Yem & Mama

Beslenme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Papağanlar ne yer ne içer

Pet olarak beslenen psittakin kuşlarda(muhabbet kuşu, eğri gagalı kuşlar ve papağanlar) beslenme ile ilgili bilinmesi gereken önemli başlıklar şunlardır:

Muhabbet kuşu, küçük, orta ve iri yapılı papağanlar genellikle tohum ağırlıklı beslenirler. Bunun yanı sıra evde serbest olarak dolaşanlar ister istemez sahiplerinin yedikleri her çeşit gıdayı yerler. Bazen aileyle birlikte aynı çeşit gıdaları tüketirler. Bu tarz beslenmede kuşun vücuduna giren çeşitli faydalı maddelerin yanı sıra sindirimine ve vücutta yararlanılmasına olanak olmayan maddeler de girer. Bu uygulama bir süre devam ettiğinde vücutta kullanılan veya kullanılmayan maddeler çeşitli organlarda yıpranmalara ve dokularda reaksiyon olarak bazı patolojik değişikliklere neden olmaktadır.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Tohum ağırlıklı gıdayla beslenenlerde vücudun sağlıklı olarak gelişimi ve işlemesi için gerekli olan maddelerin eksiklikleri ve bazı maddelerin de fazlalıkları bilinmelidir.

Dengeli diyetlerin beslenmedeki öneminin farkına varılmalıdır.

Beslenmede A vitamini yetersizliğinin sonuçları mutlaka bilinmeli ve buna neden olan beslenme tarzı, oluşan bozukluklar ve A vitamini yetersizliğinin önlenmesi veya sağaltım yöntemleri bilinmelidir.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Papağanlar Ne Yer Ne İçer?

E vitamini ve selenyum eksikliğinin oluşumuna yol açan beslenme tarzı bilinmeli. Eksikliğin neden olduğu belirtilerin bilinmesi gerekir. Bu bozukluğun ortaya çıkmasının önlenmesi ve oluşan bozuklukların sağaltımı hakkında bilgilenilmelidir.

Kuşlarda kalsiyum ve D vitamini eksikliğine neden olan uygulamaların farkında olmalılar ve bu eksikliklerin oluşmaması için alınması gereken önlemler bilinmelidir. Eksikliklerinde ortaya çıkan klinik bulgular ve sağaltım yöntemleri bilinmelidir.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Pet kuşlarında aşırı kilo alma tüm canlılarda olduğu gibi önemli sağlık sorunlarına neden olur. Bu nedenle kuşlarda obeziteye izin verilmemeli, obez kuşlarda bazı beslenme tarzları ve egzersizlerle durum giderilmeye çalışılmalıdır.

Pet Kuşlarının Başlıca Temel Gıdaları:

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Tohum Esaslı Diyet

Tohum ağırlıklı diyet kalsiyum, a vitamini, iyot ve bazı amino asitlerden yetersiz bir gıdadır. İki tip tohum vardır. Birinci tipinde nişasta bol olduğundan karbonhidrattan zengin proteinden fakirdir. İkinci tip yağlı tohumlardır. Enerjisi ve proteini yüksek gıdalardır.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Pelet Gıdalar

Mantıksal olarak çok yararlı gibi görünsede yem fiziksel ve tat olarak doğal ortamdan tamamen ayrılma anlamına gelmekte ve kuşların bunlara reaksiyonları ve sindirim sistemlerinin adaptasyonu önemli sorun olarak halen durmaktadır.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Gıda Destekleri

Pet kuşlarının çoğu evde serbest dolaştığından istek dışı olarak insanların tükettiği pek çok gıdayı almaktadır. Bunların vücutlarına ne getirip nelere neden olduğuna dair kapsamlı ve kontrollü çalışmalar bulunmamaktadır.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Verilmesi veya tema etmesi yasak olan madde ve gıdalar

Çikolata, tatlı, alkol, katı yağlar, aşırı miktarda yumurta, tek başına ay çiçeği çekirdeği uygun gıdalar ve beslenme tarzı değildir.

  • Öğütücü kum benzeri maddelere psittakin denir. Papağanların yedikleri gıda dikkate alınarak öğütücü görev yapacak cisimleri almaları gerekmemektedir. Fakat ayda bir iki parça öğütücü görev yapacak kum ve benzeri cisim yeterli olur. Aşırı mitardaki kum bağırsak yanığı ve tıkanmalarına yol açabilir.

Beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle