Yem & Mama, Yem ve Mama Tarifleri

Aspur

Aspur

Aspur Arapça kökenli bir kelime olup sarı boya olarak kullanılan yabani safran anlamına gelmektir. Anavatanı Hindistan olan bitki ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nde kendiliğinden yetiştiği gibi birçok bölgede yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Ülkemizde en çok Van Gölü kıyı bölgelerinde yetiştirilir. Bunun yanı sıra Urfa, Diyarbakır, Zonguldak, Muğla, Siirt, Aydın, Hatay, Bitlis ve Adıyaman illerinde ekilir. Esas olarak tropikal iklimlerde yetişen Aspur bitkisi farklı iklimlere de uyum sağlayabilme özelliğine sahiptir.

Aspur Nedir?

Aspur, buğdaygiller familyasından olan taneli darı şeklinde tohumu da kullanılan bir bitkidir. Sarı, turuncu ve kırmızı çiçekleri olan dikenli ve tüysüz bir bitkidir. Tıbbi olarak birçok hastalığa da iyi gelen özellikte olan Aspur bitkisinin tohumları kuş yemi olarak kullanılan ve yağ çıkartılan özelliktedir. Çiçekleri ise boya yapımında kullanılır. Genellikle kanarya yemi olarak bilinen aspur tohumları papağan ve kanarya yemi olarak da kullanılır.

Aspur Yem Fiyatları

Aspur Yem

Aspur yem, kuş yemi olarak kanarya, papağan ve muhabbet kuşlarının severek yediği bir besindir. Aspur tohumunun kabukları kolayca soyulduğundan kuşlar bu yemi çok severler. Yemesi kolay olan aspur yemi lezzetli ve yağlı bir yapıda olduğundan oldukça besleyici yem özelliği taşır. Karışık kuş yemleri içerisinde mutlaka aspur tohumu bulunur. Kuşun gerekli enerjiyi alabilmesi için gerekli bir tohum çeşididir. Özellikle kuşların kızışma dönemlerinde aspur yemi tercih edilir.

Aspur Tohumu

Aspur tohumu, aspur bitkisinin çiçeklerinde oluşan darı şeklinde bir tohumdur. Yağlı bir tohum olan aspur tohumunda aspur yağı çıkartılarak çeşitli hastalıklarda şifa olarak kullanılır. Ayrıca aspur tohumu kuş yemi olarak çok değerli özelliklere sahiptir. Bu nedenle birçok bölgede kuş yemi elde etmek için aspur bitkisi ekilerek tohumları yem özelliği ile sunulur. Bu bitkinin tohumlarının en büyük özelliği yağlı bir tohum olması nedeniyle oldukça besleyici ve enerji verici özellikte olmasıdır. Ayrıca kabuklarının kolay soyulması kuşlar için kolay yenebilen lezzetli yem özelliği taşır.

Aspur Faydaları

Aspur Kanarya Yemi

Aspur kanarya yemi olarak bilinir. Sevimli bir kuş türü olan kanaryaların severek yediği aspur yemi ayrıca papağan ve muhabbet kuşlarının çok sevdiği bir lezzettir. Kuşların severek yediği bu lezzetli yem içeriğindeki besin değerleri ile kuşlara enerji veren besleyici bir yemdir. Yağlı olması nedeniyle kuşlarda kilo almaya neden olduğundan genellikle diğer tohumlar ile karıştırılarak karışık yem olarak verilir. Kuşların kızışma ve yumurtlama dönemlerinde enerji ihtiyaçları olduğundan ölçülü olarak sade olarak da verilir. Aspur yemi verildiğinde kuşların daha çok kafes dışına bırakılmaları ve bol bol uçmalarının sağlanması sağlıklı olur. Böylece aspur tohumundan aldığı yağ ve güçlü enerjiyi kuş uçarak atabilecektir.

Aspur Yemi

Aspur yemi kuşlar için içeriğinde barındırdığı besin değerleri ile çok besleyici ve sağlıklı bir gıdadır. Aspur yemi içerisinde; %15,1 protein, %56 karbonhidrat, %6,1 yağ, %4 selüloz, %0,05 Kalsiyum, %0,55 fosfor bulunur. Bu besin değerleri ile kuşlar için sağlıklı bir besin maddesi olur. Aspur yemi tek başına çok fazla verildiğinde kuş da yağlanma ve kilo alma meydana gelebildiğinden tek başına değil diğer tohumlar ile karıştırılarak verilmesi daha sağlıklı olur. Aspur yemi ile beslenen kuşlar daha sağlıklı olur. Tüyleri çok daha parlak ve daha enerji yapıda olurlar.

Aspur Kanarya Yemi

Aspur Faydaları

Aspur bitkisi aspir olarak da bilinen çok şifalı bir bitkidir. İnsanlar için bir şifa kaynağı olan bu bitkinin çiçeği ve tohumları kullanılır. Çiçekleri boya olarak kullanılan aspur bitkisi yalancı safran olarak da bilinir. Tohumundan çıkartılan yağ çeşitli hastalıklar için kullanılır. Bunun yanı sıra aspur tohumu kanarya yemi olarak bilinen kuşlar için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Aspur tohumunun besin değerleri kuşların günlük, protein, yağ, karbonhidrat, selüloz, kalsiyum ve fosfor ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Kuşlara enerji veren aspur yemi sağlıklı büyüyüp gelişmeleri için ideal gıdalardan biridir. Ayrıca tüy değişimi, kızışma, yumurtlama, hastalık gibi durumları kolay atlatabilmelerini sağlar. Aspur tohumunun faydalarından biri de kabukları kolay soyulduğundan kolay yenebilme özelliği taşımasıdır. Özellikle muhabbet kuşları yem konusunda çok seçicidirler. Yeme alışmaları zor olduğu gibi her yemi de yemezler. Gagası henüz çok gelişmemiş olan yavru kuşlar yem kabuklarını çıkartmakta zorlanırlar. Ya da bazı kuşların gagalarında meydana gelen aşınma, yamulma gibi sorunlar kabuktan yem çıkartmalarını zorlaştırabilir. Kabuksuz yemler hava ve toz ile temas ettiğinden mikrop taşıma olasılığı yüksek olduğundan tavsiye edilmez. İşte bu noktada aspur tohumu ideal bir yem olur. Çünkü bu tohumun kabukları çok kolay bir şekilde çıkar ve kuşların yem yemelerini kolaylaştırır.

Aspur Yem Fiyatları

Aspur yem fiyatları marka ve kalitesine göre farklılık gösterir. Satıldığı yere göre de farklı fiyatlar ile satılabilir. Bu nedenle aspur yem satın alacağınızda iyi bir piyasa araştırması yapmanızda fayda vardır. Aspur yem fiyatları gramaja göre de değişir. Örneğin 1 Kg. Aspur yem aldığınızda daha pahalıya gelebilir. Eğer sürekli kullanacaksanız 5,10 ve 25 Kg.’lık paketlerde çok daha uygun fiyatlar ile alabilirsiniz. Aspur yemin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için kapalı paket içerisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan onaylı TSE belgeli olmasına dikkat etmelisiniz. Açıkta satılan yemler fiyat olarak çok daha ucuz iken hava ve toz ile temas ettiğinden bakteri içerebilirler. Kuşunuzun mikrop kaparak hastalanmasını istemiyorsanız markalı ve kapalı paketleri tercih etmenizde fayda vardır. Bütçenize uygun fiyatlar ile Aspur yemi bulmanız günümüz teknolojisi internet ile artık çok daha kolay olacaktır. İnternet ortamında çeşitli satış noktalarında kalite güvenceli markalar ile Aspur tohumu bulabilirsiniz.

Aspur Nedir?

Aspur Muhabbet Kuşu Yemi

Aspur kanarya yemi olarak bilinse de muhabbet kuşlarının da çok severek yediği yemlerden biridir. Muhabbet kuşları için oldukça besleyici ve sağlıklı bir besin kaynağı olan Aspur yemi lezzet olarak da çok severek yedikleri bir yemdir. Kabuklarından kolay ayrılan bu lezzetli yem muhabbet kuşlarına enerji veren besleyici bir gıdadır.

Aspur Fiyat

Aspur yem fiyatları kalite ve markasına göre değişebileceği gibi satıldığı yere ve gramajına göre de farklılık gösterebilir. 1 Kg. Aspur yemi 14 TL’den 25 TL’ye kadar çeşitli fiyat seçenekleri ile sunulur. 5,10,25 Kg. gibi büyük paketlerde daha hesaplı olur.

Muhabbet Kuşu Aspur Faydaları

Aspur yemi içeriğinde bulunan besin değerleri ile muhabbet kuşlarının sağlıklı büyüyüp gelişmelerini sağlayan bir gıdadır. Günlük besin değerlerini sağlamanın yanı sıra hastalık durumunda, kızışma ve yumurtlama dönemlerinde ve tüy değişim zamanlarında kuşa enerji vererek bu zor süreçleri çok daha kolay atlatabilmelerini sağlar. Kolay çıkan kabuğu ve leziz tadı ile muhabbet kuşlarının severek yediği bir yemdir.

Aspur Muhabbet Kuşu Yemi

Aspur Yem Ne İşe Yarar?

Aspuryem kuşların sağlıklı beslenebilmelerini sağlar. Aspur tohumları kuşun ihtiyacı olan besin değerlerini barındırdığından besleyici ve enerji verici özelliktedir. Kuşların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmelerini sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Aspur Kullanımı

Muhabbet kuşları için Aspur yemi hastalık, tüy değişimi, kızışma ve yumurtlama gibi zor dönemlerde sade olarak kullanılabilir. Ancak diğer zamanlarda farklı yemler ile karıştırılarak verilmesi tavsiye edilir. Çok fazla verildiğinde kuş da yağlanma ve kilo almaya sebep olabilir. Bu nedenle ölçülü olarak yedirilmelidir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
only_eagle32@hotmail.com
1 yıl önce

aspur için en doğru Ekim zamanı ne zamandır