Papağan Türleri, Papağanlar

Papağan Türleri

Papağan Türleri

Papağangiller familyasından olan papağanlar, taklit yeteneği güçlü ve zeki kuşlardır. Özellikleri ele alındığında ise öncelikli dikkat çeken yönü, gagalarını tırmanma için üçüncü bir ayak gibi kullanabilme yetenekleridir. Sıcak yerlerde yaşama özelliğine de sahip olan papağanların üç yüzden fazla farklı türü de bulunmaktadır. İnsanlarla dostluk kurabilmelerindeki en seçkin özellikleri taklit yeteneklerinden kaynaklanır. Çeşitli parlak ve canlı renklerden oluşan tüyleri, kısa boyunları, güçlü gagaları sayesinde, tırmanmayı çok seven renkli ve zeki kuşlar olarak bilinirler. Yaşadığı yerler ise genel itibariyle; Afrika, Asya, Amerika ve Okyanusya2nın tropikal orman bölgeleri olan papağanlar, sevimli taklitçilikleriyle hemen her dönemde insanların ilgisini çekmiş özel kuşlar olarak nitelendirilebilir.

Papağanların Özellikleri Nelerdir?

Üç yüzden fazla türe sahip olan papağanlar her biri temelde benzer özellik taşıyor olsalar da türlerine göre kişilik özellikleri taşır. Örneğin muhabbet kuşu türündeki papağanlar, genel bilinen papağan türlerine göre çok daha kısa boylu olmasının yanında, evcil özellikleri de birbirlerinden farklılık taşır. Ayrıca, doğal yaşamları içinde ağaçta yaşamayı sevseler de günümüzde özellikle taklitçi ve zeki konuşkanlıkları nedeniyle evlerde kafeslerde de yaşamaktadır.

En temel özelliklerinden bir diğeri de güçlü gagaları sayesinde en sert kabuklu yemişleri dahi kolaylıkla açabilme özellikleridir. Beslenme özellikleri de türlerinin farklılığına göre değişiklik gösterir. Az bilinen bir diğer özellikleri ise iyi uçucu olmalarıdır. Sadece Yeni Zelanda Papağanı diğer türlerine oranla iyi bir uçucu olmamaktadır.

Papağan parlak tüylü sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerindendir. Papağan iyi bir tırmanıcı kanatlı kuş türüdür. Papağanların günümüzde bilinen şekilleri, konuşan türleridir. Papağanlar taklit yoluyla konuşabilen canlılar olduklarından özellikleri nedeniyle dünyada büyük ilgi gören ve evcil olarak beslenen kuşlardır.

Papağanların Yaşamları

Papağan hem beslenirken hem de dinlenirken çok sakin davranmaktadırlar. Papağanların genel yaşam alanları ağaçlardır. İnsan seslerini birtakım melodileri ezberleyip tekrar etme yeteneği olan papağanlar, evlerde kafesler içerisinde beslenebilmektedirler. Kafes içerisinde beslenen papağanların kafeslerinede kemirebilmeleri için ağç kabuğu veya benzeri şeyler konulması gerekmektedir. Papağanlar doğal yaşamda yuvalarını ağaç kovuklarına yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra kaya yarıklarında da yaşamaktadırlar. Papağanlar yemek olarak çiçek tomurcuk ve meyve tohumları ile beslenmektedirler.

Başlıca Papağan Türleri

Afrika Gri Papağanı (Jako Papağanı) – Kongo
Afrika Gri Papağanı Kongo

Afrika Gri Papağanı Kongo

Genel itibariyle papağan türleri arasında zeki ve yetenekli bir yapıya sahip olan Afrika Gri Papağanı (Jako Papağanı)-Kongo, yüksek oranda bir konuşma yeteneğine de sahiptirler. Ayrıca, evde bakım için de bu özellikleri bakımından en çok tercih edilen papağan türleri arasında yer alırlar. Görüntüleri itibariyle yoğun gri renkleri bakımından diğer papağan türlerine oranla daha az ve sade bir renge sahip olmalarının yanı sıra, taklitçi ve yetenekli konuşmaları sayesinde insanlar tarafından büyük ölçüde tercih edilmektedir. Bunlarla birlikte; otuz iki ile otuz beş santim ebatlara sahip olan bu papağan türleri insan canlısı ve sosyal kişilik özelliklerine de sahip olduğu için evde bakım için idealdir.

Afrika Gri Papağanı (Jako Papağanı) – Timneh
Afrika Gri Papağanı Tımneh

Afrika Gri Papağanı Tımneh

Ana vatanı Batı Afrika olan Afrika Gri Papağanı (Jako Papağanı)-Timneh, yirmi sekiz ve otuz üç santim ebatlara sahiptir. Bunun yanında; diğer papağan türlerine göre daha gri ve küçük boya sahip olan bu papağan türleri zeki ve yetenekli papağan türleri arasında yer alır. Aynı zamanda; oldukça fazla olan taklit yetenekleri sayesinde de çevrelerinin ilgi odağı olmayı başarırlar. İnsanlarla iletişimi de oldukça güçlü olan bu papağan türlerinin insanlarla bir aradayken gerginlik yaşamamaları söz konusudur. Dışa dönük ve sosyal bir kişilik özelliğine de sahip olan Afrika Gri Papağanı (Jako Papağanı)-Timneh, güçlü gagalara sahiptir. Ayrıca, evde bakım için de elverişli özellikler taşır.

Galah Kakadu Papağanı
Galah Kakadu (Eolophus Roseicapillus)

Galah Kakadu (Eolophus Roseicapillus)

Genel itibariyle Kakadu türleri kapsamında en küçük boyutlarda olan Galah Kakadu Papağanı, oldukça gösterişli bir görünüme de sahiptirler. Ortalama olarak otuz beş santim olan ebatlarının yanı sıra yaşam süreleri ile kırk ile kırk beş yıl gibi bir süre içerisinde değişiklik taşımaktadır. Temel olarak ana vatanları Avustralya olan bu papağan türleri, ormanlık ve açık alanlarda da yaşayabilme özelliklerine sahiptirler. Aynı zamanda; farklı tohum ve çekirdeklerin yanı sıra doğal yaşam alanlarındaki meyve türleriyle de beslenebilen bu papağan türleri, otuz günlük kuluçka süresine sahiptir. Evcil bakım için de son derece elverişli olan Galah Kakadu Papağanları, ev yaşamlarına da uyumlu özellik sergilemektedir.

Gang – Gang Kakadu Papağanı
Gang - Gang Kakadu

Gang – Gang Kakadu

Genel itibariyle papağan türleri arasında en çok bilinen Gang-Gang Kakadu Papağanı, ana vatanı Avustralya olmaktadır. Bulunduğu ortama karşı takındığı uyumlu tavır yaklaşımları sayesinde pek çok yere uyum sağlayarak yaşayabilme özelliği bulunur. Bunun yanında; enerjik yapıları sayesinde de insanların ilgisini üzerinde toplayan Gang-Gang Kakadu Papağanları ile iletişim kurmak oldukça kolaydır. Bu kapsamda evde bakım için de oldukça elverişli olan bu papağan türleri, iyi bir arkadaş olacaklardır. Bunlarla birlikte; beslenmekten büyük zevk alan bu papağan türlerini sık sık yemlerini yerken görebilmek mümkündür. Ayrıca, kabuklu yemişler, çekirdek ve fıstık çeşitleriyle beslenmekten de büyük ölçüde hoşlanırlar. Bu bakımdan evlerde bakımları ve beslenmeleri de uygundur.

Goffin Kakadu Papağanı

Ortalama olarak otuz iki santim boya sahip olan Goffin Kakadu Papağanı, ana vatanı Tanibar Adaları’dır. Papağan türleri arasında en küçük ebattaki türler arasında yer alır. Genel kapsamda tüylerinin rengi de kar beyazı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca evcil olarak bakımları da kolay olan bu papağan türleri genel itibariyle yavru iken sahiplenmesi tavsiye edilir. Bunun yanında; genç olarak da satın alınabilecek olan bu papağanlar, bulundukları ortama alıştıktan sonra sıcakkanlı tavırlar göstermeye daha yatkın bir papağan türüdür. Kelime hazneleri oldukça geniş olan Goffin Kakadular, iyi bir eğitimin ardından oldukça konuşkan olmaktadır. Bu kapsamda; taklitçi özellikleri ve konuşkanlıklarıyla evlerde iyi bir evcil dost olmaktadır.

Molukan Kakadu Papağanı

moluccan cockatoo
Ortalama olarak elli santim boyutlarına sahip olan Molukan Kakadu Papağanı, çekirdek ve kabuklu yemişlerle beslenmekten hoşlanırlar. Bunlarla birlikte; özellikle yüksek sesle gülüşleriyle ilgi odağı olmayı başarmış olan bu papağan türleri, sahipleriyle şakalaşmaktan da oldukça büyük keyif alırlar. Ayrıca, ortalama olarak yirmi ile yetmiş yıl yaşayabilme özelliğine de sahip olan bu papağan türleri, konuşma yetenekleri ile de çok dikkat çeker. Evde bakımları esnasında kendilerini özgür hissetmek isteyen bu papağan türlerinin evi sahiplenmesi için özgür hareket etmesine, şakalaşmasına ve gülüşlerine müsaade etmek önerilmektedir. Arkadaş canlısı özellikleriyle de tanınmakta olan bu papağan türleri, evde yoldaş arayan papağan severlerin de beklentilerini karşılayacaktır.

Palmiye Kakadu Papağanı

Palmiye Kakadusu
Konuşma yetenekleri bakımından oldukça becerikli olan Palmiye Kakadu Papağanı, yeni kelime türetme bakımından da çoğu papağan türüne göre daha fazla özellik taşır. Aynı zamanda; kabuklu ve sert yemişlerle beslenme şeklini sevmelerinin yanı sıra, soğuk havalardan hoşlanmayan bir papağan türüdür. Sıcak havalardan hoşlanır ve sahiplerinin kendileriyle ilgilenmesine de yüksek oranda ihtiyaç duyarlar. Diğer papağan türlerine kıyasla günde en az sekiz saat ilgi istemektedir. Ayrıca, kendileri de çevre ve sahiplerine karşı son derece ilgili olan bu papağan türlerinin evde bakımları da kolaydır. Bunlarla birlikte; eşlerini de kendi seçme özelliklerine sahiptirler. Yalnız ya da çift olarak evde bakımları da yapılabilmektedir.

Sülfür Kakadu Papağanı

Kakadu Papağının Özellikleri
Doğal yaşam alanları içerisinde yaşadıkları bölgelere has meyve, fındık, fıstık, ceviz ve tohumlardan beslenmekte olan Sülfür Kakadu Papağanı, böcek ve böcek larvaları da yeme özelliğine sahiptir. Genel olarak otuz santim ebatlara sahip olan bu papağan türleri, ortalama olarak kırk ile atmış yıl arasında yaşam süresine de sahiptirler. Ayrıca, ana renkleri beyaz olmakla birlikte beyaza çok yakın sarı renk tonlarına da sahip tüy renklerine sahiptirler. Bunlarla birlikte; genç ve yavru zamanlarında daha soluk renklere de sahip olan bu papağan türleri, çok yetenekli kişilik özelliklerine de sahiptirler. Evlerde bakım için de sıklıkla tercih edilen bu papağan türleri, çevrelerindeki sesleri taklit etme eğilimindedir.

Sultan Papağanı

Sultan Papağanları Fiyatları 2022
Günümüzde muhabbet kuşlarından sonra en çok evde bakım için tercih edilen bir papağan türü olan Sultan Papağanı, son derece oyuncu bir yapıya da sahiptir. Kafalarındaki sevimli tüyler nedeniyle Kakadu papağan türleriyle karıştırılabilen bu papağanlar, yanaklarındaki leke ve kuyruk şekilleri bakımından ayırt edici özelliklere sahiptir. Ayrıca, uzun kuyruklara sahip olan bu papağanlar, sıcak ortamlarda yaşamaya elverişlidir. Evde bakım için elverişli olan bu papağanların bulundukları oda sıcaklıkları on beş derecenin altında tutulmamalıdır. Bunun yanında; yaygın olarak bilinen beş farklı Sultan Papağanı türü mevcuttur. Oyuncu özellikleri bakımından evlerde bakımları da kolay olan bu papağanlar renkli ve özel tüyleri ve taklitçilikleriyle de neşe saçarlar.

Cennet Papağanı

Cennet papağanı fiyatı 2022
Doğada nemli ve sıcak iklimlerde yaşamayı seven Cennet Papağanı, yaklaşık olarak otuz iki farklı renge sahiptir. Diğer türlere kıyasla konuşmayı pek sevmeyen bu papağan türleri, eğitimle birkaç kelime konuşabilir. Bunun yanında; evcilleştirmesi de kolay olan Cennet Papağanlarının erkekleri, dişilerine göre daha çok konuşma eğilimindedir. Doğada da özgür ve geniş alanlarda olmayı seven bu papağanların evlerdeki kafesleri de geniş olmalı ve yüksek bir yerde tutulmalıdır. Eş seçimleri bakımından da kendi özelliklerine en yakın eşleri seçme eğilimdedirler. Bu noktada, eş seçimi yaparken göz bantlarının eşit sayıda olmasına özen gösterilmesi tavsiye edilir. Yıkanmayı da suyu da çok seven bu papağan türleri oldukça evcildir.

Sevda Papağanı

Sevda papağanı fiyatı 2022
Genel itibariyle cennet papağanlarıyla karıştırılabilen Sevda Papağanı, cennet papağanlarının üst türleri olarak karşımıza çıkar. Bilinen Sevda Papağanı türleri ise; siyah kanatlı, cennet papağanı, kırmızı kafalı, gül yüzlü sevda papağanı ve Lilian’s sevda papağanı olmaktadır. Bunlarla birlikte; Sevda Papağanları, eşlerine çok düşkün olmaktadır. Şayet evde bakım için tercih edilecekse mutlaka çift olarak edinilmesi bu bakımdan önerilmektedir. Anavatanları Güney Afrika olan bu papağanlar, çift değil de tek olarak evde bakım için alınırsa da sahibine büyük ilgi gösterir. Aynı zamanda sahibinden de yoğun bir ilgi ihtiyacında olur. Ayrıca güçlü ve büyük gagalara sahip olan bu papağan türleri, dokuz farklı türe de sahiptir.

Forpus Papağanı

forpus papağanı çiftleşme sesi
Ana vatanları Güney Amerika olan Forpus Papağanı, dış görünüşleri nedeniyle genellikle muhabbet kuşlarıyla karıştırılabilir. Bakımları ve evde beslenmeleri son derece kolay olan bu papağanlar, küçük ebattaki papağan türleri arasında yer alır. Dişi ve erkekleri arasında yaklaşık olarak üç ya da dört santim ebat farkı bulunmaktadır. Ayrıca yedi ayrı alt türe de sahip olan Forpus Papağanları, mavi ve yeşil renklere sahiptir. Apartman hayatına da elverişli olan bakımları ise oldukça kolaydır.

Diğer papağan türlerine kıyasla yüksek sesten pek hoşlanmayan bu kuşlar, sahiplerine sadıktır ve yüksek bir ilgi ihtiyacı duyarlar. Sahiplerine sadık olmalarından ötürü kaçma eğilimi göstermeyecek olan bu papağanlar, meyve ve çiçek tohumlarıyla beslenmeyi sever.

Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşu Özellikleri
Papağan türleri arasında evcil bir yapıya sahip olan muhabbet kuşları ana vatanı Avustralya’dır. Birbirinden farklı renk ve türe de sahip olan bu kuşlar genel olarak evlere neşeli ses sağlaması bakımından tercih edilir. Bunun yanında; kurak bölgelerde yaşama eğiliminde olan bir yapıya sahiptirler. Ayrıca doğada sürüler halinde yaşamaktan keyif alan bu papağan türleri, tek eşli olma özelliğine de sahiptirler. Uzun bir dönemden beri evlerde evcil hayvan olarak beslenmeye başlanılan bu kuşlar, papağan türü olmaları bakımından taklitçi ve konuşmaya yatkın türlerdir. Genel itibariyle evlere bir çift olarak alınan muhabbet kuşları kendi aralarında konuşmayı sevse de özellikle tek başına olan muhabbet kuşları evdeki sesleri taklit ederek konuşma eğilimindedir.

İskender Papağanı
İskender Papağanı (Psittacula Eupatria)

İskender Papağanı (Psittacula Eupatria)

Ana vatanı Hindistan olan İskender Papağanı, ülkemizde de bulunan bir papağan türü olarak karşımıza çıkar. Rengârenk görünümleri ve zeki tavırlarıyla insanların evcil hayvan olarak besleyebilecekleri bu papağan türleri, öğrenmeye açık bir türdür. Ayrıca, meraklı ve eğlenceye yatkın genel kişilik özellikleri sayesinde konuşma yetenekleri de oldukça fazladır. Bunların yanında; kırk beş santim ile atmış santim arasında bir boyuta sahip olan İskender Papağanları, temel renkleri yeşil tüylerden oluşur. Dişi ve erkek İskender papağanlarını ayırt etmek ise kolaydır. Erkek papağanlarda boyun kısımlarında siyah şerit bulunurken dişilerde ise bu siyah şeritler yer almamaktadır. Sahiplerine de son derece düşkün olan bu papağanlar ilgiyi çok sever.

Pakistan Papağanı
Pakistan Papağanı

Pakistan Papağanı

Genel itibariyle Amazon Papağan olarak da isimlendirilen Pakistan Papağanı, tüm papağan türleri arasında konuşmaya en yatkın ve en çok konuşan tür olarak da bilinir. Bunun yanında; belirgin bir yeşil renk görünüme sahiptirler ve taklitçi ve şirin davranışlarıyla da evde bakım için oldukça idealdir. Genelde bilinmeyen bir özellik olsa da sahibine karşı da son derece sadık bir yapıya sahip olan Pakistan Papağanları, kendilerini sahiplerine sevdirmek için de çaba harcar. Ayrıca, konuşmayı seven ve taklitçi olan bu papağanlar evlerdeki sessizliklere de neşeleriyle renk katarlar. İlgi görmeyi diğer papağan türlerine kıyasla daha çok seven bu türler, ilgi görmediklerinde inatçı tavır takınma eğilimine girerler.

Mavi- Sarı (Ara Ararauna) Ara Papağanı
Mavi Altın Macaw Papağanı

Mavi Altın Macaw Papağanı

Ana vatanı Güney Amerika’nın bataklık ormanları olan Mavi- Sarı (Ara Ararauna) Ara Papağanı, adından da anlaşılacağı gibi yoğun mavi ve sarı renkli tüylerden oluşan bir papağan türüdür. Ayrıca, ortalama olarak yetmiş beş ile doksan santim boy uzunluğuna sahip olabilen bu papağan türleri, dünyadaki en yapılı papağanlardan biri olma özelliği de taşır. Bunlarla birlikte; güçlü gagalara sahip olan bu papağan türleri, konuşmaya da oldukça yatkındırlar. Zeki ve sosyal bir papağan türü olan Mavi- Sarı Ara Papağanları, çevrelerine de ilgili kuşlardandır. Eğitimleri iyi yapıldığı takdirde cümle kurabilme özellikleri de bulunmakta olan bu papağanlar, evde bakım için de elverişlidir.

