Yem & Mama

Dal Darı

Dal Darı

Dal darı Afrika, Hindistan ve Doğu Asya’da çok fazla tüketilen bir darı çeşididir. Glütensiz olma özelliği ile özellikle Çölyak hastaları için sağlıklı bir gıdadır. Glütene karşı dirençli bir hastalık olan Çölyak hastalarına ve kalp hastalarına faydaları olduğu bilinir. Dal darı kafes kuşları için de çok besleyici ve sağlıklı bir yem olur. Kanarya, papağan ve muhabbet kuşları için favori bir besin kaynağıdır. Yemesi kolay ve lezzetli olan dal darı kuşların en sevdiği gıdalardan biridir.

Dal Darı Tohumu

Dal Darısı

Dal darısı kuşların çok sevdiği darı çeşitlerinden biridir. Dal şeklinde kafes içerisine asılarak ya da tabanına bırakılarak verilebilir. Kabuklarından kolay ayrılan dal darı özellikle yem yemeye yeni alışan yavru kafes kuşları için çok faydalı olur. Yetişkin kuşlar için de çok besleyici bir gıdadır.

Dal Darısı

Dal Darı Nedir?

Dal darı buğdaygiller familyasından olan darının bir türüdür. Dallarında bulunan tohumları besleyici değere sahip olan dal darı insanlar için de sağlıklı bir gıda olmanın yanı sıra kafes kuşları için vazgeçilmez besinlerden biridir. Kuşlar için sayısız faydaları olan dal darı kuş sahiplerinin çok tercih ettiği bir yem çeşididir.

Dal Darı Nedir?

Dal Darı Tohumu

Dal darı tohumu bitkinin dallarında oluşan darı kısmıdır. Dal darı tohumu insanlar ve kuşlar için besleyici özelliktedir. Dal darı tohumunda %15 protein, %67 karbonhidrat, %3,5 yağ, %1,5 selüloz bulunur. Bu besin değerleri ile oldukça besleyici bir gıda olan dal darı tohumu diğer tohumlara göre küçük yapıdadır. Kabuklarından kolayca ayrılan bu küçük tohumlar özellikle yavru kuşlar için yem yemeye alışmalarını sağlayan özelliktedir. Çok lezzetli olan bu tohumlar yetişkin kuşların da severek yediği gıdalardandır.

Dal Darı Muhabbet Kuşu

Dal Darı Fiyat

Dal darı fiyatları marka ve kalitesine göre değiştiği gibi satıldığı yere ve gramajına göre de farklılık gösterir. Glütensiz ve besleyici özelliği ile diğer kuş yemlerine göre daha pahalı olan dal darı kuşlar için haftada iki kez verebileceğiniz besleyici bir lezzet deposudur.

Dal Darı Kafese Nasıl Takılır?

Dal Darı Muhabbet Kuşu

Dal darı muhabbet kuşlarının çok severek yediği gıdalardan biridir. Muhabbet kuşları çok seçici ve hassas kuşlar olup yeni bir yeme alışmaları da sıkıntılı olur. Özellikle yavru muhabbet kuşlarının yem kırmaya ve yemeye alışma dönemlerinde dal darı çok faydalı olur. Çabuk kırılan kabuğu ve küçük tohumları yavru kuşların yeme alışmasını sağlar.

Dal Darı Sultan Papağanı

Dal Darı Faydaları

Dal darının en önemli faydası kuşların hastalık, tüy dökme, stres, yorgunluk gibi durumlarda ortaya çıkan iştahsızlık hallerinde çok faydalı olmasıdır. Kolay kırılıp yenilebilen dal darının lezzetli olması da yemeyen kuşlar için bu dönemleri kolay atlatmalarını sağlar. İshal kesme özelliği ile ishal olan kuşunuz için faydalı olacaktır. Yavru kuşların yeme alışmasını sağlarken yetişkin kuşların yumurtlama ve yavru bakımı sırasında ihtiyaçları olan enerji, vitamin, protein ve karbonhidratı alabilmelerini sağlar. Ancak çok lezzetli olan dal darıyı kuşunuza sürekli verirseniz diğer yemleri yemek istemeyebilir. Bu nedenle haftada iki kez verilmesi önerilir.

Dal Darı İle Ak Darı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dal darı ve ak darı, darı çeşitleri olup benzer özellikler gösterseler de bazı noktalarda farklılık gösterirler. Dal darı kafese asılarak tek başına verilirken ak darı genellikle karışık kuş yemleri içerisinde kullanılır. Dal darının protein değeri daha yüksek olduğundan daha besleyici özelliğe sahiptir. Dal darı kolay kırılabilen küçük tohumlara sahip olduğundan özellikle yavru kuşlar için yenmesi kolay ve lezzetlidir. Ak darının tohumları biraz daha büyük ve çetindir.

4 1 oy
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle