Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Cinsleri

Muhabbet Kuşu Cinsleri

Rengarenk oluşlarıyla hepimizi kendisine hayran bırakan muhabbet kuşları evlerimizde beslemek için en çok tercih ettiğimiz kuş türlerindendir. Muhabbet kuşları uzun kanatları ile ve cıvıltılı sesleri ile hepimizin mest eder.

Evlerimizde onları beslemek aynı zamanda çokta kolaydır.  Kendin yemlikleri ve suluklarından gıda ihtiyaçlarını karşılayan muhabbet kuşları farklı renk skalasıyla göz zevkinize katkıda bulunur. Aynı zamanda sıkıntılarımızı bir nebze de olsa unutmamızı sağlar. Muhabbet kuşları ülkemizde farklı cinslerle satışa sunuluyor.

Ülkemizde muhabbet kuşu cinsleri denildiğinde ilk akla gelen kuş türü açık yeşil muhabbet kuşudur. Hiç değişime uğramamış olan bu tür, en çok konuşan türdür.

Albino muhabbet kuşları ise hassas bir yapıya sahiptir. Bu türün gözleri kırmızı ve tüyleri beyazdır. Albinolar oldukça hassastır ve özenle bakımı yapılmalıdır.

Çekoslovak muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşu türlerinden daha iri ve büyüktür. Ülkemizde çok yaygın değildir. Gri kanat muhabbet kuşları genellikle gri renkte olurlar. En bariz özellikleri ise agresif yapıları ve eğitime uyum sağlamıyor olmalarıdır.

İngilizHollanda muhabbet kuşlarının ise en önemli özellikleri iri olmaları ve yaşları ilerledikçe gözlerinin içine gömülüyor olmasıdır.

Lutino muhabbet kuşları ise saf bir sarı rengi taşır. Gözleri kırmızı olan bu kuşların benek rengi ise beyazdır.

Mavi muhabbet kuşları genel olarak mavi ve gri renk karışımıdır. Konuşmaya en yatkın olan muhabbet kuşu türü mavi muhabbet kuşudur.

Pakistan muhabbet kuşları ise diğer muhabbet kuşlarından çok daha küçük olup bir serçe boyutundadır. Hint bülbülüne benzerler. Türkiye’de Pakistan muhabbet kuşu pek fazla bulunmamaktadır.

Erkek Muhabbet Kuşu Gagası

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının cinsiyetleri iki aylık olduktan sonra daha belirgin olacaktır. Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır konusunda kuşların cere rengine bakılması yeterli olacaktır. Muhabbet kuşu eğer erkek ise, cere rengi, parlak mavi, mor veya pembe renklerine sahip olur.

Erkek muhabbet kuşlarında burun delikleri etrafında çok hafif belirgin olarak beyazlık bulunur. Muhabbet kuşu eğer dişi kuş ise, cere rengi kirli veya açık beyaz, sarımsı veya koyu kahverengi renklerine sahip olur. Cere renginden muhabbet kuşlarının cinsiyetleri saptanabilir.

Erkek Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Erkek Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı yapmak çoğumuz için zor görünebilir. Ancak cere rengi tamamen belirginleşmiş olan bir kuşun cinsiyetini ayırmak çok da zor değildir.

Bu anlamda erkek muhabbet kuşu nasıl anlaşılır sorusuna verilecek en tatmin edici cevap parlak görünümlü mavi, pembe ve mor cere rengine sahip olan kuşların erkek olduklarıdır. Aynı zamanda gaga etrafında belirginliği az olan beyazlıklar bulunur. Bu özellikleri bulunan bir muhabbet kuşu için erkektir demek doğru olacaktır.

Erkek Muhabbet Kuşu Gagası!

Muhabbet kuşlarının cinsiyetleri gaga ya da cere denilen bölgenin renginden anlaşılır. Erkek muhabbet kuşu gagası mor, pembe veya parlak mavi olan bir renge sahiptir. Eğer bu renkler koyu kahverengi ise bu muhabbet kuşu çiftleşmek istemeyen bir muhabbet kuşunu simgeler.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bu kuş erkektir ancak testislerinde bulunan tümör sebebiyle çiftleşme taraftarı değildir. Kuşların gagaları ve cereleri kuşların özellikleri ile ilgili birçok bilgi verir. Önemli olan cere bölgesinin yeterli olgunluğa ulaşmış olmasıdır. Cere muhabbet kuşlarının burun deliklerinin bulunduğu yerde gaganın yakınındadır. Cere rengi mor, mavi veya pembe ise muhabbet kuşu erkektir denilir.

Bu konuda uzman olan kişiler muhabbet kuşu yavruyken bile cere rengine bakarak muhabbet kuşlarının cinsiyeti hakkında bilgi verebilecektir. Ancak kuş sahiplerinin de muhabbet kuşları 4 aylığa ulaştığında cere rengine bakarak kuşlarının cinsiyetlerini ayırmaları mümkündür.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle