Muhabbet Kuşu, Yem & Mama

Muhabbet Kuşu Yemek Yemiyor

Muhabbet Kuşu Yemek Yemiyor

Muhabbet kuşu yemek yemiyor diye endişe edenler için önerilen, kuşların dikkatli şekilde incelenmesidir. İştahsız kuşların belli bir rahatsızlığı olabilir ya da herhangi bir şekilde gagalarından sakatlanmış olabilirler. Bunun için önerilen, ilk etapta kuş sahiplerinin dikkatli şekilde incelemesi olacaktır. Kuş gagalarında darbeye bağlı olarak yamulma ya da çatlama gibi problemler söz konusu olabilir.

Bu türlü durumlar için kuş sahiplerinin zaman kaybetmeden uzman bir veterinere gitmesi önerilecektir. Kuşların da insanlar gibi üşütmeye bağlı olarak rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bu türlü durumlarda gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması, onların sağlığına kavuşması açısından önem taşıyacaktır. Yemleri değiştirilmiş olan kuşlar da lezzetini beğenmedikleri yemleri yemeyeceklerdir.

Muhabbet Kuşu Ağzından Yem Çıkarıyor

Muhabbet Kuşu Ağzından Yem Çıkarıyor

Muhabbet kuşu ağzından yem çıkarıyor ve bu nedenle aç kalıyor diye kaygılananlar için ilk söylenecek, yemin lezzetini beğenmemiş olmalarıdır. Ayrıca, büyük olan yemlerin kırılmasını sağlayamayan kuşlar da yem atacaklardır. Özellikle, yavru kuşlarda görülen bu türlü sorunlar, bazı büyük kuşlarda da görülebilir. Yavru kuşlarda normal karşılanabilirken, büyük muhabbet kuşları için önemli bir sağlık sorunu belirtisi olabilir.

Gagalarında sorun olan muhabbet kuşları da yem yiyemeyeceklerdir. Ayrıca, yeni eve alınan muhabbet kuşları da alışana kadar yemek yemeyeceklerdir. Bu durumda kuşların bir müddet kendi haline bırakılması, ortama alışmasının sağlanması gerekir. Muhabbet kuşunun stresli, üzüntülü olduğu durumlarda az yem yediği gözlemlenmiştir. Bu türlü durumlarda onların neşelenmesi için bazı oyunlar oynanması ve mutlu olmaları sağlanmalıdır.

Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor?

Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor

Muhabbet kuşu yem yemiyor diye kaygılananlar için yukarıda bahsi geçen sorunların haricinde, kafese ve yemliğe alışmamış olmaları da bir başka etkendir. Kafes temizliklerinin düzenli aralıklarla yapılması ve ortamın hijyen koşullarına uygun hale getirilmesi gerekecektir. Bazı durumlarda da yemliğe fazla konulan yemler, muhabbet kuşunun yem yemesini engelleyebilir.

Muhabbet kuşlarının da farklı davranış şekilleri bulunabilecektir. Bu gibi durumlar, gözlemlenmeli ve ona göre yemliğe konulacak yem miktarı azaltılmalıdır. Pek çok yavru muhabbet kuşu yeni yerine alışana kadar yem yemeyecektir. Böyle durumlarda üstüne gidilmemesi bir müddet yanına yanaşmadan alışması için zaman verilmelidir. Ortamın güvenli olduğunu gören muhabbet kuşları da rahatlıkla yem yiyeceklerdir.

Muhabbet Kuşu Gagasını Gıcırdatıyor

Muhabbet Kuşu Gagasını Gıcırdatıyor

Muhabbet kuşu gagasını gıcırdatıyor diye korkan kuş sahipleri için endişelenmemelerini söylemek yerinde olacaktır. Muhabbet kuşlarının bir şey söylemeden önce ya da yemek sonrasında gaga gıcırdattıkları bilinen bir gerçektir. Su içtikten sonra ya da yem yedikten sonra gagalarını gıcırdatacaklardır.

Yedikleri yemi kırarken de çeşitli çıtırtılar ve gaga gıcırdatma sesleri gelecektir. İnsan sesini taklit ettikleri ve hafızalarında yer etmiş belli kelimeleri söylemeden önce de gagalarını gıcırdatacaklardır. Gagalarında herhangi bir fiziksel rahatsızlık yoksa bu durum endişelenecek bir durum değildir.

Muhabbet Kuşu Sürekli Uyuyor ve Halsiz

Muhabbet Kuşu Sürekli Uyuyor ve Halsiz

Muhabbet kuşu sürekli uyuyor ve halsiz olanlar için önerilen, kuşun bir müddet gözlemlenmesi ve ondan sonra gerekli görüldüğü takdirde veterinere bırakılmasıdır. Çoğu zaman kuşların halsizliklerinin altında yatan sebeplerin başında soğuk algınlıkları ve nezle gibi nedenler yatacaktır. Ayrıca, ishal gibi sebepler de halsizlik yapacaktır. Muhabbet kuşlarının cereyanda bırakılmaması, soğuk ortamlarda bulundurulmaması gerekir.

Tüy dökme dönemleri de muhabbet kuşlarında halsizliğe neden olabilecektir. Böyle durumlarda gerekli olan vitaminlerin alınması muhabbet kuşlarının sağlığı açısından son derece önem taşıyacaktır. Yeni eve gelmiş ufak muhabbet kuşları da bu durumda olabilir. Biraz zaman tanıyıp, gözlemek yerinde olacaktır. Gereken süreden uzadığı durumlarda mutlaka veterinere götürülmesi önerilen hususların başında gelecektir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle