Papağan Fiyatları

Kakadu Papağanı Fiyatları 2023

Kakadu Papağanı Fiyatları 2023

Kakadu papağanı fiyatları 2023 yılında ekonomik şartların getirisine bağlı olarak şekillenecektir. Enflasyona bağlı olarak gelişen fiyat artışlarından hiç kuşkusuz ki papağan fiyatları doğrudan etkilenmektedir. Kakadu papağanları özellikle yağmur ormanlarında yaşamını sürdürürler. Genel itibariyle anavatanları Avusturalya’dır. Fiziksel görünüşleri itibariyle oldukça dikkat çekici ve güzeldirler. Genel olarak kakadu papağanlarının renkleri beyazdır bazı türlerinin renkleri ise siyah pembe sarı renkleri de bulunur.

Kakudu papağanları 17 türden oluşmaktadırlar. Bu türler arasında en dikkat çekene Sultan papağanıdır. Kakadu papağanının en belirgin özelliği başlarının üstünde ki ibik şeklinde ortaya çıkmış tüyleridir. Başların üzerinde bulunan tüyler onların en belirgin özelliği olduğu için bütün kakadu papağanlarında bu tüyler bulunmaktadır. Kakadu papağanları diğer papağanlarla aynı şekilde beslenmektedir. Özel bir beslenme tarzları yoktur.

Asıl vatanları Avustralya olan bu papağanlar, yağmur ormanlarında sıkça rastlanan papağanlardan biridir. Papağangiller familyasında en çok tercih edilen ve kolaylıkla evcilleştirilebilen papağanlar arasında yer almaktadır. Kakadu papağanı görünüşü itibariyle son derece güzel beyaz yumuşak tüyleri bulunur. Tepelerinde bulunan ibik sebebiyle hemen fark edilen bir yapıları bulunmaktadır. Bu ibik onların en dikkat çekici özellikleri arasında yer alır. Evcil papağan sahibi olmak isteyenler kakadu papağanlarını tercih ederek, hem onların hoş seslerinden, hem de güzel görüntülerinden etkilenmektedir.

Evcil hayvan sahibi olmak isteyenlerin ve çocuklarına hayvan sevgisi aşılamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında papağanlar gelir. Özellikle papağan sahibi olmak isteyenler sakin yapılarıyla dikkat çeken kakadu papağanlı oldukça sık tercih etmektedirler. Kakadu papağanları oldukça cana yakın ve insanlara karşı son derece samimi tavırları sebebiyle hayvanseverler tarafından en çok tercih edilen papağan türleri arasında yer alır. Kakadu papağanlarının asıl doğal ortamı Avustralya civarı ve Pasifik Adaları civarında yaşamını sürdürmektedirler.

Kakadu papağanlarının en bilineni Sultan papağanıdır. Kakadu papağanları 17 türden oluşsa da bu türler birbirlerine çok büyük benzerlik göstermektedirler. Kakadu papağanları özellikle beyaz bazıları ise pembe renklerde olup siyah renkte olanları da mevcuttur. Görüntüleri ile oldukça dikkat çekici olan bu papağanlar birçok hayvan severin tercih ettiği papağan türleri arasında yer almaktadırlar.

Kakadu papağanları en çok tercih edilen papağan türleri arasında yerini almaktadır. Genellikle hayvan sahibi olmak isteyen ve bu isteğini kuşlardan yana kullanan hayvanseverler arasında en çok tercih edilen kuş türlerinden birisi hiç şüphesiz ki papağanlardır. Papağanlar cana yakın tavırları ve taklit yeteneğinin getirisi olan konuşmalarıyla oldukça çok dikkat çekmektedir. Bu sebeple en çok tercih edilen kuş türleri arasında yerini almıştır.

Kakadu papağanları ise papağangiller familyasından evcilleştirilmeye en yatkın ve papağan severlerin sıklıkla tercih ettiği papağan türleri arasındadır. Kakadu papağanları sahipleri ile kurduğu özel bağ ve cana yakın tavırlarıyla papağan sahibi olmak isteyenler tarafından sahiplenilmek istenen papağanlar arasında ilk sırada gelmektedir.

Kakadu Papağanı fiyat

Kakadu Papağanı Fiyat

Kakadu papağanı fiyat düzeyi enflasyona göre yıldan yıla farklılık göstermektedir. Kakadu papağanı diğer papağan türlerine göre konuşması oldukça sınırlı olan bir papağan türüdür. Diğer papağan türlerine göre genellikle 15-20 kelime öğretilebilen bu papağanlar, sürre halinde yaşasalar da genellikle eşleri ile yaşamaktan son derece memnundurlar. Kakadu papağanları genellikle ömürleri 30 ila 50 yıl arasında değişmektedir. Eğer bakım şartları yerine getirilir ve yeterli ilgiyi görürlerse hayatlarını daha sağlıklı şekilde sürdürürler.

Kakadu Papağanı fiyatları sahibinden

Kakadu Papağanı Fiyatları Sahibinden

Kakadu papağanı fiyatları sahibinden kolaylıkla edinilebilen kakadu papağanlarının fiyatları enflasyona ve ekonomik şartlara göre değişmektedir. Kakadu papağanları birçok papağan türü gibi oldukça cana yakın, oyunu seven neşeli ve bulundukları ortama canlılık ve hareket katan papağan türlerindendir. Kakadu papağanı satın alırken almanız gereken en temel bakım unsuru kakadu papağanının yaşayacağı bir kafestir.

Piyasa araştırmamıza göre fiyat aralığı 25.000₺ ile 30.000₺ arasındadır. Tabi bu papağan fiyatları cinsine özelliklerine ve yeteneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Diğer papağan türlerine kıyasla daha küçük yapıda olan kakadu papağanları için alacak olduğunuz kafesin, papağanın içinde rahatlıkla hareket edebileceği genişlikte ve şekilde olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda kafesin yanında kakadu papağanı yiyeceği şekilde suni yemler ve özel içerikli kuruyemişler almanız ve papağanınızın kafesinde hoşça vakit geçireceği birtakım oyun aksesuarları da edinmeniz, papağanınızın sağlıklı bir gelişim göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Kakadu Papağan fiyatları 2022

Kakadu Papağanı Fiyat 2022

Kakadu papağanı fiyat 2022 fiyatları papağanın cinsine göre değişir. Papağanın fiyat skalasını belirleyen kakadu papağanının yaşı ve türü ve aynı zamanda konuşma kabiliyetidir. Kakadu papağanları oldukça cana yakın tavırlarıyla birçok papağan sevenin ilgisini ve sevgisini kazanmıştır. Kakadu papağanları sahipleri ile arasında özel bir bağ kurarlar. Eğer kalabalık bir ailede yaşıyorsanız kakadu papağanı bu ailenin her bireyinden özel bir ilgi ve sevgi görmeyi ister. Sahibi ile arasında kurmuş olduğu güçlü bağ nedeniyle sahibi dışındakilere oldukça agresif ve hırçın tavırlar sergileyebilmektedir.

Kakadu Papağanı fiyat 2021

Kakadu Papağanı Fiyat 2021

Kakadu papağanı fiyat 2021 fiyatları genellikle ülkenin ekonomik yapısına göre şekillenmiştir. Kakao papağanları sizin en yakın dostunuz olacağı için papağanı alarak sadece bir evcil hayvana değil aynı zamanda yakın bir dosta ve evinizin neşesini ve eğlencesine arttıracak bir arkadaşa da sahip olmuş olacaksınız. Kakadu papağanları sahiplerinden özel ilgi isteyen canlılardır, duygusal zekâları oldukça gelişmiş olan bu papağanlar 2-3 yaşlarındaki çocuğun duygusal zekâsına sahiptirler. Bu sebeple kakadu papağanları psikolojik açıdan ilgi ve sevgiye ve şefkate ihtiyacı olan papağan türleri arasındadır. Kakadu papağanı sahiplenirken beslenmesinin yanı sıra onun duygusal ihtiyaçlarını da karşılamaya özen göstermeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Piyasa araştırmamıza göre fiyat aralığı 25.000₺ ile 30.000₺ arasındadır. Tabi bu papağan fiyatları cinsine özelliklerine ve yeteneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Kakadu Papağanı fiyat yavru

Kakadu Papağanı Yavru

Kakadu papağanı yavru eğitimi de oldukça önemlidir. Kakadu papağanları bebeklik döneminde eğitilmeye başlarlar. Sahipleri ile arasında güçlü bir bağ kuran bu papağanlar, sahiplerini görmek ve onların sesini duymak isterler. Özellikle yavru bir kakadu papağanının yanında yüksek sesler çıkarmamanız gerekir aksi takdirde o da size agresifçe tepkiler verecektir. Yavru kakadu papağanlarıyla kuracağınız özel bağ oldukça önemlidir.

Kakadu papağanları kafeslerini evleri ve kendi alanları gibi gördükleri için kafeslerine yaklaşırken onlardan izin almalı ve izin verdiğini anladıktan sonra kafeslerine yaklaşmanız gerekir. Aksi takdirde kafeslerine hırçın bir yaklaşımla yaklaştığınızda ve onların izinlerini almadan kafeslerine yöneldiğinizde, size tepki vermekten kaçınmayacaklardır. Böylelikle hırçınlaşıp psikolojileri olumsuz etkilenecektir. Bu sebeple onların evleri olarak gördükleri kafeslerine gayet saygılı ve özenli yaklaşmanız gerekir.

Kakadu Papağan fiyatları 2022

Kakadu Papağan Fiyatları 2022

Kakadu papağan fiyatları 2022 yılında papağanın cinsine ve türüne göre farklılık gösterir. Kakadu papağanları oldukça tercih edilen papağanlar arasındadır. Gayet sosyal olan bu papağan türü, eşlerine de son derece sadık olup çiftleri ile birlikte yaşamaktan mutluluk duyarlar. Doğal ortamlarında kakudu papağanlarının ömürleri 35 ile 60 yıl arasında değişirken. Evcilleştirilmiş ve sahiplenilmiş bir kakadu papağanı gereken ilgiyi ve sevgiyi de görüyorsa ömürleri yüzyıla kadar çıkabilmektedir. Özellikle tek eşli yapılarıyla dikkat çeken kakadu papağanları eşlerinin yanında bir ömür boyu yaşayabilmektedir. Eş seçiminde ve eşlerini etkilemede ibik şeklindeki tepe üstü tüylerini kullanırlar. Ve eşleri ile uzun yıllar yaşarlar.

kakadu papağan fiyatları pet shop

Kakadu Papağan Fiyatları Pet Shop

Kakadu papağan fiyatları pet shop fiyatları da internet üzerindeki fiyatlardan çok da farklı değildir. Papağan satışının yapıldığı birçok yer bulunmaktadır. Bunlar arasında petshoplar olduğu gibi internet ortamından da papağan satışı oldukça sık yapılan satışlar arasında yer alır. Özellikle internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde satış yapan kişilerin ve firmanın güvenilirliği temel önceliğiniz olmalıdır. Bu noktada firmamıza güvenip istediğiniz papağanı firmamızdan kolaylıkla satın alabilirsiniz. Papağan sahibi olmak isteyen papağan severler kakadu papağanlarını seçerek eşlerine olduğu kadar sahiplerine de son derece sadık ve bağlı olan bir papağan türü seçmiş olacaklardır.

Piyasa araştırmamıza göre fiyat aralığı 25.000₺ ile 30.000₺ arasındadır. Tabi bu papağan fiyatları cinsine özelliklerine ve yeteneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

kakadu papağanı fiyatları

Kakadu Papağanı Fiyatları

Kakadu papağanı fiyatları günümüz ekonomik koşullarına göre şekillenmektedir. Kakadu papağanları eşleriyle yaşayan papağanlardır. Bu sebeple kakadu papağanı satın alırken çift halinde satın almanız kakadu papağanının psikolojisi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ömürlerini sonlarına kadar tek eşli yaşayabilen bu papağanlar, üreme dönemlerinde yumurtalarına birlikte bakmakta ve birlikte korumaktadırlar. Bu sebeple kakadu papağanları tek eşli ve aile bilinci ve duygusu gelişmiş olan canlılardır. Sahibine de aynı şekilde bağlı ve sadık olan bu papağan türü, ömrünün sonuna kadar size arkadaşlık ve yoldaşlık edecektir.

kakadu papağanı satın al

Kakadu Papağanı Satın Al

Kakadu papağanı satın al dediğimizde satın almak istediğimiz kakadu papağanını türü ve özellikleri belirlememiz gereken birinci öncelik olmalıdır. Kakadu papağanı papağan türleri arasında son derece cana yakın ve sevimli papağanlardır. Kakadu papağanı özellikle doğal ortamında ağaç kovuklarında yaşar ve kuruyemişler tohumlar ve çeşitli sebzelerle beslenirken, evcilleştirdiğimiz kapıda papağanları ise aynı şekilde kabuklu yemişler, suni yemler ve çeşitli sebze ve meyveler de tüketmektedir. Kakadu papağanları diğer papağan türleri ile aynı şekilde beslenir. Bu nedenle beslenme tarzları oldukça kolay ve beslenme maliyetleri oldukça düşüktür. Beslenmenin yanı sıra sevgi ve ilgiye de en az beslenmeleri kadar ihtiyaç duyan canlılardır.

kakadu papağan satın al

Kakadu Papağan Satın Al

Kakadu papağan satın al eğer kakadu papağan satın almayı düşünüyorsak, kakadu papağanı ile birlikte satın almamız gereken en önemli unsur onun evi olacak bir kafestir. Kakadu papağanının evi olarak benim sileceği bu kafes, rahatlıkla içinde hareket edebileceği boyutlarda olmalı ve çeşitli oyuncaklarla renklendirilmelidir. Kakadu papağanının uzun yıllar yaşaması ve psikolojik olarak da yıpranmaması için günde en az bir kere sahibi tarafından kafesi açılmalı, kakadu papağanı kafesinden çıkarılarak pencereler kapalı bir şekilde yani kaçmasını önleyerek evin içinde dolaşmasına ve vakit geçirmesine izin verilmelidir.

Hiç şüphesiz ki bu durum sahibinin gözetimi altında olmalıdır. Aksi takdirde gagalarıyla birçok yeri kurcalamak isteyebilirler. Özellikle kabuklu yemişler kakadu papağanlarının en çok sevdiği yiyecekler arasında olduğu için kafesinden çıkarıldığında bu tarz yiyeceklere ulaşmak için ortalığı karıştıracaklardır.

Piyasa araştırmamıza göre fiyat aralığı 25.000₺ ile 30.000₺ arasındadır. Tabi bu papağan fiyatları cinsine özelliklerine ve yeteneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

kakadu satılık sahibinden

Kakadu Satılık Sahibinden

Kakadu satılık sahibinden de kakadu papağanı edinmek mümkündür. İnternette birçok kakadu papağanı satışını yapıldığını görürüz. Kakadu papağanı satın almak istiyorsak internette fiyat araştırması yaptıktan sonra istediğimiz kakadu papağanını kolaylıkla satın alabiliriz. Bu noktada kakadu papağanının yaşına ve konuşma özelliklerine dikkat etmemiz gerekir.

Kakadu papağanlarının konuşmaları ile ilgili bilmemiz gereken en önemli özellik kakadu papağanlarının diğer papağanlara göre 20 25 kelime civarında Kelime haznelerinin olduğunu bilmektir. Kısacası kakadu papağanlarının çok geniş bir kelime hazneleri yoktur. Lakin cana yakın tavırları ve sahibi ile kurdukları özel bağ aynı zamanda hoş görüntüleri ve beyaz tüyleri ile en sık tercih edilen papağan türleri arasında, kakadu papağanları yer almaktadır.

kakadu kuşu fiyatları

Kakadu Kuşu Fiyatları

Kakadu kuşu fiyatları günümüzde enflasyona bağlı değişir. Kakadu kuşu diğer papağan cinslerine göre daha küçük boyutta olup kelime haznesi daha kısıtlıdır. Eşleriyle birlikte uzun yıllar yaşayan bu papağan türü sahiplerine karşı da son derece sadık ve bağlıdır. Duygusal açıdan 2-3 yaşında bir çocuğun duygusal zekasına sahip olan bu papağanlar sahiplerinden özel sevgi, ilgi ve şefkat beklemektedirler. Sahibi ile duygusal bağ kurmuş olan bu papağanlar sahibi dışındaki kişilere oldukça agresif ve hırçın tavırlar sergileyebilmektedirler.

kakadu kuşu fiyat

Kakadu Kuşu Fiyat

Kakadu kuşu fiyat açısından oldukça uygun fiyatlı papağan türleri arasında yer alır. Diğer papağan türlerine kıyasla oldukça ekonomik olan bu papağan türünü tercih ederek hem güzel görüntülü hem de oldukça neşeli bir arkadaş edinmiş olursunuz. Son derece ilgi çekici sesleri vardır ve yüksek sesle konuşurlar. Diğer papağanların çıkardığı gibi yüksek oktavda sesler çıkarmaktadırlar. Bu sebeple kakadu papağanı alırken dikkat edeceğiniz kriterlerden biri bu kuşların seslerinin desibel noktasıdır. Özellikle evinizde konuşan neşeli ve eğlenceli bir ortam istiyorsanız kakadu papağanlarını tercih edebilirsiniz. Bu papağanlar evinize neşe canlılık ve hareket katacaklardır.

kakadu papağanı satılık

Kakadu Papağanı Satılık

Kakadu papağanı satılık olarak birçok pet shopta ve İnternet ortamında kolaylıkla bulabileceğiniz papağan türleri arasında yerini alır. Eğer bir papağan almaya karar verdiyseniz ve tercihinizi kakadu papağanından yana kullanmak istiyorsanız bu papağanlar oldukça uygun fiyatlı olup fiyatlarıdır. Bakımları son derece kolay papağan türleri arasında yer almaktadırlar. Bakımlarının yanı sıra özel ilgi ve sevgi isteyen bir papağan türüdür.

Çok fazla bir kelime hazinesine sahip olmasalar da duygusal zekâları son derece gelişmiş olan papağan türlerindendir. Özellikle sahiplerine karşı son derece sadık ve bağlı olan bu papağanlar uzun yıllar size arkadaşlık edecek papağan türleri arasında yerini almıştır. Kakadu papağanlarına sahip olarak kendinize bir evcil hayvan değil aynı zamanda bir ev arkadaşı da edinmiş olursunuz.

Piyasa araştırmamıza göre fiyat aralığı 25.000₺ ile 30.000₺ arasındadır. Tabi bu papağan fiyatları cinsine özelliklerine ve yeteneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

satılık kakadu papağanı yumurtası

Satılık Kakadu Papağanı Yumurtası

Satılık kakadu papağanı yumurtası almak istiyorsanız almak istediğiniz yumurtayı birçok internet sitesinden bulabilirsiniz. Birçok papağan sever kakadu papağanı yumurtası alarak, kuluçka makinelerinde bekletip kakadu papağanı üretimi yapmaktadırlar. Özellikle bebeklikten bir kakadu papağanına sahip olmak istiyorsanız kakadu papağanı yumurtası almanız en sağlıklı yollardan biridir. Böylelikle papağanınızı kendi istediğiniz gibi yetiştirebilir ve aranızdaki o özel bağı kurabilirsiniz. Konuşmayı öğrenmeleri tamamen sizin onunla konuşmanıza bağlıdır.

Kakadu papağanınızla konuşarak ve onunla ilgilenerek 20-25 civarında kelimeyi kolaylıkla ona öğretebilirsiniz. Burada önemli olan temel kriter papağanınıza göstereceğiniz ilgi ve alakadır. Eğer onunla konuşur ve gereken ilgiyi ve sevgiyi gösterirseniz o da bu emeğin karşılığını size sevgisi ile ve bağlılığı ile gösterecektir. Bu özellikleriyle kakadu pağanları en çok tercih edilen papağan türleri arasındadır.

kakadu papağanı satılık

Satılık Kakadu Papağanı

Satılık kakadu papağanı bulmak oldukça kolay ve pratiktir. İnternet ortamında birçok satışa sunulmuş kakadu papağanı bulunmaktadır. Fiyat karşılaştırması yaptıktan sonra size en uygun olan kakadu papağanını sipariş verip, bu papağana kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Kakadu papağanları cana yakın tavırları ve sahiplerine olan bağlılıkları ile son derece ilgi çeken papağan türleri arasındadır. Tek eşli yapılarından da anlaşılacağı üzere sahiplerine son derece bağlı ve uzun süreli bir ilişki kurmayı tercih eden papağan türlerindendir. Siz de sadık ve size bağlı bir papağanınız olsun istiyorsanız kakadu papağanı satın alabilirsiniz. Kakadu papağanı satın almak ve kakadu papağanı sahibi olmak istiyorsanız kakadu papağanlarına papağanlar sitemizden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kakadu Papağanları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kakadu Papağanı Hakkında Bilgi
İnsanlara karşı cana yakınlığı ile bilinen kakadu papağanı, bu cana yakınlığı sayesinde en çok tercih edilen kuş türleri arasında yer alır. Kakadu papağanlar, oyunu seven, sevecen ve sosyal olan kuşlardır. Kakadu papağanlarının sosyal ve oyunu seven kuşlar olması sebebiyle kafesleri büyük ve papağan oyuncakları sayısı fazla olmalıdır. Kakadu papağanlarının kökü Avusturalya ve Pasifik Adaları’nın güneyinden gelmektedir. Bu papağan cinsinin en belirgin özellikleri kemirme özelliği ve sahiplerine çok düşkün olmalıdır. Serbest bırakıldığında eşyalarınıza zarar vermesini istemiyorsanız kakadu papağanınızın kafesini oyuncaklarla doldurmanızda fayda var. Sahibine olan düşkünlüğü sebebiyle sahibini kıskanabilen kakadu papağanları sahibinin çevresindeki insanlara karşı oldukça fazla sert ve gergin olur.
Papağan Hangi Renk Olur?
Birçok canlı renk barındırabilen kuş olan papağanlar tüylerinde mavi, sarı beyaz, siyah ve kırmızı olabilir. Yeşil renkli papağanlar doğa içerisinde o kadar iyi kamufle olur ki çoğu zaman fark edilmez bile. Renklerine göre türleri olan papağanlar renkleri sayesinde çeşitlilik oluşturmaktadır. Beyaz papağanlar grubunda bulunmakta olan kakadu papağanı beyaz kakadu ve sarı taçlı kakadu olarak iki gruba ayrılmaktadır. Beyaz papağan denildiği an akla ilk gelen kakadu papağanının vücudunun çok büyük bir kısmı beyaz renklidir. Sarı taçlı kakadunun beyaz kakadudan tek farkı ise sarı taçlı kakadu papağanının başındaki taç kısmı açık sarı renginden oluşmaktadır. Bunlar dışında bazı kuşlarda da beyaz renk görmeniz mümkündür.
Kakadu Papağanı Kaç Yıl Yaşar?
Genel olarak papağanlar neredeyse sahiplerinin yaşam süresi kadar yaşayabilen kuşlardır. Evde beslenen ve eğitilen yani evcil olan papağanların yaşam süresi doğada yaşam süren papağanların yaşam sürelerine göre daha uzundur. Sebebi ise iyi beslendikleri için genelde daha az hasta olurlar ve yırtıcılara yakalanma olasılığı ve riski yoktur. Kakadu papağanları da 30 ile 60 yıl arasında yaşam sürebilmektedirler. Evcil beslendikleri zaman yaşam süreleri 100 yıla kadar çıkabilir. Kakadu papağanlarının türleri ise farklı yaşam sürelerine sahip olabilmektedir. Beyaz kakadular 40 ile 60 yıl arasında yaşam sürelerine sahipken kükürt taçlı kakadu 20 ile 40 yıl arasında yaşam sürebilmektedir. Kırmızı kuyruklu kara kakadu ise 45 ile 50 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir.
Kakadu Papağanı Kaç Yavru Yapar?
Kakadu papağanları tek eşli olarak bilinmektedirler. Tek eşli olan kakadu papağanları eşlerinin yanında ömürleri boyunca yaşarlar. İbikleri bulunan kakadu papağanları bu ibikleri karşı cinsi etkilemek amacıyla kullanmaktadırlar. Yuva bulmak ve yuva yapmak amacıyla sürüden çift olarak ayrılmaktadırlar. Genellikle aralık ayı ile mart ayı arası çiftleşme sezonu olarak bilinmektedir. Yuvalarını genelde büyük ve uzun ağaçların oyuk kısmına yuva yapmaktadırlar. Genelde çiftleşme ile 2 yumurta bırakırlar. Bu yumurta sayısı bazen 3 e çıkabilmektedir. İki cins de beraber kuluçkaya yatarak 30 gün yavruların yumurtadan çıkmasını, yumurtaların çatlamasını beklemektedirler. Kakadu papağanları 6 yıldan sonra çiftleşme olgunluğuna kavuşan papağanlardır. Yalnızca tek yavruyu yetiştirirler ve eğer ilk yumurta sağlıklı bir şekilde çıkmazsa diğerini yetiştirirler.
Kakadu Papağanı Konuşur Mu?
Papağan aleminin çok bilinen türü kakadu papağanlarının konuşabileceği kelime sayısına göre daha sınırlıdır. Kakadu papağanları kıskanç ve stresli kuşlardır ayrıca ilgi odağının kendileri olmasını isterler. Eğer ilginin çoğunun onlarda olmadığını fark ederler ise kıskanır ve bunun sonucunda hırçınlaşıp kızar size uzak davranır. Diğer papağanlara göre daha az konuşuyor olsa da kakadu papağanları  da konuşur. Normalde bir papağan 500-600 kelime öğrenebiliyorken kakadu papağanları ise 15-20 kelime öğrenebilir ve konuşur. Kakadular normalde de zaten  konuşmalarıyla bilinen bir tür değildir.  Nadir görülen bir şey olsa da bazı kakadular çok net konuşup birden çok sözcük konuşailiyorlar fakat buna karşın genelde birkaç kelime ile sınırlı kalırlar.
Kakadu Papağanı Kaç Kelime Konuşur?
Kakadu papağanının konuşma yetisi diğer papağan türlerine göre daha sınırlıdır. Normal bir papağan 500-600 kelime konuşabiliyor ise kakadu papağanlarında durum böyle değildir. İlgiden çok fazla hoşlanan kakadu papağanları fazla ilgi gösterildiğinde 15 ile 20 kelime arasında kelime öğrenebilmektedirler. Papağangiller familyasının büyük boyda olan çeşitli türlere sahip papağan türü olan kakadu papağanları sadece 15-20 kelime öğrenebilme kapasiteleri olmalarına rağmen oldukça gürültücü kuşlardır. Konuşabildiği kelime sayısı sadece 15-20 den ibaret olan kakadu papağanları eşleri ile ve diğer kuşlar ile jest ve sesler çıkararak iletişim sağlarlar. Bulunduğu bölgenin kendisine ait olduğunu diğer kuşlara belirtmek isteyen kakadu papağanları da ağaçlara veya odunlara vurarak anlatırlar.
Kakadu Papağanı Nasıl?
Ülkemizde epey ilgi gören kuş türleri arasında yer alan kakadu papağanlarının genel olarak yaşam süresinin 60 yıl ile 90 yıl arasında olduğunu söyleyebiliriz. Kakadu papağanını diğer papağanlardan ayıran en önemli özellik kafalarının üzerinde bulunan tüylerdir. Kakadu papağanları birbirleriyle iletişim kurarken bu tüyleri kullanıyor ve ruh değişimlerine göre tüyü kaldırıp indirebiliyorlar. İlgiden fazlasıyla hoşlanan kakadu papağanı sahibini o kadar çok benimser ki kimseyle paylaşmak istemez. İnsanlar ile en kolay iletişim haline geçen ve güçlü bağlar kurabilen kuşlar arasındadır. Oyuncu karakterde olan bu kuşlar fazlasıyla oyun oynamak ister bu sebeple kafeslerinde birçok sayıda oyuncak bulundurulmalıdır. Kakadu papağanları özgürlüğüne düşkün papağanlar olduğundan kafesleri de büyük seçilmelidir.
Kakadu Papağanı Nasıl Eğitilir?
Kakadu papağanlarının yetiştirilebilmesi için en önemli olan şey yaşam alanı yani kafesidir. Özgürlüğüne düşkün olan kakadu papağanları oyuncu bir karaktere sahip olmaları sebebiyle ve özgürlüğüne düşkün olmaları sebebiyle geniş bir kafeste yaşam sürmelidir. Diğer papağanlar kafes içerisinde oyuncak bulunmasından haz etmezler ve kakadu papağanları diğer papağanların aksine kafes oyuncaklarını çok severler. Kakadu papağanları stresten fazlasıyla etkilenen kuşlardır ve stres bu kuşlar için ölümcüldür. Bu yüzden oldukça stresten uzak kalmaları ve fazla fazla ilgi gösterilmesi gerekmektedir. İlgiyi çok seven ve kıskanç olan kakadulara yeterli ilgi gösterilmelidir. Bağışıklığı diğer papağanlara göre daha düşük olan kakaduların düzenli bir beslenme programı ile beslenmeleri takip edilmelidir.
Kakadu Papağanı Ne Yer?
Kakadu papağanlarının beslenmesi tıpkı diğer papağan türlerinin beslenmesi gibidir. Kakadu papağanını sürekli bir şekilde el ile beslemek kakadu papağanlarının sahinine olan güvenini güçlendirir ve karşılıklı bağları güçlendirir. Evde sahibinin beslediği kakadu papağanı doğal ortamda kendisi besinini bulmak zorunda kalır. Doğal ortamlarında orman meyveleri ve farklı tohum çeşitlerini yerler. Bazı kakadu papağanları toprak ve kum yerken de görülebilir. Toprak ve kum yemeleri sindirimlerini kolaylaştırır. Sahiplenilen kakadu papağanı kum ve toprak yiyemeyeceğinden evde sahibinin kafesine mürekkep balığı kemiği asması kakadu papağanının bu ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Kakadu papağanları aynı zamanda kıvrık gagaları sayesinde kabuklu yiyecekleri de kolaylıkla tüketebilirler. Aynı zamanda kakadu papağanlarına verilen yiyecek olan yemin çok çeşitli ve taze bir şekilde verilmesi beklenir.
Kakadu Papağanı Ne Kadar Yaşar?
Papağanlar genel olarak uzun ömürlü olsa da kakadu papağanlarının ömrü diğer papağanlara göre daha azdır. Türüne göre değişebilen kakadu papağanının yaşam süresi genel olarak 40 ile 60 yıl arasındadır. Evde beslenen yani evcil olan kakadu papağanlarının temiz bir ortamda ve iyi bir beslenmeyle aynı zamanda yırtıcı hayvana yem olma ihtimalinin olmaması sebebiyle yaşam süresi 100 yılı dahi bulabildiği bilinmektedir. Bağışıklığı düşük olan kakadu papağanlarının evde beslenmesi onlarının ömrünün uzama sebeplerinden biridir. Kakadu papağanlarının yaşam süresini arttırmak amacıyla sağlıklı bir şekilde yaşam süreceği bir yaşam alanı yaratmak şarttır. Büyük kafes, yeterli ilgi ve oyuncu karakterlerini gösterebileceği oyuncaklar kakadularının yaşam süresinin uzamasına sebep olabilmektedir.
Kakadu Papağanı Nasıl Beslenir?
Kakadu papağanları kıvrık gaga familyasından bir tür olarak geçmektedir. Kıvrık gagalara sahip olmaları nedeniyle kabuğa sahip olan yemişleri kolaylıkla kırıp yerler. Aynı zamanda ağaç kabuklarının altında bulunan lavralar ve böcekler ile beslenirler. Kakadu papağanlar yapışkan bir dil yüzeyine sahiplerdir. Bu özellikleri beslenmesinde kakadu papağanlarına yardımcı olmaktadır. Doğada yaşayan kakadu papağanları doğada hazır buldukları böğürtlen, üzüm, dut ve çilek gibi sulu meyvelerden tüketmektedirler. Bunların yanında ise bitkilerin kökleri ve tohumlarını da severek tüketirler. Çekirdek ve tohumu bayıla bayıla tüketen kakadu papağanlarının hassas canlılar olması sebebiyle  beslenmeleri her canlı gibi önem taşımaktadır. Bu sebeple kakadu papağanları düzenli ve sağlıklı bir biçimde beslenmelidir.
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle