Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Çeşitleri

Muhabbet Kuşu Çeşitleri

Ülkemizde en sevilen ve evde beslemek için uygun olan kuşlar muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşlarının hangisi olursa olsun evlerimize neşe saçan özelliklere sahiptir. Farklı farklı renklerde ve farklı farklı ses tonlarına sahip olsalarda hepsinin ortak özellikleri çok seviliyor olmalarıdır. Muhabbet kuşu çeşitleri açık yeşil, Albino, Jumbo, Japones, Gökmavi, Gri Kanat, Show Jumbo, Pakistan ve Çekoslovak muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşlarının türü ne olursa olsun oyunculukları, sahiplerine olan bağlılıkları ve evde bulunan diğer evcil hayvanlar ile uyumları sayesinde çok sevilen canlılardır.

Yerli Muhabbet Kuşu

Yerli Muhabbet Kuşu

Ülkemizde en çok satılan ve üretimi yapılan kuş türü yerli muhabbet kuşu olur. Bu kuşlar ülkemizde üretimi de çok kolay yapılan türlerdir. Muhabbet kuşu çeşitleri mavi, yeşil, sarı, gri, beyaz gibi birçok renge sahiptir. Konuşma özellikleri çok gelişmiş olmasına rağmen erkekler daha hareketli ve konuşkandır. Yerli muhabbetler kendisi ile konuşulmasından çok hoşlanırken, onlar da cıvıltısı ile çok geveze kuşlar olduklarını gösterirler. Sahiplerine hemen alışan bu kuşlar çok sıcakkanlı ve sevecen kuşlardır. Tohum ve ince bulgur ile çok kolay bir şekilde beslenirler.

Yerli muhabbet kuşları çok sağlıklı kuşlardır ancak soğuk havadan çok çabuk etkilenirler. Bu kuşlar eğer rüzgâr ve aşırı soğuğa maruz bırakılırlarsa kısa süre içinde sağlıklarını kaybeder hatta ölürler. Bu bakımdan bu kuşlara çok ilgi ve alaka gösterilmelidir. Muhabbet kuşu tüylerine ise vitamin takviyeleri yapılmalıdır.  Bunun için özel vitamin takviyeleri vardır.  Muhabbet kuşlarına çok seviyor diye kıvırcık marul vermek büyük bir hatadır. Muhabbet kuşlarına yeşillik vermek kuşların ishal olmasına yol açacaktır. Yeşillik olarak yalnızca ıspanak verilmelidir.

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu

Rainbow muhabbet kuşu gökkuşağı muhabbet kuşu olarak da bilinir. Bu kuşların bu ismi almalarındaki neden gökkuşağı gibi rengârenk olmalarından kaynaklanır. Her bir kuş gökkuşağınım renklerini taşırken, en çok ilgi gören muhabbet kuşları arasında bulunur. Rainbow diğer adı ile gökkuşağı muhabbetler hangi renge sahip olurlarsa olsunlar hepsinin yüzü mutlaka sarıdır. Kanat uçları ise opak görünüm taşır. Ayakları koyu renk olan gökkuşağı muhabbet kuşlarının ana vatanı İngiltere’dir.

Sesleri çok güzel olan gökkuşağı muhabbet kuşları, güzel bir ambiyans yaratan ve insanları çok seven bir yapıya sahiptir. Özel ve karışım yem tüketen bu kuşlar son derece sevimli ve aktif bir kuş türüdür. Bakım konusunda sıkıntısız olan bu türler için özenmeye gerek yoktur. Kuş vitaminleri ile gayet sağlıklı bir şekilde vakit geçirirler. Oldukça hoş ve estetik renk tonlarına sahip olan gökkuşağı muhabbet kuşları sahiplerini çok seven güzel kuşlardır.

Renkli Muhabbet Kuşu

Renkli Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşlarının her biri özelliklerine göre muhabbet kuşu çeşitleri halindedir. Renkli muhabbet kuşu denildiğinde akla ise 30’dan fazla renk seçeneğine sahip olmaları gelir. Mavi, koyu mavi, yeşil, açık yeşil, koyu yeşil, beyaz, opak, grimsi beyaz, sarı, koyu sarı, limon sarısı ve gökkuşağının tüm renklerini taşıyan muhabbet kuşları bulunur. Bu renkler kuşların genleri ile birlikte kendilerine aktarılmıştır. Bu bakımdan her birinin renkleri özeldir. Renklerine göre ayrılan muhabbet kuşlarına takılan isimler en çok rengine göre takılır. Her biri birbirinden sevimli olan bu canlıların her birinin rengi diğerinden farklı olmaktadır.

Muhabbet Kuşu Irkları

Muhabbet Kuşu Irkları

Ülkemizde 7 farklı ırka sahip olan muhabbet kuşları bulunur. Muhabbet kuşu ırkları ise

  • Yerli Muhabbet Kuşu,
  • Hollanda Muhabbet Kuşu,
  • Çekoslovak Muhabbet Kuşu
  • İngiliz Muhabbet Kuşu
  • Jumbo Muhabbet Kuşu
  • Show Muhabbet Kuşu’dur

Pakistan Muhabbet Kuşları Suriye ve Arap ülkeleri ırkına sahiptir. Bu ırklar fiyat bakımından ucuz bir ırktır. Pakistan ırkı serçe boyutunda olduğundan bu ırkı diğerlerinden ayırt etmek oldukça kolaydır.

Yerli Muhabbet Kuşları, Türkiye’de yetiştiren kuşlardır. Pakistan muhabbet kuşlarından daha büyüktür. Ülkemizde fiyatının ucuzluğu, üreme kolaylığı ve uzun yıllar yaşayabilmesi evcil olarak tercih edilmesini sağlar.

Hollanda muhabbet kuşları ise yerli muhabbet kuşlarından biraz daha iri bir görsele sahiptir. Bu kuşların iri olan kısmı ise göğüslerinin daha geniş yapıda olmasıdır.  Çekoslovak muhabbet kuşlarının kanat ve kuyruk tüyleri uzundur. Hollanda cinsine benzer olmalarına rağmen onlardan görsel olarak çok az iridir. İngiliz muhabbet kuşlarının belirgin en temel özelliği büyük bir başa ve beneklere sahip olmasıdır. Enlemesine geniş oluşu da diğer kuşlardan farkını ortaya koymasıdır. En iri muhabbet kuşu İngiliz muhabbet kuşudur. Jumbo muhabbet kuşları, yarışmalara katılan muhabbet kuşlarıdır. Şov muhabbetleri olarak adlandırılan bu kuş en iri muhabbet kuşlarından biridir. Show jumbo muhabbet kuşları ise son derece özel bir kuş türüdür. Renkleri, hareketleri ve hatta farklı bir enerjisi vardır.

En İyi Muhabbet Kuşu Türü

En İyi Muhabbet Kuşu Türü

Evlerde bakımı üstlenilen en iyi muhabbet kuşu türü tercihi herkesin zevkine göre değişim gösterir. En iyi muhabbet kuş türü denildiğinde ilk akla gelen ürünü yerli muhabbet kuşları oluşturur. Yerli muhabbet kuşları rengârenk dokuları ve uygun fiyatları ile evlerinde kuş beslemek isteyenler için ilk tercihler arasında bulunur.

Bu kuşlar uzun süre yaşama özelliğine sahip olmaları ve tane yemeği özellikleri ile hem bakımları kolay hem de sağlık açısından risksiz olan kuşlardır. Evlerinde en iyi muhabbet kuşunu beslemek isteyenler yerli muhabbet kuşlarını tercih ederek hem uygun fiyatlar öderken hem de bu kuşları satın almak için yüksek bir bütçe ödemek zorunda kalmamış olacaktır.

Rengarenk Muhabbet Kuşu

Rengârenk Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşlarının her birinde farklı bir renk bulunur. Bazı kuşlar tek renk olurken bazı kuşlar ise rengârenk bir görünüme sahiptir. Gökkuşağını andıran muhabbet kuşları bile vardır. Rengârenk muhabbet kuşları çeşitleri ev ortamında yaşayan kişileri enerji yüklü bir hale getirir. Neşe kazandıran bu kuşlar etraflarında kullanılan her kelimeyi özenle dinler.  Sahiplerinin kendilerine ilgi göstermesini isteyen muhabbet kuşları aynı zamanda sahiplerine sıcak bir yaklaşım sergiler.

En Güzel Muhabbet Kuşu

En Güzel Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları farklı görsel dokuları ile herkesin beğenisini kazanan renklere sahiptir. Ancak en güzel muhabbet kuşu denildiğinde ilk akla gelen muhabbet kuşu Jumbo muhabbet kuşlarıdır. Renkleri, canlılığı, parlaklığı, ses tonları ile herkesi mest eden bir yapıya sahiptir. Jumbolar her zaman sevimli, neşeli ve eğlencelidir. Cıvıl cıvıl sesleri ile sürekli olarak cıvıldamak ve konuşmak isterler. Sahiplerinin onlarla ilgilenmesi, onların da sahiplerini sevmesini ve onlarla konuşmak istemesini sağlar. Her biri birbirinden güzel ve özel bir görsele sahiptir.

Muhabbet Kuşu Fıstık

Muhabbet kuşları için farklı konular yanlış biliniyor. Yanlış bilinen konulardan bir tanesini de muhabbet kuşu fıstık sevdiği konusu oluşturuyor. Muhabbet kuşlarına fıstık atmak veya el ile fıstık yedirmeye kalkmak bu yiyeceklerin toksit içermesi bakımından doğru bulunmuyor. Özellikle muhabbet kuşlarının sağlığı için son derece zararlı olan yer fıstığı ve fındık gibi besinlerin muhabbet kuşlarına kesinlikle verilmemesi gerekiyor. Bu konuya muhabbet kuşu sahiplerinin çok dikkat etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra muhabbet kuşlarının gagalarına bu gıdaların yapışması riski bulunması da bu gıdaların zararını bir kez daha ortaya çıkarıyor.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle