Papağanlar

Papağanlar Hakkında Genel Bilgiler

Papağan Çeşitleri

Papağan familyasından renkli tüyleri olan tırmanıcı kuşlara verilen isimdir. Asya ve Afrika’da az Güney Amerika ve Okyanus’ya da yaşarlar. Papağanın kıvrık ve kısa bacakları, kalın gagası vardır. Ayaklarında iki önde ikisi arkada olmak üzere dört parmak bulunur. Başlıca özelliği, insan sesini taklit edebilmektedir. Söylediği sözcükler birkaç sözcüğü geçmese de uzun cümleleri şaşırmadan tekrarlayan türleri vardır. Papağanların parlak, uzun ve güzel tüyleri vardır. Kırmızı, sarı, yeşil gibi parlak renkli tüyler kuşu olduğundan çok daha güzel gösterir. Konuşmaları taklit edebilme yeteneklerinden yüksek fiyatlar karşılığında alıcı bulurlar. Doğal olarak ağaçlarda yaşayan kuşlardır. İyi uçamazlar. Yuvalarını ağaç kovuklarına kaya yarıklarına yaparlar. Yılda 1-2 yumurta yapan büyüklerin yanı sıra küçük türler daha çok yumurta yaparlar. Yumuşak meyveler ya da tane tohum gibi yiyecek maddelerini yerler. Sert meyveleri sevmezler.

Papağanların 400′ den fazla çeşidi vardır.

Başlıca türleri: amazonlar, loriler, aralar. Amazon papağanı Amerika’da yaşar, yaklaşık 50 cm uzunluğunda, uçamayan bir türdür. Yeni Zelanda koca papağanı büyük türlerdendir. Tüyleri kırmızı, mavi; kuyruğu mavi sarı olur. Yaklaşık 40 cm’dir. Yeni Zelanda’da yaşarlar, eti yenir.

Papağan Türleri

Papağangiller Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfının, Guguksu takımının, Papağanlar alt takımından giren bir familyadır. Tropikal bölge kuşları. Dilleri düzdür ve konuşmaları taklit edebilirler. Başlıca türler Başkuşpapağanı, serçepapağanı Amazonlar papağanı, miğferli kakadu.

Papağanlar Omurgalı hayvanlardan Kuşlar sınıfı, Guguksular takımının bir alt takımıdır. Tropikal bölge hayvanlarındandır. Ayakları tırmanmaya uygun, renkli ve konuşmaya alıştırılabilen kuşları içerir. Üst gagalarının ucu çengel gibi kıvrıktır. Papağangillerden ve Fırçadilligiller olmak üzere iki familyası vardır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
cicikus
cicikus
6 yıl önce

Çok güzel hayvanlar beslemesi bakımı biraz zahmetli olsa da o zahmete kendini sevdirmesi yetiyor.