Cennet Papağanı

Cennet Papağanı Çiftleşmesi

Cennet Papağanı Çiftleşmesi

Evde üretim için oldukça uygun papağanlardır. Yavru almak istenildiğinde unutulmaması gereken en önemli husus aynı türleri birbiriyle çiftleşmektedir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinde %90 oranında ya sonuç alınamamakta, ya doğar doğmaz ölen yavrular elde edilmekte ya da sakat yavrular alınmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi

Cennet Papağanı Çiftleşme Yaşı

Erişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde her zamankinden daha gürültücü ve sinirli olabilirler. Agresif tavırlar sergileyebilirler.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi İçin Ne Yapılmalı

Üreme dönemlerinde aynı kafes içerisinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 20 x  20 x 20 cm şeklindedir. Yuvayı içerisini cennet papağanları kendileri hazırlayacaktır. Siz sakın talaş, kum, gazete kağıdı gibi şeylerle yuvayı yapmaya çalışmayınız. Cennet papağanları yuva hazırlayabilmeleri için sizlerin ufak bir desteğine ihtiyaç duyarlar; bunların başlıcaları, boyasız kağıt parçaları, kağıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi İçin Ne Gerekir?

Cennet Papağanı Çiftleşmesi İçin Ne Gerekir?

Banyoluk cennet papağanlarının kağıt parçalarını ıslatabilmesi için gereklidir. Ayrıca bu dönemde cennetlerin daha çok banyo yapma ihtiyaçları vardır.

Cennet Papağanı Çiftleşme İsteği  Nasıl Anlaşılır?

Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını yukarıda söylediğimiz malzemeler ile hazırlarlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukları odanın en sakin yerine taşınması cennet papağanlarının rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi İçin Ne Yapılmalı

Cennet Papağanı Çiftleşmeden Yumurtladı

Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet papağanı 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka dönemi 22 ile 30 gün kadar sürer. 5-6 günlük yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği anlaşılacak durumdadır.(Kuluçka süresince yumurtalara dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğin şüphe duyuluyorsa bir  kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

Cennet Papağanı Yavrusu Ne Zaman Yem Yer?

Tüysüz olarak yumurtadan çıkan yavrular, anne ve babasının ağızlarında onlar için hazırladığı sindirilmiş yiyeceklerle beslenirler. Bu nedenle kuluçka döneminde anne ve babaya yavruları beslerken yumurta maması verilmesi faydalı olacaktır. Bu dönemde kafeste yukarıda değinilen taze meyve ve sebzeler günlük yemler ile birlikte hazır bulundurulmalıdır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalık da kalacaklardır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalıkta kalacaklardır. Bu süre içinde yuvalığı temizleme ihtiyacı duyulacaktır. Bunu yaparken yavrulara kesinlikle elle temas edilmemeli, bir kaşık yardımıyla yuvadan çıkarılmalı ve temizlik mümkün olduğunca çabuk halledilip tekrar yerlerine konulmalıdır. Yavruların ellenmemesinin neden ebeveynler bundan hoşlanmaması ve ellenmiş bir yavruyu yuvadan atabilme olasılıklarının olmasıdır.

Cennet Papağanı Yavru Alma

Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Yuvadan çıktıklarında tamamen anne babadan bağımsız değildirler. Tamamen bağımsız hareket edebilmeye yuvalıktan çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra başlarlar.

Yavruların beslenmesinde ek olarak meyveli ve sebzeli konserve bebek mamalarını da kullanabilirsiniz. En azından bir yaşına gelene kadar çekirdek verilmemesi uygun olacaktır(çekirdek yavrularda çok daha hassas olan kursağı delerek ölümlere neden olabilir).

Cennet Papağanı Yavru Olduğu Nasıl Anlaşılır

Bir cennet papağanının yavru olduğu tüylerinin matlığından ve gagasının siyahlığından anlaşılabilir(yavru cennet papağanlarının gagası erişkinlerin renginde değil, koyu kahve-siyah arasıdır ve büyüdükçe renk açılır). Yavru cennetler çok çabuk büyür ve kilo alırlar. Çok kısa bir sürede yetişkin boyutlarına ulaşırlar. Burada dikkat edilecek husus göğüs kısmının düzgün ve şeklini tam olarak tamamlamış olmasıdır. Omurga kemiği, göğsün merkezinde bulunmalı ama bir çıkıntı veya sertlik oluşturmamalıdır. Ayak parmakları belirgin, şekilde ve kuvvetli, nefes alışı yavaş ve düzgün olmalıdır. Aksi bir durum kuşun sağlıksız veya hasta olduğunun göstergesidir.

Cennet Papağanı Yavru Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzman Görüşleri “Cennet Papağanı Çiftleşmesi

 1. Papağan Sahibi Turgay Turgay dedi ki:

  Hocam turuncu cennet ile forbuş sürekli çiftleşiyor 6 yumurta aldım boş çıktı şimdi yine 2 yumurta daha var yavru almak mümkünmüş bunlardan

  1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

   Merhabalar, böyle bir durum var ise kendi cinslerinde eşler tutturmayı tercih ediniz, farklı cins eşlemelerinde kaliteli yavru almanız ümkün olmamaktadır.

   1. Papağan Sahibi Eylül Eylül dedi ki:

    Sevda papağanı ile cennet papağanım çiftleşti yuva hazırlama gibi durumları yok ama inş dağlıklı bi yavrumuz olur katır olması benim için çok önemli değil sağlıklı ve yavrunun mutlu olmasınınisterim evde gayet iyiler

  2. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

   çok doğru

 2. Papağan Sahibi Hatice Hatice dedi ki:

  Cennet papaganlarımızın biri mavi biri yeşil çiftleşirmi ?

  1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

   Merhabalar, renkten dolayı sorun olmaz birbirlerini eş olarak kabul ettikten sonra çiftleşmeleri ve yavru almamanız için hiç bir neden yok.

 3. Papağan Sahibi Pelin Pelin dedi ki:

  Merhabalar benim iki sevda papağanım var biri dişi fakat diğerinin cinsiyetini bilmiyorum. Son zamanlarda biri kafasını diğerine doğru uzatıyor ve diğeri de kafasını gagası ile kaşıyor. Bu durum eş tuttukları anlamına gelir mi?

 4. Papağan Sahibi berk berk dedi ki:

  merhaba cennet papağanları kaç alıkken çifleşir

 5. Papağan Sahibi Gülden Gülden dedi ki:

  Merhaba bizim çift cennet papağanımız var birisi yeşil birisi mavi gayet güzel çiftler ama kız olan birtürlü yumurta yapmıyor kısırmıdır nedir bilemedik nasıl kız olanı kızgınlaştırabiliriz erkek olan gayet sağlıklı kur hareketleri yapıyor

 6. Papağan Sahibi Kuş annesi Kuş annesi dedi ki:

  Merhabalar. Cennet papağanlarımı aynı kafeste tutuyorum çifler haliyle. Fakat erkek olan dişi olanın dışarı çıkmasına izin vermiyor yem yemesine izin vermiyor. Ve yem yemek istediginde kafasına vuruyor. Ne yapmam gerekir? Bu dogal mıdır?

 7. Papağan Sahibi Kuş anne Kuş anne dedi ki:

  Merhabalar. Çift papagnım var. Erkek dişiye yem yedirmiyor ve yuvadan çıkmasına izin vermiyor.bu dogal mıdır?

 8. Papağan Sahibi Oktay Oktay dedi ki:

  Cennet papaganı kac aylıkken cifleşir

 9. Papağan Sahibi Serdar Serdar dedi ki:

  Kac yaşına kadar yavru alınabilir cennet papaganlarindan

 10. Papağan Sahibi Izzet Izzet dedi ki:

  Iki kardeş cennet papağanı çiftlesirmi?