshal durumu kesinleştiği takdirde, kanatlı dostumuza bu süreçte kesinlikle taze sebze ve meyve vermeyiniz. Her ne kadar bunların içerdiği vitaminlere bünyesinin ihtiyacı olsa da sonuçta su oranı yüksek besinler olduklarından vücuttan atılımları da aynı oranda sıvı olacaktır.Bu da ishal olan kuş için zararlıdır. Bu arada bir diğer konuda, dışkılamadaki sıvı olma hali devam edeceği için ishalin geçip geçmediği teşhisi de sağlıklı yapılamaz. Zira dışkıdaki sıvılığı yediği taze gıdalarda mı, yoksa hastalık halinin devam etmesinden mi olduğunu anlamak zordur.

jako papağanlarda ishal tedavisi

İshalin halsiz bıraktığı bünyeye, taze gıda alımı da eksileceği için, mutlaka dıştan verilecek vitamin preparatları(hazır ilaçlar) ile kuvvetlendirmek gerekir.

Genel halsizlik hali devam ediyorsa, suyuna biraz üzüm şekeri(früktoz) eklemek, hatta bunu evde taze hazırlanmış papatya çayı ile birlikte vermek faydalı olacaktır.

Papağan İshali Nasıl Geçer ?

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir durumda, özellikle kuvvetli bir ishal durumu söz konusu ise, kuşun bünyesinde sadece su kaybı değil, büyük oranda elektrolit kaybının da olacağıdır. Bundan dolayı ishali olan dostunuza, mutlaka dıştan elektrolit takviyesi yapmanız gerekir. Bu durumu veterineriniz ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Böylece sizi hangi elektrolit takviyesinin yapılması gerektiği bilgilerini verecektir.

Ana yem olarak kullandığınız günlük yem karışımına devam edin. Bu süreçte filizlenmiş, çimlendirilmiş gıdaları da vermeyin. Bazı yem markalarının hazırladığın kaliteli tahıl içerikli tohum karışımlarından da faydalanabilirsiniz. Karışıma bir miktar yulaf eklenebilir. Bu yemler, ishal döneminin kısalmasına ve kanatlı dostumuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesini katkıda bulunacaktır. Ayrıca bu saydığımız kuru gıdalar, bünyede ishale yol açan sıvı kaybını engelleyeceği için ishalin geçmesinde faydalı olacaktır.

Az oranda katı haşlanmış patates, pirinç veya kurutulmuş ekmek içi, yine ishal durumlarında verilebilecek gıdalardır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fatme
Fatme
4 yıl önce

İyi aksamlar benim sultan papağan ihsal oldu pirinc suyu denedim gecmiyor el besleme kendisi benden ayrılmıyor ne yapmam gerekiyor.

Buse
Buse
1 yıl önce

Mereka benim jako papağanım ishal olmuş ne yapmam gerek

Nuri
Nuri
1 yıl önce

Selam jako papaganim ishal bir haftadir gecmedi bir kac probiyotik ve vitaminler aldim ama halen devam ediyor ne olur bana yardimci olun