Hastalıklar, Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Ve Kuruma Hastalığı

Sultan Papağanı Kuruma Belirtileri

Sultan Papağanı İç Kuruma
Sultan papağanı egzotik bir tür olup aynı zamanda da muhabbet kuşu boyutunda olması sebebi ile evlerde de sıkça beslenen bir kuş türüdür. Konuşmayı hızlı öğrenmesi ve diğer canlılar ile de kolay arkadaşlık kurması sultan papağanının olumlu yönlerindendir. Yanaklarındaki kırmızı benek şeklinde lekelerden tanınan sultan papağanı bizim ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan bir türdür. Sultan papağanının da diğer tüm kuş ve evcil hayvanlarda olduğu gibi bazı hastalıklara yakalanma riski vardır. Bu hastalıklardan biri de sultan papağanı kuruma hastalığıdır. Hastalığın zor teşhis edilmesi ve sultan papağanı kuruma belirtileri olarak görünen belirtilerin fark edilmemesi bu hastalığın tedavisi için geç kalınmasına sebep olmaktadır.

Sultan Papağanı Kuruma Hastalığı Nedir?

Sultan papağanı iç kuruma hastalığı da denen bu hastalık aslında tüm muhabbet kuşu familyasında görülebilen bir bakteriden kaynaklanır. Tıp dilinde adına megabacter denilen bu bakteri bilinen diğer bakterilerden boyut olarak daha büyük olduğu için bu ismi almıştır. Megabacterler muhabbet kuşları ve papağanların sindirim sistemine enfekte olarak buradan da hastalığın yayılmasına sebep olurlar. Megabacterler kanatlılara ağız salgısı, besin yolu ya da dışkı ile bulaşabilmektedir. Bu bakteri kanatlı hayvanların bulunduğu yerlerde sıklıkla yaşar ve tıpkı bir salgın gibi tüm hayvanları kısa sürede etkisi altına alarak aynı zamanda neredeyse ölümcül olan bu kuruma hastalığını yayar. Kuruma hastalığı tedavisi çok geç kalınmadığı sürece bazı geliştirilen antibiyotik ve ilaçlar ile yapılabilse de genelde geç fark edildiği için sonuçlar ölüm olmaktadır.

Kuruma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kanatlı hayvanlarda kuruma hastalığı en büyük belirti papağan ya da kuşun yemekten kesilmesi ve zayıflamaya başlamasıdır. Küçük kuşlarda bu durumu fark etmek epey sordur. Hastalığın ilk evresinde sindirim sisteminde çoğalan bakteri ishal ve sindirilmeden atılan yem parçaları ile kendini gösterir. Böyle bir durum ile ilk karşılaştığınızda yapmanız gereken kuşu elinize alıp göğüs kısmında bir zayıflama ve dilindeki renk değişikliğinin kontrolünü yapmak olmalıdır. Bu hastalığın belirtilerinden biri de kuşun bağırsaklarda suyu emememesi nedeni ile dilinin kuruması ve beyaz lekeler oluşmasıdır. Hastalığın adı da buradan gelmektedir.

Kanatlı Hayvanlarda Kuruma Hastalığı

Kuruma Hastalığı Tedavisi ve İlacı

Kuruma hastalığı ilacı olarak kullanılan bir takım antibiyotikler ancak hastalığın ilk safhasında etki edebilirler. Çünkü hastalık genelde akut olarak ortaya çıkar ve 3-4 gün gibi bir sürede kuşun susuzluktan ölmesine sebep olur. Bu sebeple de hastalıkların çoğunluğunda ölüm görülmekte ve tedavi de başarılı olmamaktadır. Nadir şekilde kronik seyreden vakalarda hastalığın yavaş yavaş seyretmesi mümkündür ve kuş 6-7 ay gibi bir süre içinde zayıflama ve halsizlik gösterir. Bu halsizlik iştah kesilmesi ve tamamen hareketsizlik ile kendini göstermeye devam eder. Bu aşamada hem teşhis kolay koyulmakta hem de devamı olumlu etki göstermektedir.

En çok merak edilen ilk soru da şu olmaktadır; sultan papağanı kuruma hastalığı insana bulaşır mı? Cevabı ise hayır bu hastalık insana özgü bir hastalık değildir. İkinci bir soru ise sultan papağanı kuruma hastalığı bulaşıcı mı? sorusu olmaktadır. Bu hastalık tüm kanatlı hayvanlar için bulaşıcı olmaktadır. Son soru ise sultan papağanı kuruma hastalığı diğer kuşlara bulaşır mı? Sorusudur. Sultan papağanı kuruma hastalığının bulaşma yollarından birisi de ağız salgısı ve dışkı olduğu için bu durum aynı kafesteki diğer hayvanlar için bulaşıcıdır.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşleri “Sultan Papağanı Ve Kuruma Hastalığı

 1. Papağan Sahibi Omer Omer dedi ki:

  Kuruma ilacı ne önerirsiniz

  1. Papağan Sahibi Melike Melike dedi ki:

   Meraba benim kusum zayifladi ama yeme icmesi iyi ama yedigini kusuyor ne yapmalıyım

 2. Papağan Sahibi turgut turgut dedi ki:

  kuşumda kuruma hastalığı başladı halsiz durgun

  1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

   Merhabalar Turgut, yazımızda aktarmış olduğumuz bilgiler size yeterli olacağını düşünüyoruz.

 3. Papağan Sahibi Beyza Beyza dedi ki:

  Benim sultan papağanım aldığım zamn baya iri yapılıydı 5 6 aydır çok zayıf yemini yemesi su içmesi normal ama baya zayıf ve hasta olduğunda düşünmüyorum neden bu kadar zayıf veterinere götürmelimiyim

 4. Papağan Sahibi Melike Melike dedi ki:

  Kuruma ilaci önerirmisiniz