Muhabbet Kuşu, Yem & Mama

Muhabbet Kuşu Yulaf

Muhabbet Kuşu Yulaf

Muhabbet kuşlarının en sevdiği besin yulaflardır. Muhabbet kuşlarının çok sevdiği bir besin olmakla birlikte ancak fazla tüketilmesi gerekir. Aksi yağlanmaya neden olabilir. Özellikle bunu engellemek adına az miktarda tüketilmesi gerekir. Yulaf genellikle zayıf düşen ya da hasta olan muhabbet kuşlarına toparlaması için geçici olarak verilir. Yulaf tam miktarında verilmediğinde kuşun tüylerinin sertleşme olur. Yulaf muhabbet kuşları için faydalıdır. Yulafın ana yemin içindeki %10’dan fazla olmaması gerekir. Yulaf, muhabbet kuşları için, tamamlayıcı ek besin olarak kullanılan üründür. Muhabbet kuşlarının tüy dökme dönemlerinde faydalı bir ek besindir.

Özellikle yulaf tohumu tamamen tozdan arınmış ve yüksek kaliteli muhabbet kuşu maması tohumlar içermelidir. Yulaflar muhabbet kuşları için mineral ve enerji kaynağı özelliğindedir. Muhabbet kuşları besini olanı yulaf tohumunda potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi çeşitli mineraller bulunur. Muhabbet kuşları için İçerdiği yüksek karbonhidrat ve yağ oranı ile enerji verirler. Yulaf ürünün kullanım şekli şu şekildedir. Tek başına bir mama kabı içerisinde olmalıdır. Sonrasında yem karışımlarına maksimum % 10 oranında karıştırılması gerekir. Tüm tohumlar içerisinde en yüksek mineral oranına sahip olan yulaflar muhabbet kuşlar için yüksek besleyici değere sahiptir. Hızlı kilo aldırılmak istenen muhabbet kuşlarında, tüy dökümü zamanı ve güçsüz tüylü kuşlarda tüy kalitesini ve sayısını arttıracaktır.

Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Mama

Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Mama

Muhabbet kuşları bazı dönemlerde çiftleşme sorunu yaşarlar. Buna istinaden kızıştırma dönemini hızlandırmak amaçlı muhabbet kuşu maması ve yemler kullanılır. Özellikle çiftleşmesi için kuşlara nijer tohumu, bal ve keten tohumu uygun olabilir. Ayrıca muhabbet kuşu kızıştırıcı mamalar birebir etkilidir.

Çiftleşmeyen kuşlar için mamalar ayrıca yavru kuşların gelişimi için sağlıklı ve dirençli bir hayat sürdürmeleri için de önemlidir. Kızıştırıcı mamaları düzenli olarak kullanıldığında muhabbet kuşları daha iri, güzel ve sağlıklı olacaktır. Muhabbet kuşu kızıştırıcı mama için genellikle şu malzemeler kullanılır. Kuru mama bebek bisküvisi yumurta yulaf havuç tarçın önemli malzemelerdendir.

Yulaf

Muhabbet Kuşu Maması

Bunlarla birlikte evde yapılacak mama tarifi şu şekilde olur. Öncelikle 1 adet kâse kuru mamayı 1 tatlı kaşığı ile dökülür. 1 adet haşlanmış yumurta beyazı muhabbet kuşu maması kâsenin içine konulur. 1 adet bebek bisküvisi İyice ezerek un kıvamına getirilmelidir. Çok abartılı olmayacak şekilde içerisine yulaf atılmalı ve mama besin değerini yükseltilmelidir. Sebze olarak kızıştırıcı değeri yüksek havuçtan göz kararı içine rendelenebilir. Mamaların güzel kokması ve kızıştırıcı etkisi için tarçında eklenebilir. Bu malzemeler ezmeli ve harmanlayarak ıslak ve kuru mamaların kıvam olması gerekiyor.

Muhabbet kuşları için özel olarak geliştirilmiş kızıştırıcı yemler vardır. Bu yemler kuşların çiftleşme dönemlerinde, hormonlarının aktif hale geçmelerini sağlamak için üretilir. Özellikle muhabbet kuşlarının muhabbet kuşu maması çiftleşmelerini sağlayan tahıl ve tahıl tohumları, iyot proteinler, vitaminler ve maden içeren, kızıştırıcı özellikli malzemelerdir. Yemin içeriği; Bu yemler akdarı, sarı darı, kırmızı darı, nijer, kalsiyum, hayvansal ve bitkisel yağlar, dikalsiyum fosfat, balık, sodyum klorür, yumurta ile harmanlanmış yemlerdir. Beslenme tavsiyesi olarak yem kaplarına günlük olarak 1 tatlı kaşığı eklenir. Muhabbet kuşlarında etki için günde 10 gr yem tüketim yapmalıdır. Yemin yanında daima taze içme suyu olmalıdır.

Muhabbet Kuşu Yulaf Çeşitleri

Muhabbet Kuşu Kuru Mama Tarifi

Kuru mama için gerekli olan temel malzemeler şunlardır. Sade hazır bisküviler, bebek bisküvileri, galeta unu, mısır unu, galeta kepekli veya sade olabilir. Nişasta unu kuru mama için kullanılır. Galeta veya bisküvi ile mama da malzemeleri un gibi olana kadar ezmek gerekir. Aynı zamanda muhabbet kuşu maması çiftleşmelerini sağlayan tahıl ve tahıl tohumları, iyot proteinler, vitaminler ve maden içeren, kızıştırıcı özellikli malzemelerdir.

Yemin içeriği; akdarı, sarı darı, kırmızı darı, nijer, kalsiyum, hayvansal ve bitkisel yağlar, dikalsiyum fosfat, balık, sodyum klorür, yumurta ile harmanlanmış yemlerden oluşur.

Muhabbet Kuşu Kuru Mama Tarifi

Kuru mama için gerekli olan temel muhabbet kuşu maması malzemeler şunlardır. Birbiriyle uyumlu olacak şekilde yani galeta unu, galeta mısır unu, bebe bisküvisi gibi toz gibi olmuş malzemeler kullanılabilir. Hazır un malzeme içerisine çeşitli yem takviyesi asıl yem maddeleri değil, alternatif maddeler olmalıdır.

Muhabbet Kuşu Mama Hazırlama

Muhabbet Kuşu Mama Hazırlama

Bir diğer kuru mama da şu şekildedir. Buğday kırığı ürünü gereklidir. Mısır unu, irmik, cici bebe bisküvisi, pirinç unu elmalı veya muzlu olabilir. Muhabbet kuşu maması için soyulmuş çiğdem, yulaf ezmesi, ince esmer bulgur, kurutulmuş ekmek içi, yarım çay bardağı keçiboynuzu tozu, yarım çay bardağı toz tarçın, yarım çay bardağı zencefil tozu, yarım çay bardağı nane, yarım çay bardağı kekik, yarım çay bardağı reyhan, yarım çay bardağı üzüm çekirdeği kuru mama malzemeleridir. Bu malzemelerin hepsi mama elde etmek için karıştırılır.

Muhabbet Kuşu Maması

Muhabbet Kuşu Mama Tarifi

Muhabbet kuşu maması tarifi İçin malzemeler şunlardır. Bir adet havuç rendelenmiş suyu sıkılmış hale gelmelidir. Bir adet haşlanmış yumurta soğutulup rendelenecek şekilde bir kenara alınmalıdır. İki kaşık irmik, bir kaşık galeta unu, bir tutam çörek otu malzemelerini karıştırılmalıdır. Muhabbet kuşu maması muzlu pirinç unu katılabilir. Mama lapa olmaması için havuç suyunu süzmek gerekiyor.

Muhabbet Kuşu Mama Tarifi

Muhabbet Kuşu Yulaf Çeşitleri

Muhabbet kuşları için ballı yumurta mama çeşidi vardır. Muhabbet kuşları türlerinin bağışıklık sistemlerinde güç kazanması, yavru kuşların sağlıklı gelişimi için sağlıklı mamalardandır. Bu yulaf çeşidi ayrıca üreme dönemlerinde kuşları üremeye teşvik eder. Aynı zamanda üreme döneminde kuşların zayıf düşmemesi engeller.

Yumurtalı ve ballı nemli kuş maması muhabbet kuşlarında tüylerin parlaklık kazanmasını sağlar. Kuşların gelişimini sağlayan tüm besinsel değerlere sahiptir. Kuşları üremeye teşvik eder. Aynı zamanda yavru kuşların kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılar.

Muhabbet Kuşu Kuru Mama Tarifi

Muhabbet Kuşu Mama

Muhabbet kuşu maması içeriği; bal, yumurta, çeşitli tahıllar, vitamin ve mineraller bulunuyor. Mamanın içeriğinde yer alan bileşenler ham protein, selüloz, ham kül çözünmeyen kül, kalsiyum, fosfor, sodyum, mangan çinko vardır. Aynı zamanda, A vitamini, D3 vitamini, B2 vitamini 2, B12 vitamini 3, E vitamini 2 mg/kg, K3 vitamini 1, akdarı, sarı darı, kırmızı darı kuşyemi, keten kurutulmuş çeşitli meyveler bal bulunur.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle