Papağan Türleri, Papağanlar

Papağan Çeşitleri

Papağan Çeşitleri

Papağan Çeşitlerinden Sultan Papağanları

Papağan Çeşitleri ve Cinsleri

Papağan çeşitleri, Kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan bir kuş türüdür. Ayrıca bu kuş türlerinden bazıları konuştuklarımızı tekrar edebilirler. Şimdi o kuşlara bir göz atalım:

Kongo, kırmızı kuyruk, Boyları 33 cm bu papağan türü 60 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Konuşma yetenekleri oldukça yüksektir ve bu yetenekleri sayesinde dünyada en çok tercih edilen papağan çeşitidirler. Bu güzel özelliğinin yanı sıra tüy yola gibi olumsuz özellikleri de bulunmaktadır.

Papağan Çeşitlerinden Sultan Papağanı

İsim ve özellikleri ile papağan çeşitleri

Timneh, bordo kuyruk, Kongo papağan çeşidi gibi 60 yıla kadar yaşayabilen bu türlerin boyları ortalama 30 cm’dir. Kongo papağandan renginin farklı olmasıyla ayrılmaktadır. Üst gagasının üstünde açık renkli bir kısım vardır. Tüylerinin rengi ise daha koyudur ve kuyruğunun rengi de siyah-bordodur.Türdaşıyla benzerlik gösteren papağanın tüy yola özelliği bir önceki göre daha azdır. Kolay evcilleştirilebilen bir papağan türüdür.

Lori, Geveze Lori papağanı olarak da bilinen bir papağan çeşididir. Çok canlı renklere sahiptir. 35 yıl kadar ömrü olan lorilerin boyları 30 cm’dir. Meyve türü ile beslendiğinden dolayı da bakımı biraz zordur. Lorilerin de kendi içerisinde birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Mavi Çizgili Lori ve Gökkuşağı Lori’dir. Mavi Çizgili Lori genel anlamda üst tarafta belirttiğimiz özelliklere sahiptir. Gökkuşağı Lori’nin ise bir farkı bulunmaktadır o da boyunun 26 cm olmasıdır.

Mavi Alıntı Amazon, Boyları 34 cm’dir ve ortalama 40 yıl ömürleri vardır. Bakımları zordur. Hormonal değişiklikler zamanında oldukça agresif olabilmektedirler.

Sarı Alıntı Amazon, Türlerinin arasında en fazla konuşma yeteneğine sahiptirler. Boyları 36 cm’dir ve ortalama ömürleri 40 yıldır. Diğer amazon papağan türleri gibi hormonal değişiklikzamanlarında agresif olurlar.

Papağan İsim ve Özellikleri

Jardine Papağan, Hem boyları hem de konuşma yetenekleri oldukça düşüktür. 28 cm boya sahiptirler ve ortalama 40 yıl yaşayabilmektedirler.

Papağan Çeşitleri - Konur Papağanı

Sarı lacivert ara, 85 cm boyları vardır ve ortalama 80 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Bu türü eğitmek oldukça zordur. Boylarının uzun olmasından kaynaklı sadece tecrübeliler tarafından tercih edilmektedirler. Ses seviyeleri de oldukça yüksek bir papağan çeşididir. Bunun yanı sıra konuşma yetenekleri de bir o kadar düşüktür.

Beyaz Kakadu, Boyları 45 cm’dir ve 40 yıl kadar ömürleri vardır. Kakadu ailesinin en iri üyesidir. Kolay evcilleştirilebilir. Ancak ses seviyeleri oldukça yüksektir ve iyi bir eğitim verilmesi şarttır.Kakaduların diğer türü d Sülfür Kakadu’dur. Bu türün boyu 50 cm’dir. Diğer özellikleri ile Beyaz Kakadu ile kesişmektedir.

Konur papağanları, Konur türü birkaç tanedir. Bunlardan biri olan Güneş Konur 35cm boy, 25 yıl ömre sahiptir.Kolay evcilleştirilebilir ancak konuşma yeteri düşüktür. Diğer tür ise Patagonya Konur’dur. Boyları 45 cm, ömürleri 15 yıldır. Diğer özellikleri Güneş Konur ile aynıdır.

Papağan Çeşitleri

Rozella papağanları, Bakımı kolaydır ve çok canlı renklere sahiptir. Konuşma yeteri olmayan bu türün boyları 26 cm, ömürleri 15 yıldır.

Senegal Papağanı , 23 cm boy ve 25 yıl ömre sahiptirler. Oldukça hırçın ve eğitimi zordur.

Papağan Çeşitleri - Kakadu Papağanı

İskender Papağanı , 58 cm boy ve 35 yıl ömre sahiptirler. Islık çalıp 1-2 kelime söyleyebiliyorlar.

Sultan Papağanı , 12 yıl ömre ve 32 cm boya sahiptirler. Özellikleri İskender Papağanı ile aynıdır.

Cennet papağanı, İnsanı rahatsız eden bir sese sahiptirler. 10 yıl ömürleri ve 15 cm boyları vardır. Konuşma yetenekleri yoktur.

Eklektüs papağanı, Erkek olanları daha çok yeşil renkteyken dişileri parlak renktedirler.Bu papağan çeşidinin boyları 35 cm’dir ve 40 yıl ömürleri vardır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle