Papağanlar

Tukan Papağan Türleri

Tukan Kuşu Nasıl Ses Çıkarır?

Tukan papağan türleri görüntüleri ve şirin yapıları ile ilginç hayvan türlerinden biridir. Bu sebeple Tukan kuşları pek çok hayvan sever tarafından sıklıkla araştırması yapılan kuş türüdür. Tukan kuşları kuş çeşitleri içinde oldukça ilginç bir türdür. Özellikle bedenlerine göre uzun bir gagaya sahip olmaları ile beraber rengârenk görüntüleri de mevcuttur.

Tukan Papağan Kaç TL?

Tukan Papağan Türü

Tukan papağan türü bir kilo ağırlığı ve 90 santim uzunluğuna erişebilen en büyük papağanlar arasında yer alır. Altın yakalı macaw, mavi kanatlı macaw, kahverengi alınlı macaw, kırmızı alınlı macaw, kırmızı yeşil macaw, asker macaw, sümbül macaw, mavi boğazlı macaw gibi birçok alt türleri de bulunur.

Tukan Kuşları

Tukan Türleri

Tukan türleri büyük gagası, güzel o parlak renkleri ile karakterize bir kuştur. Bu gaga bedeninde siyah veya yeşil tüyler ile kaplı bazı beyaz, sarı veya kırmızı alanlar ile ön plana çıkıyor. Dört cins ve ırktan fazla türden oluşan çeşitlilik içerir. Boyut olarak 29 santimetre ile 63 santimetre arasında değişiklik gösterir. Gövde ile alâkalı olarak kalın ve kısa boyunlu kompakttır. Kanatlar genellikle yakın mesafelerde uçtuğu için küçük boyutlu olur. Bu kuş türünün toplam uzunluğunun üçte birini ölçebilen çok büyük bir gagaya sahip olmasına rağmen güçlü ve hafiftir.

Dâhili olarak dıştan keratin ile kaplı oldukça vasküler olan süngerimsi bir kemikten oluşmuştur. En sevdikleri yiyecekleri bulmak için uçtukları nemli tropikal ormanlarda yaşarlar. Genellikle verimli hayvanlar olarak kabul edilmelerine rağmen omnivorlardır.

Satılık Tukan Papağanı

Tukan Papağan Nedir?

Tukan papağan nedir Tukan kuşu ramphastidae familyasından gelen bir türdür. Nootropik bölgesinde yaşayan kuşlara ortak verilen isim Tukan kuşu olarak biliniyor. Aynı zamanda Tukan kuşlarının capitonidea familyası ile akraba olduğu da bilinir. Rengârenk ve kocaman gagaları ile beraber parlak tüylere sahip olan Tukan kuşları özel hayvanlar içerisinde yer alır.

Tukan Nesli Tükendi Mi?
1

Tukan Papağan Cinsleri

Tukan papağan cinsleri Tukan kuşları göç etmezler genellikle çift olarak ya da küçük sürüler halinde görülen kuş türleridir. Gagalarını genelde ağaçlara delik açmak için kullansalar da kimi zaman birbirleri ile inatlaşırken de bir güç gösterisi anlamında kullanırlar. Araştırmalara göre bu hareket bir nevi baskınlık kurma maksadı taşıyor. Cinsler birbiriyle gagaları ile üstünlük kuruyor. Fiziksel özellikler ile dikkat çeken en özel kuş türlerinden bir tanesidir. Genel olarak ağırlıkları 130 gram civarında ve 29 santim boylarındadır.

Tukan Kuşlarının Özellikleri

Tukan Papağanı

Tukan papağanı Orta ve Güney Amerika ve Karayipler’de yağmur ormanlarında olan özgür bir türdür. Yaklaşık olarak 40’a yakın Tukan kuşu türü vardır. Tukanlar vahşi doğada yaklaşık 20 senelik ömür sürdürürler. En yaşlısı hayvanat bahçesinde korunarak 26 yaşında bulunuyor. Genellikle parlak renkli gagalara sahiptiler fakat beklenmedik renklere de sahip olabilirler. Tukan kuşlarının boyutları türlerine göre değişiklik gösterir. En küçük Tukan kuşu yaklaşık olarak 680 gram ağırlığındadır ve yaklaşık 63 santim uzunluğundadır. Kuyrukları yuvarlaktır ve boyun yarısından bedenin bütün uzunluğuna kadar değişir. Boyunları ise kısa ve kalındır kanatları küçüktür.

Ormanda yaşamını süren bu kuş türleri sadece kısa mesafelerde dolaşmaya ihtiyaç duyar. Çoğunlukla kuşun başından ucuna kadar olan ölçümleri ile aynı aralıktadır. Bedenin hemen hemen tamamı siyah tüyler ile kaplıdır. Boğazı beyaz veya sarı tüylerle kaplı olan türleri de vardır.

