Hastalıklar

Papağanlarda İshal

Papağan İshali Nasıl Geçer?

Papağan besleyen birçok kişinin de bildiği gibi genelde bu canlılarda nedeni birçok şeye bağlı olabilecek ishal olma(Diarrhae) durumları gözlenir. Bu bahsi geçen nedenlerin en başında ise genellikle beslenme hataları gelmektedir.

Papağana verilen ve onun için uygun olmayan gıdalar(tabaktan veya sofradan yemek yemesi gibi) sindirim zorluğu yaratır. Bu durum da ishal olmalarına neden olur. İshal sindirim sisteminde ki hasara göre çok kolay geçebileceği bazen de epeyi zorlayıcı olabilmektedir. Bu tip bir durumda işin ehli bir veteriner hekime danışmak gereklidir.

Papağan İshal İlacı

Papağan İshal İlacı

Enfeksiyonlarda ishale neden olabilir. Örneğin bakteriler, mantar veya parazitler gibi. Vücudun savunma sistemi güçsüz kalmışsa, aşırı bir strese maruz kalmışsa, psikolojisi bozulmuşsa(ortam değişimi gibi) bağırsaklarda anında mantarımsı oluşumlar başlar. Bunlar çoğu zaman papağanın içinde olduğu ortamda bulunan; ama güçlü bir savunma sisteminde hiçbir sorun yaratmayan E. Coli(Escherichia coli) gibi bakterilerdir. Diğer bir ishale neden olan konuda Candida gibi mantarlar veya Trichomoniasis denilen parazitlerdir.

Papağanlarda sıkça ishal yapan enfeksiyonlara neden olan coccus denilen en başında Enterococcus, Staphylacoccus, Streptococcus olarak adlandırılan yuvarlak(bilye tipli) bakteriler vardır.

Eğer bu tip bir ishal olma nedeninden şüphe duyuluyorsa mutlaka uzman bir veteriner hekimle görüşülmeli ve dışkı tahlili yaptırılmalıdır. Yapılan dışkı tahlili neticesinde veteriner size bakteriye uygun olan antibiyotiği verecektir.

Jako Papağanlarda İshal Tedavisi

Jako Papağanlarda İshal Tedavisi

Duygusal travmalar, aşırı derecede strese girme veya ağır psikolojik etkenlere maruz kalmalarda ishale neden olduklarından bahsetmiştik. Çok sık görülmese de bu tip durumlar ağır seyreden ishal olma durumları yaratır.

Papağan hem ishal olmuş hem de dışkıda kan varsa bu onun bir şekilde zehirlenmiş olduğuna, bağırsaklarında bir tümör olma ihtimaline ya da iç organlarda oluşmuş bir hasara işaret eder. Buna da dikkat etmek ve hemen zaman geçirmeden bir veteriner hekime gitmek şarttır.

Papağan İshali Nasıl Geçer?

Papağanlarda İshal TedavisiPapağanınızın her sulu çıkan dışkısı hemen ishal olduğu anlamına gelmez. Genelde birçok papağan sahibi sulu dışkıyı ishalle karıştırıyor. Papağanlar idrarları ile birlikte dışkı atarlar. Özellikle muhabbet kuşlarında bu daha net görülür. Burada önemli olan bunu iyice ayırt edebilmektir. Dışkıda idrar dediğimiz kısım beyaz kremimsi bir görünüme sahip olup daha koyu olan dışkı ile etrafı sarılıdır. Normal bir dışkılamada bu iki ifrazat birbirine karışmadan atılır. Kokusuz olup kısa sürede kurur.

Papağanınız taze gıdalar tüketmişse bu esnada epeyi bir sıvı alımıda olmuşsa dışkısı, öncekine göre daha sulu(idrar kısmı daha yoğun) ve ıslak gelecektir. Bu da gayet normal, endişe edilmesi gerekmeyen bir durumdur. Genelde taze gıda ve aşırı sıvı tüketimi kısa süreli ishal yapabilir. Böyle durumlarda taze gıdaya kısa bir süre ara vermek veya verilen miktarı azaltmak ishali ortadan kaldırır.

Islaklık oranı yüksek dışkılama da, dışkı kısmı(koyu renk) sıkı ama idrar kısmı(beyaz kısımları) daha dağınık ve sulu görünür. Genelde banyo sonrası veya sıvı alımı sonrası dışkıları bu tip olur. Eğer bu tip bir dışkılama sıklaşmışsa, çok geç kuruyorsa, papağanda herhangi bir halsizlik varsa o zaman endişelenmek gerekir. Bu tip dışkılamalar böbreklerinde bir enfeksiyon olduğuna işaret eder.

Gerçek bir ishali, dışkıladıktan sonra dağılmasından tanırsınız. İshal dışkılarında ki beyaz kısım daha kıvamlı, sümüksü hatta aşırı sulu gibi durur. Zaten papağanın kloakında da bu yapışkan sümüksü dışkının kendisini o kısımda tüylerin pislemesine ve yapışmasına sebep olarak belli eder. Zaten ishal olan papağanın kloakına baktığınızda çoğu zaman size doğru bilgi verecektir.

Papağanlarda İshal Tedavisi

Papağanlarda İshalBir ishali tedavi etmenin en önemli kısmı buna neden olan etkenleri doğru şekilde tespit etmektir. Özellikle ishalin kuşta halsizlik ve savunma sisteminde güçsüzlük yaratacağını bilmeniz gerekir. Bu da kuşun gelebilecek başka hastalıklara karşı güçsüz olmasına neden olacağından ishali mutlaka önemseyip doğru takip edip fazla zaman kaybetmeden bir veteriner hekime gitmek gerekir.

Veterinerinizden doğru teşhis etmesi açısından mutlaka bir dışkı tahlili istemelisiniz. Zaten dışkı tahlili sonucunda; ancak verilecek ilaçlar ve uygulanacak tedavi belirlenebilir. İshal olan kuşta bir diğer önemli konuda ona özel ayrı bir beslenme programını aksatmamanız gerekir. Zira erken kesilen ilaç tedavisi veya kısa süre dikkatsiz uygulanan beslenme programları geçmesi beklenen ishalin çok daha kuvvetli biçimce tekrarlanmasına neden olur.

Uzman Görüşleri “Papağanlarda İshal

  1. Cuma dedi ki:

    İyi günler benim cennet papağanım var ve ishal çok cıvık kaka yapıyor bağırsak düzenleyici aldım ama düzelmedi sebebi nedir ve ne yapmam lazım

    1. Ömer Yetim dedi ki:

      Merhabalar, patates püresi ile bir mama takviyesi vermenizi tavsiye edebiliriz.

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.