Yeşil Kanatlı (Ara Chloroptera) Ara Papağanı

Ana vatanları Güney Amerika olan Yeşil Kanatlı (Ara Chioroptera) Ara Papağanı, tropik bitki yoğunluğunda olan ormanlık alanlarda doğal yaşam alanlarını sürdürürler. Ayrıca, doksan santim ortalama boyuta sahip olan bu papağan türleri, genel olarak kırmızı yoğun renklere sahiptirler. Yüz kısımlarının beyaz ve tüysüz olması onları diğer papağan türlerinden ayırt edici özellikleri arasındadır. Bunun yanında; Meyve ve fındıklarla beslenmekten hoşlanan Yeşil Kanatlı (Ara Chioroptera) Ara Papağanları, evde bakım için de elverişli özellikler taşımaktadır. Aynı zamanda; boyutları geniş olmasından dolayı kanatlarını açtığında daha da geniş bir görünüme sahip olmaktadır. Bu bakımdan evde bakım esnasında geniş kafesler tercih edilmelidir.

Scarlet (Ara Macao) Ara Papağanı

scarlet ara macaw satılık
En çok bilinen bir papağan türü olan Scarlet (Ara Macao) Ara Papağanı, ülkemizde Kırmızı Ara Papağanı ismiyle daha çok bilinmektedir. Ana vatanı Amerika Kıtası olan bu papağan türleri, ülkemizde de oldukça sıklıkla tercih edilen bir türdür. Ayrıca, konuşma yetenekleri bakımından da oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan bu papağan türleri, çevresindeki insanlarla sıcak ilişkiler kurabilmektedir. Sosyal bir kişilik özelliğine sahip olan bu papağan türleri, dost canlısı ve hareketli olma özellikleriyle de tanınırlar. Aynı zamanda; taklit yetenekleri de gelişmiş olan bu papağan türleri ile iletişime geçmek oldukça kolaydır. Sahiplerine karşı da oldukça sadık olan papağanların evde bakımları da kolaydır.

Asker (Ara Militaris) Ara Papağanı

asker macaw ara
Ana vatanı Meksika ve Arjantin olan Asker (Ara Militaris) Ara Papağanı, yetmiş santim boyutlara sahiptir. Genel renkleri ise yeşil olan bu papağan türleri, kuluçka dönemlerinde iki ya da üç yumurta yapabilirler. Ancak diğer papağan türlerinde olduğu gibi, bu papağanlar da kuluçka dönemlerinde agresif tavırlar takınabilirler. Genel kapsamda; meyve, sebze, ceviz, çekirdek ve muhtelif darı ile beslenmeyi seven bu papağan türlerinin evde bakımları kolaydır. Çevresine karşı ilgili olan bu papağanlar, sahiplerine de sadıktırlar. Ayrıca, evde bakım için en çok tercih edilen bu papağanlar, en iri papağan sınıfı arasında yer alırlar. Güçlü gagalara sahiptirler ve evlerde geniş kafeslerde bakılmalıdır.

Mavi Göğüslü (Ara Glaucogularis) Ara Papağanı

Papağan türleri arasında büyük ölçüde bir azalma tehlikesinde olan Mavi Göğüslü (Ara Glaucogularis) Ara Papağanı, insanların yanlış avlanmasından dolayı sayı kaybına uğrayan bir türdür. Yüzün altında kalan sayıları nedeniyle nadir bulunan papağan türlerinden biri olmaktadır. Ayrıca, ormanlık alan ve bataklık alanlar doğal yaşam alanları arasında karşımıza çıkar. Erkek ve dişi Mavi Göğüslüler aynı renkte olmaktadır ve ortalama olarak yetmiş beş ile seksen santim boyutlara sahiptir. İri boyutlu papağan türleri arasında yer almalarından dolayı evlerde büyük kafeslerde ve geniş kafeslerde bakılmaları önerilmektedir. Bunun yanında; öğrenme yetenekleri de diğer papağan türlerine kıyasla daha az olan bu papağanlar, nesil tehlikesi altındadır.

Sümbül Ara Papağanı

sümbül ara satılık
Papağan türleri arasında boyut olarak en büyük tür olarak karşımıza çıkan Sümbül Ara Papağanı, bir metreye kadar uzanan boy ebatına sahiptir. Bunun yanında; Dünyada da Kakapo türünden sonra gelen ikinci en ağır papağan olma özelliğine de sahiptir. Genel itibariyle; ana vatanları Brezilya olan bu papağan türleri, tek renk tüylere sahiptirler. Ayrıca ağırlıkları ve boyları yüksek olduğu için de açık alanlarda yaşayıp kendilerini saklama gereği hissetmemektedirler. Genel kapsamda sosyal olan bu papağan türleri tek eşli olma özelliği taşırlar.

Kuvvetli bir gaga yapısına da sahip olan bu papağanlar; tohum, gonca, kabuklu yemiş ve meyvelerle beslenmekten oldukça hoşlanırlar. Beslenecekleri besinlerin sert ve ağır olması onlar için sorun olmamaktadır.

Cüce Macaw Papağanı

cüce macaw özellikleri
Ana vatanları tropik yağmur ormanları olan Cüce Macaw Papağanı, alçak bölgelerde yaşamayı severler. Aynı zamanda; doğal yaşam alanları olarak geniş alanlarda yaşamayı tercih ederler. Ayrıca, kalabalık sürüler halinde yaşamayı seven bu papağan türleri, evlerde kafeslerde beslenildiğinde de kafeslerinin geniş olması önerilir. Ebatları ise, otuz ile otuz beş santim aralıklarında olan bu papağan türleri, yüz otuz ve yüz yetmiş gram ağırlıklara sahiptirler. Aynı zamanda; kafa üstlerinde yer alan turkuaz renklerden isimlerini almışlardır. Bunun yanında; evlerde bakımları tercih edilen bu papağan türleri tiz ve gürültücü bir sese sahiptir. Çevreleriyle ilgili ve meraklı olan bu papağanlar, ev halkıyla iletişim kurmakta da oldukça başarılıdır.

Patagonya Konur Papağanı

Patagonya Konur Papağanı Fiyatı
Dişi ve erkek Patagonya Konur Papağanı birbirinden ayırmak oldukça güçtür, çünkü aynı renk tonlarına sahiptirler. Görünüşleri ve vücut tipleri itibariyle Macaw papağan türlerine daha çok benzerler. Doğal yaşam alanları açık çimenlik alanlar ve savanlar olarak bilinen bu papağan türleri aynı zamanda çok iyi birer uçucudurlar. Hızlı ve düz uçma özellikleri de mevcut olan Patagonya Konur Papağanları, yuvalarına da düz olarak ve uçarak girdiklerinde hiçbir yere çarpmama özelliğine sahiptirler. Yani manevra kabiliyetleri de oldukça yüksek olan bu papağan türleri, evlerde bakım için de elverişli bir yapıdadır. Seslerini sorun etmeyecek komşular bulunduğu durumda çok daha rahat bakımları da yapılabilir.

Güneş Konur Papağanı
Papağan Çeşitleri - Konur Papağanı

Papağan Çeşitleri – Konur Papağanı

Son derece dost canlısı olarak nitelendirilebilen Güneş Konur Papağanı, gürültücü olmalarının yanı sıra çevreleriyle ilgilenmeyi de çok severler. Canlı renkleri ile de dikkat çeken bu papağan türleri çok zeki ve çevresine meraklı bir kişilik özelliğine de sahiptir. Bunlarla birlikte; orta boylu papağanlar arasında yer almakta olan Güneş Konur Papağanlar, aynı zamanda da orta boylu papağan türleri arasında en gürültücü olanlarıdır. Canlı renklerinden dolayı Güneş Papağanı olarak da bilinen bu papağan türleri, kafeste beslendikleri zaman yaşam süreleri yirmi beş ile otuz yıl arasında değişiklik gösterecektir. Tek başına da beslenme özelliği bulunan bu papağanlar, çift olarak da beslenmeyi reddetmezler.

Kestane Rengi Karınlı Konur Papağanı
Kestane Rengi Karınlı Konur

Kestane Rengi Karınlı Konur

Ana vatanı Brezilya olan Kestane Rengi Karınlı Konur Papağanı, yeşil renkli papağan türlerindendir. Orta ebat boyutlarında bir papağan türü olan bu papağanlar uzun yaşama sürelerine de sahiptir. Yanı ortalama olarak yirmi ile otuz yıllık bir yaşam süreleri bulunmaktadır. Konuşkanlık yönünden ise, az konuşan bir papağan türü olan Kestane Rengi Karınlı Konur Papağanı, taklitçi özellikleri sayesinde çevrelerinden duydukları kelimeleri söyleyebilirler. Aynı zamanda; son derece sosyal bir yapıya da sahip olan bu papağanlar, çevreleriyle iletişim içinde olmaktan ve ilgi görmekten de hoşlanırlar. Kendi türlerindeki kuşlarla iletişim kurarken diğer kuş türleriyle de etkileşim halinde olmaktan hoşlanırlar. Öğrenmeye açık bir kişilik özelliğine de sahiptir.

Kakapo Papağanı

kakapo parrot
Dünyada uçamayan tek papağan olan Kakapo Papağanı, ana vatanı Yeni Zelenda’dır. Genel itibariyle; kahverengi, sarı ya da yeşil tüylere sahip olan bu papağan türleri, diğer papağanlara oranla daha az sayıda bulunmaktadır. Az sayıda bulunuyor olması evde bakım için almak istendiğindeki fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Nadir bulunan bir papağan türü olması Kakapo Papağanlarını daha özel kılmaktadır. Ayrıca, sert tüy yapısına sahip olan bu papağanlar diğer papağan türlerine kıyasla daha az ve belirgin sayıda renk çeşitliliğine sahiptir. Aynı zamanda; diğer türlere oranla ağırlık bakımından da fazladır. Boyları, yani ebatları da otuz santime erişen bu papağanlar, uçamadıkları için genelde avcı hayvanlara av olabilmektedir.

Black Head Caique Papağanı

Black Head Caique
Ortalama olarak yirmi üç santim boyutlarında olan Black Head Caique Papağanı, temel renkleri yeşildir. Güçlü bir yapıya sahip olan gagaları siyah renk tonunda olmaktadır. Ayrıca, ana vatanı Güney Amerika Bölgesi olan bu papağan türleri, doğal yaşam alanlarında ağaç tepelerinde yaşamayı tercih ederler. En fazla otuz kişilik gruplar halinde yaşamaktan hoşlanan bu papağanlar, yemiş, meyve ve tohumlar ile beslenmekten hoşlanırlar. Diğer papağan türlerine kıyasla oldukça ürkek bir kişilik özelliğine de sahip olan bu papağan türleri, herhangi bir tehlike sezinledikleri anlarda yüksek ve tiz bir sesle çığlık atıp kaçma eğilimi gösterirler. Geniş kafeslere ihtiyaç duymaktadırlar ve evde bakım için uygundur.

Kakariki Papağanı
Kakariki Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Kakariki Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Ana vatanı Yeni Zelenda olan Kakariki Papağanı, soyu tehlikede olan bir papağan türü olarak karşımıza çıkar. Gösterişli ve güzel görünümleri nedeniyle evlerde bakım için de sıklıkla tercih edilen bu papağan türleri, çevrelerine karşı ilgili olan bu papağan türleri genellikle ıslık çalma ve ıslık çalma eğilimdedirler. Ayrıca, genel yaşam süreleri sekiz ile on yıl arasında farklılık taşımaktadır. Bunlarla birlikte; konuşma yetenekleri bakımından çok da yeterli yeteneğe sahip olmayan bu papağanlar evlerde bakım için oldukça elverişlidir. Rengârenk görünümleri ile dikkat çeken bu papağan türleri, ortalama olarak yirmi sekiz ile yirmi dokuz santim boyutlarında olmaktadır. Ağırlıklı olarak meyve ve yeşil gıdalarla beslenirler.

Senegal Papağanı

senegal papağan fiyat
Ana vatanı Afrika olan Senegal Papağanı, kafa, boyun, gırtlak bölgesi ve yanak bölgeleri gri olma özellikleriyle diğer papağan türlerinden ayrılır. Doğal yaşam alanları içindeyken yalnızca besin bulmak adına kısa mesafeli uçuşlar yapan bu papağan türleri, evlerde bakıldığında da kaçma eğilimi göstermemektedir. Genel olarak yaşam süreleri ise; yirmi beş ile otuz yıl arasında farklılık taşıyan bu papağan türleri, uyumayı da çok severler. Bu noktada günde ortalama on iki ile on dört saat arasında değişen bir uyuma süreleri bulunur. Diğer papağan türlerine kıyasla daha sessiz olan Senegal Papağanları, ıslık çalmayı ve çevresinde duyduğu bazı sesleri taklit etme eğilimindedir. Ayrıca çığlık atmayı da sever.

Monk Papağanı(Keşiş Paraket)

yavru monk papağanı fiyatları
Küçük ebatlardaki papağan türleri arasında yer alan Monk Papağanı(Keşiş Paraket), iletişim gücü yüksek bir türdür. Ayrıca, meraklı ve öğrenmeye istekli olan bu papağan türleri, çevrelerindeki insanlarla da iyi bir iletişim kurar. Zeki ve iletişimi kuvvetli olmalarından dolayı da dünyada en çok evcil olarak beslenen papağan türleri arasında yer alır. Doğal yaşam ortamlarında iken meyve, sebze ve kabuklu yemiş yemekten hoşlanan bu papağan türlerinin evde beslenmesi yüksek besin içerikli yemler ile olmaktadır.

Ayrıca kafeslerinde her zaman temiz ve taze bulunması da bu papağan türlerinin sağlıklı beslenme beklentilerinin bir parçası olmaktadır. Hareketli ve aktif bir kişilik özelliğine sahip olmalarından dolayı kafeslerinde oyun alanları geniş tutulmalıdır.

Yelpazeli Papağan

Yelpazeli Papağan Özellikleri ve Üreme Şekilleri Kuluçka Dönemleri
Doğal yaşam alanlarında aydınlık ve sık ağaçlı, alçak bölgelerde yaşamayı tercih eden Yelpazeli Papağan, anatomik özellikleri göz önüne alındığında iyi bir uçucu kuş türü değillerdir. Genel itibariyle sosyal yapıya sahip olan bu papağan türleri, kendi türlerinin dışında kalan diğer kuş türleriyle bir arada yaşamaktan hoşlanmamaktadır. Aynı zamanda; strese girdikleri anlarda ya da korktukları anlarda enselerinde açılarak yelpaze şeklini alan belirgin özelliğe sahiptirler.

Ayrıca, vejetaryen beslenme şekline alışkın olan bu papağanlar; fındık, fıstık, meyve, tohum ya da yapraklarla beslenmekten hoşlanırlar. Yirmi beş ile yirmi yedi gün arasında bir kuluçka süresine de sahip olan bu papağanlar, evde başka bir tür papağan bulunmadığı takdirde daha rahat beslenebilir.

Eklektus Papağanı

Eklektus Papağanı Fiyatı
Ana vatanı Güney Pasifik Bölgesi olan Eklektus Papağanı, güçlü bir beden yapısına sahip olmaları ve kısa kuyruklu oluşlarıyla diğer papağan türlerinden ayrılmaktadır. Ayrıca kuvvetli gagalara da sahip olan bu papağan türleri, insan saçlarıyla benzerlik gösteren bir tüy yapısına sahip olmasından dolayı da diğer tüm papağan türlerinden farklıdır. Ağırlıklı olarak kırmızı yoğun renge sahip olmaktadırlar. Bunun yanında; doğal yaşamlarında eşleriyle birlikte uçmaktan hoşlanan bu papağan türleri, canlı renkleriyle de dikkatleri çeker. Erkek ve dişilerinin birbirinden ayrılan seslenişleri mevcuttur. Renk tonları olarak da ufak ton farklılıklarına sahip olan erkek ve dişi Eklektus Papağanları birbirlerinden farklı seslenişler geliştirmiş olarak karşımıza çıkarlar.

Barraband Papağanı

Barraband papağanları
Ana vatanı Avustralya’nın Güney Doğusu olan Barraband Papağanı, yeşil pırasa papağanı olarak da bilinmektedir. Genel kapsamda yeşil renk temel renkleridir ve karın bölgelerinde sarı tüyler de bulunur. Güçlü ve kavisli bir gagaya sahip olan bu papağan türleri, kırk santimlik boyuta sahiptirler. Zeki ve konuşkan olan bu türler genel doğası gereği göç etmeye yatkındır. Bu nedenle evlerde bakım için tercih edildiğinde yerine ve kafesine alışana kadar kaçma eğilimi gösterebilir.

Bunun yanında; taklitçi yetenekleriyle de bulundukları yerde çevreden duydukları tüm sesleri taklit etmeye çalışırlar. Aynı zamanda; rahat ve geniş bir kafeste muhafaza edilmesi de tavsiye edilen bu papağan türleri, evcil dostluk için de elverişlidir.

Duble Sarı Başlı Amazon Papağanı

Duble Sarı Kafa Amazon Papağanları
Konuşmayı seven ve oldukça enerjik olan Duble Sarı Başlı Amazon Papağanı, evlerde bakım için elverişli bir papağan türüdür. Ayrıca; atmış yaşın üzerine kadar yaşayabilme özelliğine de sahip olan bu papağan türleri, son derece akıllı oldukları için çevrelerindeki tüm dikkatlerin de kendilerinde olmasını çok severler. Konuşma yetenekleri de son derece yüksek olan bu papağan türlerinin, evcil hayvan olarak evlerde rahatlıkla bakımı yapılabilir. Elle beslenebilen ve sadık olan bu papağan türleri ilginin hep kendisinde olmasını çok sever. Tohum karışımlarının yanı sıra, taze meyve ve taze sebzelerle beslenirler. Çocuklarla iletişimi düşük olabilen bu papağan türleri daha çok yetişkinlerle bir arada olmayı sever.

Mavi Alınlı Amazon Papağanı
Mavi Alınlı Amazon Papağanı Fiyatları

Mavi Alınlı Amazon Papağanı Fiyatları

Temel renkleri limon yeşili olan Mavi Alınlı Amazon Papağanı, en iyi konuşan papağan türleri olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında; parlak renkte tüylere sahip olan Mavi Alınlı Amazon Papağanlarının en belirgin özelliklerinden bir de kendi kişilik özelliklerine uygun tüy desenlerine sahip olmasıdır. Bunlara ek olarak; komedyen olarak ün salmış olan bu papağan türleri şovmen özellikleriyle de insanların ilgi odağı olmayı başarmıştır. Zeki ve taklitçi olmasının yanı sıra, komik ve çok hareketli bir papağan türüdür. Bu özelliklerinden dolayı evde çok iyi bir arkadaş da olabilmektedir. Sahibi yanında olsun ister ve ilgi ve sevilmek onun için son derece büyük öneme sahiptir.

Sarı Enseli Amazon Papağanı

sarı enseli amazon papağanı özellikleri
Ana vatanı Güney Amerika olan Sarı Enseli Amazon Papağanı, diğer papağan türleri arasında konuşmaya en yatkın ve en konuşkan tür olarak karşımıza çıkar. Ense kısımları sarı olan bu papağanların vücutlarının büyük bölümü yeşil renktedir. Genel itibariyle kırk yıla kadar yaşama özelliğine de sahip olan bu papağanlar, son derece taklitçi ve oyuncu kişilik özelliklerine de sahiptir. Ayrıca, tohum ve meyve içerikli besinlerle beslenmeyi seven bu papağanlar, konuşma yeteneklerine ek olarak ses çıkarma ve bağırma özellikleriyle de diğer papağan türlerinden ayrılır. Bu kapsamda apartmanda yaşayanların bu bağırma özelliklerini de dikkate alarak seçim yapması tavsiye edilir. Boyutları ise otuz altı santime kadar çıkmaktadır.

Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı

turuncu kanatlı amazon papağanı fiyatları
Sahibiyle iletişim kurma bakımından oldukça başarılı olan Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı, dünyanın her yerinde ilgi odağı olan bir papağan türüdür. Son derece konuşkan olan bu papağan türlerinin konuşma yetenekleri oldukça fazladır. Konuşmaya olan yatkınlıklarından dolayı da çevreleriyle işetişim kurmayı ve ilgi görmeyi de çok severler. Konuşma eğitimi verilmemiş olan Turuncu Kanatlı Amazon Papağanları ise, çevrelerinde duydukları sesleri taklit ederek ve ıslık çalarak konuşma ihtiyacını gidermiş olur. Taklitçi ve zeki bir tür olan Turuncu Kanatlı Amazon Papağanları ile iletişim kurmak da oldukça kolaydır. İnsanlarla iletişim kurmayı çok seven bu papağan türleri ilgiyi çok severler ve ilgisizlik onları hasta edebilir.

Sarı Alınlı Amazon Papağanı

sarı alınlı amazon papağanı satılık
Genel itibariyle diğer papağan türlerine kıyasla daha az konuşan Sarı Alınlı Amazon Papağanı, konuşabilme yeteneğine de sahiptir. Ayrıca genel bir renk olarak da tüyleri yeşil renge sahip, alın kısımları ise sarı renktedir. Sahiplerine karşı oldukça sadık ve ilgili olan bu papağan türleri, gösterdikleri ilginin kendilerinde de olmasını isterler. Bu bakımdan ilgiye oldukça düşkün olan Sarı Alınlı Papağanlar, basit kelimelerle konuşma sağlayabilir. Boyut olarak küçük boya sahip olan bu papağan türleri, son derece hareketli ve enerjik bir yapıya sahip oldukları için, geniş kafeslerde bakılması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda; kendi kendileriyle ve çevresiyle de eğlenebilen bu papağanlar, evde beslenme için uygundur.

Sarı Başlı Amazon Papağanı

Duble Sarı Başlı Amazon Papağanı
Doğal yaşam alanları Meksika olan Sarı Başlı Amazon Papağanı, kafa bölgesinin tamamen sarı olmasından ötürü bu isimle bilinmektedir. Ayrıca, oldukça konuşkan olan bu papağanlar aynı zamanda iyi bir taklitçidirler. Taklit yeteneklerinin güçlü olması ve konuşkan olmaları sebebiyle de evlerde beslenme bakımından da genel itibariyle tercih edilir. Bunun yanında; ortalama olarak yaşam süreleri de elli yıl civarında olan Sarı Başlı Amazon Papağanları, enerjik ve meraklı bir kişilik özelliği de taşırlar. Ayrıca, ılıman iklim ve yağışlı hava da seven bu papağan türleri ile evlerde de vakit geçirmek oldukça mümkündür. Orta boyutlara sahip olduğu için orta boy kafeslerde bakılması önerilir.

Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı

Konuşma ve taklit yapma konularında son derece yetenekli olan Yeşil Yanaklı Amazon Papağanı, ilgiyi çok seven bir papağan türü olarak karşımıza çıkar. Genel kapsamda orta boylu bir ebata sahip olmalarından dolayı da sadece kanatlarını açacak kadar bir kafeste yaşamaları yeterli olmaktadır. Bunlarla birlikte; Güçlü ve dayanıklı gaga yapılarına sahip olan bu papağan türleri, oldukça meraklı bir kişilik özelliğine de sahiptir. Diğer papağan türlerinde olduğu gibi kuru ve kabuklu yemişleri de oldukça severler. Ayrıca, ortalama olarak yaşam süreleri atmış yılı da aşabilen bu papağanlar, sahiplerine de son derece sadıktırlar. Sosyal bir özelliğe de sahip olan bu kuşlar, insanlarla iletişim kurmayı severler.

Mealy Amazon Papağanı
Mealy Amazon

Mealy Amazon

Oldukça oyuncu bir özelliğe sahip olan Mealy Amazon Papağanı, belirgin yeşil renge sahiptir. Konuşmaya yatkınlığıyla da ön plana çıkan bir tür olan bu papağanların taklit yetenekleri de oldukça fazladır. Bu bakımdan evde beslenmesi ve çevresine neşe saçması ile de kolaylık sağlayan Mealy Amazon Papağanlar, basit kelimelerle başlanıldığında daha rahat konuşma becerisi de kazanabilirler. Ayrıca, çok güçlü bir çene ve gaga yapısına da sahip olan bu papağanlar, kolay beslenebilme özelliklerine de sahiptir. Bu yönüyle de evde bakım için oldukça elverişli olmaktadır. Bunlarla birlikte; konuşma yetenekleri, yaşları ve ırklarına bağlı olarak fiyat farklılıkları mevcuttur. Oyuncu ve taklitçi bu papağanlar evlere renk katacaktır.

Rosella Papağanı

rozella papağanı üretimi
Papağan türleri arasında en çok tercih edilen Rosella Papağanı, ana vatanı Avustralya olmaktadır. Yaşam alanları olarak açık ve kurak savan iklimlerini seven bu papağan türleri, şehirlerde ise park ve bahçelerde yaşamayı sever. Oldukça hareketli ve enerjik bir yapıya sahip olan bu papağanlar, doğal yaşam alanlarında yerlerde besin aradıkları için ev ortamlarında bakıldıklarında da genelde yerlerde besin arayışı eğilimi gösterebilir. Dayanıklı bir yapıya da sahip olan Rosella Papağanları, çok yoğun olmayacak karlı havalarda dahi dışarda dolaşmaktan hoşlanır. Kendi türü dışındaki kuşlarla da iyi anlaşan bu papağanlar, yalnızca üreme dönemlerinde agresif tavır takınma eğiliminde olurlar. Evde bakım için de oldukça uygundur.

Altın Örgülü Rosella Papağanı

Rengârenk bir görünüme sahip olan altın örgülü rosella papağanı, en çok sevilen papağan türleri kapsamında karşımıza çıkar. Kendine özgü kişilik özelliklerine sahip olan bu papağan türlerinin ana vatanı Avustralya’nın güneyi olmaktadır. Doğal yaşamı çok sevmesinin yanı sıra, evlerde de rahatlıkla bakımı yapılabilen bu papağanlar, genellikle yerden besin bulma eğilimi gösterirler ve gündelik besinlerinin büyük parçasını da böceklerden sağlarlar. Ayrıca, son derece enerjik ve hareketli bir kişiliğe de sahip olan bu papağanlar, dayanıklı yapıya da sahiptirler. Bunlarla birlikte; doğal yaşamı çok sevdikleri için parklarda ya da bahçelerde de yaşamayı severler. Evde bakılmak için de elverişli yapıları vardır.

Crimson Rosella Papağanı

Crimson Rosella Papağan
Diğer papağan türlerine kıyasla crimson rosella papağanı, daha sakin bir kişilik özelliğine sahiptir. Evde bakım için uygun olan bu papağan türleri, öncelikle rengârenk görünümleri ile dikkat çeker. Evde bakılmak istendiğindeyse tüylerinin temizlenmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca, enerjik bir yapıya sahip olduklarından ötürü tüm gün kafeste tutmak yerine, evin içinde özgürce dolaşmasına da müsaade edilmelidir. Bunların yanında; yeni tanıştıkları insanlara karşı çekingen bir tavır da taşıyan crimson rosella papağanları ile iletişim kurmak zor değildir.

Yalnızca ilk çekingenliğini dikkate alarak yaklaşım gösterilmesi önerilir. Doğal yaşamı çok seven bu papağanlar, evlerde bahçelerde de dolaşmaktan hoşlanır. İyi bir bakımla birlikte yirmi yıla kadar yaşam süresine sahiptir.

Geveze Lori Papağanı

geveze lori
Diğer bir adıyla Gökkuşağı Papağanı olarak da bilinen Geveze Lori Papağanı, son derece zeki ve konuşkan bir yapıya sahiptirler. Aynı zamanda özgürlüklerine de oldukça düşkün olan bu papağan türleri genel itibariyle geniş alanlarda yaşamayı daha çok severler. Diğer kuş türlerine karşı ise mesafeli ve agresif yaklaşabilme özelliği taşıyan bu papağanlar, evde bakım için de elverişlidir. Anavatanı Endonezya olan bu papağanların doğal yaşam ortamı yağmur ormanları olmaktadır. Kendi türlerinin dışındaki kuşlarla anlaşamadıkları için doğada da sadece kendi türleri arasında yaşam sürdürürler. Son derece konuşkan ve meraklı olan bu papağanlar, ruhsal ve fiziksel aktiviteyi çok severler. Aksi durumda tüylerini yolabilirler.

Gökkuşağı Lori Papağanı
Gökkuşağı Lori Papağanı (Trichoglossus Haematodus)

Gökkuşağı Lori Papağanı (Trichoglossus Haematodus)

Yaklaşık olarak yirmi ya da yirmi beş santim boyunda olan Gökkuşağı Lori Papağanı, rengârenk bir yapıya sahiptir. Ana vatanı Endonezya olan bu papağan türleri farklı iklim bölgelerinde de yaşayabilirler. Çok çeşitli renklere de sahip olan Gökkuşağı Lori Papağanları için belirli ve sayılı renkler vermek oldukça zordur. Kişilik özelliği bakımından da enerjik bir yapıya sahip olan bu türler, evde bakım için de elverişli yapıdadır.

Daha çok sıvı takviyeli besinlerle beslemek onların kolay sindirim sağlaması açısından önemli bir paya sahiptir. Diğer papağan türleri kabuklu yemişleri daha rahat sindirebilirken Gökkuşağı Lori Papağanları yüzde yirmi beş oranında kabuklu yemiş sindirebilir ve sıvı takviyeli gıdalara ihtiyaç duyar.

Kardinal Lori Papağanı

kardinal lori papağanı fiyatları
Oyunculukları ve hareketlilikleriyle bilinen Kardinal Lori Papağanı, genel itibariyle meyve ekim alanlarında yaşama özelliğine sahiptir. Çok hızlı uçabilme ve manevra yapabilme özelliğine de sahip olan bu papağanlar, yüksek sesle ötüşleriyle de bilinirler. Özellikle agresif oldukları ya da korktukları anlarda sesleri daha da yüksek çıkar. Ayrıca, kendi türleri arasında da kavgacı bir yapıya sahip olmalarıyla birlikte oyuncu özellikleriyle de kendilerini sevdirirler. Genellikle rengârenk olan diğer papağan türleri arasında kolaylıkla seçilebilirler. Çünkü Kardinal Loriler, çok yoğun kırmızı tüy renklerine sahiptir. Genel itibariyle on beş ya da yirmi yıl arasında yaşam süresine sahip olan bu papağanlar, evde bakım için de uygundur.

Kırmızı Göğüslü Lori Papağanı

kırmızı lori papağanı fiyatları

Kafa üstlerinden göğüs ve enselerine doğru kırmızı ana renge sahip olan Kırmızı Göğüslü Lori Papağanı, dişi ve erkek ayrımları dışardan bakıldığında kolay anlaşılamayacak bir türdür. Genel itibariyle dişileri daha kısa ebatlara sahiptir. Bunun yanında; çiçek polenleri ve meyve ve su bileşenli olarak beslenme eğilimine sahiptirler. Ev ortamlarında bakım için tercih edilebilen bu papağan türleri, meraklı yapıları ve taklitçi özellikleriyle de bilinirler. Kuluçka dönemlerinde iken hem kendi eşlerine hem de diğer dişi türlere karşı agresif bir yapıya bürünürler.

Kuluçka süreleri ise yirmi altı günlük süreyi kapsar ve bu süre zarfında iki adet yumurta verirler. Yanlış üretim dâhilinde farklı alt türleriyle eşleştirildiklerinden dolayı bilinçli üretim önerilmektedir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle