Yem & Mama

Muhabbet Kuşu Yem Haricinde Ne Yer?

Muhabbet Kuşu Yem Haricinde Ne Yer?

Muhabbet kuşlarına yem haricinde sürekli taze sebze ve meyve verebilirsiniz. Kuş yemi tohumlarını filizlendirerek yedirebilirsiniz. Çimlendirdiğiniz kuş yemi tohumları kuşunuz için hem besleyici hem farklı bir gıda çeşidi olacaktır. Dal darı, yumurta maması, bal, tuzsuz etimek gibi besin çeşitliliği oluşturabilirsiniz. Özellikle yavru iken farklı besinlere alıştırırsanız çeşitli gıdaları yiyecektir. Yetişkin muhabbet kuşlarının değişik gıdaları alışması biraz zor olsa da yeminin üzerine rendeleyerek ya da mandallar ile yuvaya asarak alıştırabilirsiniz. Farklı besinleri yemesi kuşunuz için doğal vitamin olacaktır.

Muhabbet Kuşları Ne Yer?

Muhabbet Kuşları Ne Yer?

Muhabbet kuşları genellikle hazır yem ile beslenirler. Birçok farklı çeşidi olan kuş yemleri muhabbet kuşları için gerekli besin değerlerine sahip sağlıklı gıdalardır. Bunun yanı sıra kuşunuzun farklı besinler ile vitamin almasını ve değişik lezzetlere alışmasını istiyorsanız her türlü sebze ve meyveyi verebilirsiniz. Farklı besinlere uyum sağlayıp alışmaları biraz zor olsa da yavaş yavaş adapte edebilirsiniz. Örneğin elma muhabbet kuşlarında iştah açan besleyici bir gıdadır yeminin üzerine elma rendeleyerek yedirebilirsiniz. Diğer meyveleri de aynı şekilde vermeniz uygun olur. Yeşil sebze yapraklarını da yedirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Ekmek Yer Mi?

Muhabbet Kuşu Ekmek Yer Mi?

Muhabbet kuşları hassas canlılar olup her türlü besini yemezler. Hatta farklı lezzetlere alışmaları oldukça zordur. Eğer uygun yöntemler ile alıştırırsanız ekmek de yiyebilir. Bazı kuşlar ekmeği çok severken bazıları hiç sevmeyebilir. Uzmanlar ekmeğin muhabbet kuşları için herhangi bir zararı olduğunu açıklamıyor. Ancak muhabbet kuşu olan kişilerin deneyimlerine baktığımızda ekmek aşırı kilo ve yağlanma yapıyor. Bu da kuşun daha hızlı yaşlanmasına ve erken ölmesine neden olabiliyor. Ayrıca gagasına yapışan ekmek onu rahatsız eder ve bundan kurtulmaya çalışırken gagasını aşındırabilir. Üstelik ekmeğin muhabbet kuşuna vitamin besleyici değer olarak çok da bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle muhabbet kuşunuza ekmek vermek istiyorsanız az miktarda tuzsuz etimek vermelisiniz.

Muhabbet Kuşu Bulgur Yer Mi?

Muhabbet Kuşu Bulgur Yer Mi?

Muhabbet kuşları eğer uygun yöntemler ile alıştırırsanız bulgur yer. Bakliyatların sağlık açısından faydaları düşünüldüğünde bulgur çok faydalı bir besin olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken konu şudur bulguru pişirmeden yedirmelisiniz. Eğer kuru haliyle yemekte zorlanıyorsa hafif ıslatarak nemlendirebilirsiniz. Ancak pişirirseniz vitamin değerleri azalır ve kuşunuz için fayda sağlamayacaktır. Eğer vitaminler açısından zengin bir gıda olan bulguru yemesini istiyor ve alıştıramıyorsanız önce yemine karıştırarak vermeyi deneyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Sebzeler

Muhabbet Kuşu Kızıştırıcı Sebzeler

Muhabbet kuşlarının çoğalmalarını sağlamak amacıyla bazı gıdalar vererek kızıştırıcı olarak kullanılır. Bu dönem için özel vitaminli yemler ve damlalar vardır. Doğal olarak kızıştırıcı nitelikte kullanabileceğiniz gıdalar yumurtalı mama içerisine bal, keten tohumu, keçiboynuzu tozu ve Nijer tohumu katabilirsiniz. Özellikle Nijer tohumu kızıştırıcı etki yapar. Sebze olarak biber ve pancar tercih edebilirsiniz. Meyve olarak ise çilek ve avokado kışkırtıcı etki yapacaktır. Çok fazla olmamak şartıyla bu meyve sebzeleri bir süre muhabbet kuşunuza yedirebilirsiniz. Rendeleyerek vermeniz uygun olabilir ya da yetişkin ise ve gagalamayı seviyorsa kafesin uygun bir yerine asabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Havuç Yer Mi?

Muhabbet Kuşu Havuç Yer Mi?

Muhabbet kuşlarının farklı besinlere alışması biraz zor olsa da her türlü sebze ve meyveyi yerler. Muhabbet kuşunuzu uygun yöntemler ile alıştırırsanız havuç da yiyeceklerdir. Havuç hafif şekerli bir tat verdiğinden alıştıklarında severek yedikleri bir ek gıda olacaktır. Fakat havuç çok sert bir sebze olduğundan gagasında aşılma ve yamulma gibi sorunlara yol açabileceğinden rendeleyerek vermeniz daha uygun olabilir. Özellikle yavru kuşlara kesinlikle bütün olarak vermemelisiniz. Yetişkinlerde belki dilimleyerek mama kabına koymanız uygun olabilir. İlk alıştırma döneminde yeminin üzerine rendeleyerek alıştırmaya başlayabilirsiniz. Önce yemi yiyip havuçları seçip yemeyebilir. Biraz sabırlı olup her gün eklerseniz bir süre sonra tesadüfen baktığı tadı beğenip yemeye başlayabilir.

Muhabbet Kuşu Dereotu Yer Mi?

Muhabbet Kuşu Dereotu Yer Mi?

Dereotu muhabbet kuşlarının en sevdiği lezzetli ve faydalı sebzelerden biridir. Dereotunun mis gibi kokusu ve yeşil güzelliği kuşlara cezbedici gelir ve beğenerek yerler. Kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, A ve C vitaminleri içeren dereotu muhabbet kuşları için çok besleyici faydalı bir gıdadır. Çok fazla vermek kuşun bağırsak sistemi için zararlı olabileceğinden haftada birkaç kez vermenizde fayda vardır.

1 1 oy
Article Rating
Abone
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Alperen tunç
Alperen tunç
3 yıl önce

ben yeni 2 kuş aldım ekmek ve bizkuvi görünvce hemen yemek istiyor zararlımı zararlıysa ne vermeliyim

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce
Cevapla  Alperen tunç

Merhabalar, ekmek kilo aldırır bu da onun için uçamamak demek olabilir. Ayrıca bisküvi çok abartılmadığı sürece içerisindeki un ve şeker ona kilo aldıracaktır. Ay da bir sefer ödül olarak verilebilir. Tavsiyem hiç vermemenizdir.

Ali Rıza bey
Ali Rıza bey
2 yıl önce

Muhabbet kuşu

Cemre Maliki
Cemre Maliki
1 yıl önce

Muhabbet kuşuma yem dışında sebze ve meyve olarak ne yedirebilirim