Tukan Papağan Yavrusu

Tukan Papağanı Çeşitleri

Tukan papağanı çeşitleri Tukan kuşu çeşitlerinin 37 olduğu biliniyor. Tukan ailesinin büyük gagalı bir kuş Meksika’nın güneyinden Arjantin kuzeyine kadar uzanan bölgede tropikal ormanlarda yaşam sürerler. 37’ye kadar çıkan çeşidi vardır. Tukan kuşlarının boyları 60 santim arasında değişebilir. Bunlar anormal derecede büyük gagalı olmaları ile meşhurdur. Gagaları güçlü fakat çok hafiftir gaga ve kendileri kırmızı sarı mavi ve siyah renkler ile parlak bir görünüm içerisindedirler. Renk bakımından iki cins de birbirine benzer bazılarının gerdanlarında turuncu tüyler bulunur. Bu tüyler kadın eşyasında süs olarak kullanılır.

15 santim uzunlukta ve 5 santim eninde gaganın iç kenarları kelkitli olup meyveleri ezmede kolaylık sunar. Sürü şeklinde bir muz ya da portakal bahçesine konarlar ise kısa zamanda bahçeye zarar verirler. Esas besinleri meyve olmakla beraber büyük böcekleri küçük sürüngen ve öbür kuşların yumurta ve yavrularını da yiyen kuş çeşididir.

Tukan Papağan Videosu

Tukan Kuşu Özellikleri

Tukan kuşu özellikleri Tukan kuşları farklı özellikleri ile ön plana çıkan kuş türlerindendir. Tukan kuşlarının sahip olduğu özellikler genellikle şu şekilde sıralanır:

  • Gagaları kendi boyutlarına göre çok daha uzun ve rengârenktir.
  • Çok kısa mesafeyi hızlı bir şekilde ulaşabilen Tukan kuşları yaşamlarını ormanda sürdürür.
  • Kanatlarını açtıkları zaman kanat ucu ile kuyruk ucuna kadar uzanmaktadır.
  • Bu kuşların bacakları kısa ve çok güçlü bir yapıya sahiptir. Tukan kuşları genellikle omnivor şeklinde beslenir.
  • Ağırlık olarak meyve yiyen hayvan çeşitleri arasında yer alır. Aynı zamanda pek çok değişik beslenme şekilleri de vardır. Tohum çilek yumurta ve böcekler ile de beslenen kuş türüdür. Tukan kuşları nootropik bölgelerde yaşam sürer. Buna göre Tukan kuşları Meksika’nın güneyinden başlayarak Orta Amerika boyunca yaşam alanlarında yer alır. Aynı zamanda Amerika’dan Arjantin bölgesine kadar uzanan yaşam alanları da bulunur. Bu kuşlar tropikal meyveler ile beslenir ve buna bağlı şekilde tropikal bölgelerde hayatlarını sürdürürler. Bu sebepten dolayı nadir bulunmakta ve koruma altına alınan türlerdir.
Tukan - Papağanımsı

Tukan – Papağanımsı

Kırmızı Gagalı Tukan

Kırmızı gagalı Tukan kuşu son zamanlarda çeşitli objelerin üzerinde yer alan görüntüsü ile oldukça meşhur bir hale gelmiştir. İsmi yaygın olarak bilinmese bile pek çok insan tarafından görüntüsü bilinir ve beğeni kazanır. Bu yüzden tropikal ülke seyahatlerinde karşılaşılabilen kuş türüdür. Kırmızı gagalı Tukan kuşlarının gagası oldukça büyüktür ve ön kısma doğru uzantılıdır. Bu gagalarını daha çok ağaçları delmek için kullanırlar. Fakat birbirleri ile tartıştıkları zaman birbirlerine karşı gagalarını çıkarabilirler.Gagalarının boyutuna ve kullanışına göre liderlik yapabilirler.

Tukan Kuşu Sesi

Kırmızı Gagalı Tukan Özellikleri

Kırmızı gagalı Tukan özellikleri görünüş açısından diğer kuşlar ile direkt olarak ayrılabilir. Ortalama ağırlıkları 140 gram olur ve boyutları ise 30 santim olarak bilinir. Kuyruklarının kendisine has bir duruşu vardır ve ucu daire biçiminde olur. Boyunları oldukça kalındır ve kısa bir yapıya sahip olan bu kuş türleri kanatları uzun süreli uçmaya elverişli olmadığı için daha çok kısa mesafeler arasında uçuş gerçekleştirir. Kanatlarının yapısı oldukça küçüktür güçlü fakat kısa bir duşa sahip bacaklara sahiptirler. T

toplamda bir ayağının 4 parmağı vardır ve ortadakiler sadece görünür diğer parmakları içeriye doğru şekilde çevrili durur.

En bilinen özelliği ise rengârenk gagalara sahip olmalıdır. Gagalanın boyutu onlara ormanın yaşam koşullarında büyük kolaylık sağlar. Kırmızı gagalı tutan kuşları rahatlıkla bir ağacın iç kısmına ulaşabilir. Burnu büyük görünüşünün aksine oldukça hafif bir yapıya sahiptir. Bu kuşlar meyve ile karınlarını doyurur ve aynı yerde bulunmaktan sıkılmazlar. Bütün bir gün aynı dalda durabilir bedenleri siyah renklidir kuyruğu ise siyah benekli olarak bulunur. Bu kuşlar rengârenk görünseler dahi turuncu olarak görünme ihtimali daha fazladır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle