Cennet Papağanları, Hayvanlar

Cennet Papağanı Bakımı

Cennet Papağanı Bakımı

Oldukça meraklı, sosyal ve gürültücü, uçucu kuşlardır. Günün her saatinde seslerini duymak mümkündür. Özellikle sabah saatlerinde bu sesler daha da fazladır.

Cennet Papağanı Kafesi
Çok aktif papağanlardır, her daim hareketlidirler. Kafeslerinden çıkarıldıklarında dikkatli takip edilmeleri gerekir çünkü kemirmeyi ve çiğnemeyi severler. Mobilyaları, duvarları ve elektrik kablolarını kemirebilirler. Dikkatli olmak gerekir.

Zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilirler. Bunun nedeninin çok küçük papağan türleri olmalarına rağmen doğal yaşam alanlarında diğer kuşlarla ve daha büyük papağan cinsleriyle yaptıkları yer ve yiyecek kavgalarını evde de ve yer kavgalarını kazanan tarafın da çoğu zaman cennet papağanları olduğu bilgisini ek olarak vermek isteriz.

Uçucu bir tür oldukları için kafes boyutları kanatlarını açtıkları zaman rahatça hareket edebileceği büyüklükte ve içinde küçük uçuşlar yapmasına olanak verecek derinlikte, köşeli formlarda olmalıdır. Günlük olarak mutlaka birkaç saat kafes dışında olması ve uçarak kanat egzersizleri yapması gerekir. Kanat ayarı bu tür için gerekli değildir, uçamamak cennet papağanının depresyona girmesine sebebiyet verecektir.

Cennet papağanınıza kanat ayarı yaptırmayınız.

Tüneklerinin ağaç dallarından(Narenciye ağaçları, Dişbudak Ağacı, Manolya, Karaağaç, Okaliptüs, Avustralya Çamı, Dut Ağacı) farklı kalınlıklarda olması gaga ve tırnaklarını törpüleyip sabit uzunlukta kalması için faydalıdır. Gagaları oldukça güçlüdür. Tırmanma, yer değiştirme, tohumları kırma gibi hayati işlemlerde gagayı kullandığı için gaga bakımını yapabilmesi hayati önem taşımaktadır.

Doğalarında oldukça geniş gruplar halinde yaşadıkları için genellikle eş olarak beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Cennetler çift olduklarında onları evcilleştirmek çok zor bişeydir. Çünkü çiftler kendi aralarında anlaşarak hareket ettikleri için siz ne kadar ilgilenirseniz ilginin alışmaları çok güçtür. Çünkü eş olmuşlardır. Onlar için amaç bir şeyler öğrenmek değil çiftleşmek ve üremektir.

Tek olarak alınacaksa mutlaka yakından ilgi ve sevgi gösterilmelidir.

Cennet Papağanı Konuşur Mu

Evcilleştirilmeleri oldukça güçtür, güvenleri zor kazanılır. Ancak tek başına beslenecekse sabır ilk şarttır. Ayrıca erişkin bir cennetin evcilleştirilmesi neredeyse imkânsızdır denilebilir. Evcilleştirmek için 50 – 70 günlük yavrular ideal dir. Bunun için iki erişkin cennet papağanı çiftleştirip alınan yavruların evcilleştirilmesi en akla yatkın yoldur. Bir cennetin güvenini kazanana kadar onun izin verdiği bir uzaklıkta kalarak onunla konuşmalı, sevdiği bir yiyeceği(Mesela yeşil biber) ikram etmeli, sıkılmasını önlemek adına ses çıkaran renkli oyuncaklarla ilgisini çekmeyi denemelisiniz.

Konuşma özellikleri yok denecek kadar azdır. Konuşsa bile bir kaç kelimeden fazla bir şey beklememek gerekir.

Ayrıca diğer tüm türlerde olduğu gibi her gün suyunu, yemlerini ve gerekirse kafesin altını değiştirmek, haftada bir tüneklerini, yemlikleri, kafesindeki aksesuar ve oyuncakları ılık sabunlu suyla yıkamak sağlıklı bir cennet papağanı için gereklidir.

Cennet papağanları banyo yapmaktan çok hoşlanırlar. Kafeslerinde özellikle yaz aylarında sürekli banyoluk bulunması yararlı olacaktır. Eğer Cennet Papağanınızı siz su püskürterek yıkayacaksınız dikkat edilmesi gereken nokta burnunun ve kulaklarının ıslanmasını ve kuşun ıslakken uyumasını önlemektir.

Cennet Papağanı Beslenmesi – Cennet Papağanı Yemi

Cennet Papağanı Yemi

Doğada aynı muhabbet kuşları gibi, çicek ve bitki tohumları, ayçiçeği tohumu(bildiğiniz tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmektedirler. Hazır yem olarak muhabbet kuşu için hazırlanmış paket yemler cennet papağanımız için de uygundur ama sadece hazır yem beslenme için yeterli değildir. Her gün mutlaka taze meyve ve sebze verilerek vitamini bu şekilde almaları sağlanmalıdır. Meyvelerin tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle isale sebebiyet vermemek için küçük miktarlarda sunulmalıdır. Ayrıca meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka da sunulmalıdır.

Günlük olarak verilebilecek karışım nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm şeklinde olabilir.

Sebzelerden yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindiba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebilir.

Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık(kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk; yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pimiş yumurta; pirinç, şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekleri ve bunun gibi besinler verilebilir.

Daha önce muhabbet kuşu konusunda değindiğimiz gibi toksit etkisi ile ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata elma çekirdeği, asla verilmemelidir. Yağ ve tuz oranı yüksek besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Ek olarak kafeslerinde mineral takviyesi sağlayıcı gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurmak gereklidir.

Çiftleşmeleri, Üretimi ve Kuluçka Dönemleri

Evde üretim için oldukça uygun papağanlardır. Yavru almak istenildiğinde unutulmaması gereken en önemli husus aynı türleri birbirleriyle çiftleştirmektir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinden %90 oranında ya sonuç alınamamakta, ya doğar doğmaz ölen yavrular elde edilmekte ya da sakat yavrular alınmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Erişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde her zamankinden daha gürültücü ve sinirli olabilirler. Agresif tavırlar sergileyebilirler.

Üreme dönemlerinde aynı kafes içinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 20x20x20 santimetre şeklindedir. Yuvayı cennetler kendileri hazırlayacaktır. Siz talaş, kum, gazete kâğıdı vs. gibi maddelerle yuva hazırlamaya kalkışmayın. Yuvayı hazırlayabilmeleri için kafeste boyasız kâğıt parçaları, kağıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır(Banyoluk cennetlerin daha çok banyo yapmaya ihtiyaçları vardır.) Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını bu malzemeleri kullanarak hazırlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukları odanın en sakin yerine taşınması cennetlerin rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

Çiftleşmeye olduktan sonra dişi cennet 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4 – 8 yumurta yapar. Kuluçka 22 – 30 gün kadar sürer. 5 – 6 günlük  yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği  anlaşılacak durumdadır(Kuluçka süresince yumurtalara dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğinden şüphe duyuluyorsa bir kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

Tüysüz olarak yumurtadan çıkan yavrular, anne ve babasının ağızlarında onlar için hazırladığı sindirilmiş yiyeceklerle beslenirler. Bu nedenle kuluçka döneminde anne ve babaya yavruları beslerken yumurta maması verilmesi faydalı olacaktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle