Hastalıklar, Muhabbet Kuşu

Hasta Muhabbet Kuşu

Hasta Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları bir takım nedenlerden dolayı sık sık hastalanabilirler. Ancak bu durumun etki etmesinde hassas yapıya sahip olmaları da sayılabilir. Yemi, suyu, alması gereken ilaçları ve vitaminleri doğru zamanda ve uygun dozlarda verilmediği takdirde, hasta muhabbet kuşu oldukça olumsuz bir süreç içine girer.

Muhabbet kuşları farklı pek çok hastalık geçirmiş olsalar dahi bunlardan en sık rastlananları ishal, soğuk algınlığı ve mantardır. Bu üç hastalık oldukça basit bir durummuş gibi görünmesine rağmen bu durumlardan kuşlar önemli derecede zarar görebilirler. Bu nedenle muhabbet kuşu beslerken, bünyelerinde hasar oluşturabilecek hastalıkların engellenmesi ve hastalık varlığında da bir an önce giderilmesi sağlanmalıdır.

Muhabbet Kuşu Uyuması

Muhabbet Kuşu Uyuması

Genel itibariyle kalabalık evlerde seslerin çok olmasından dolayı kuşlar evde yer alan kişiler ile birlikte uyur ve birlikte uyanır. Böyle tür durumlarda da yeteri düzeyde uyku alımı engellenebilir. Uyku dizeni oluşturulamayan muhabbet kuşlarında birçok sağlık problemleri meydana gelebilir ve muhabbet kuşu uyuması sürecinde sıkıntılar yaşanabilir.

Uykularını yeterli düzeyde alamadıkları zaman stres, çığlık atma ve ısırma gibi sorunlar mevcuttur. Sürekli uyku halinde bulunan muhabbet kuşunun dışkısına bakılması gerekir. Dışkı katı ise endişelenecek bir durum yoktur. Ancak, dışkı sıvı konumda ise doğru bir biçimde önlem alınması gerekir. Daha sonra dökülme eğiliminde olan tüyler kontrol edilmelidir. Tüy dökmeye başladığı zaman muhabbet kuşu halsiz ve sürekli uyku halinde olur.

Muhabbet Kuşu Beyaz Kaka

Muhabbet Kuşu Beyaz Kaka

Beyaz dışkı genel olarak iki sebepten kaynaklanır. Bu anlamda muhabbet kuşu beyaz kaka sorununda ilk sebep kuşun stres yaşamasına neden olan ortam içerisinde barınmasıdır. Diğer durum ise beslenme bozukluğu görülmesi, vitamin ve mineral eksikliği, böbrek, karaciğer ya da pankreas ile alakalı hastalıkların mevcut olmasıdır.

Muhabbet kuşunun vücudunda bu tür sorunlar ile karşılaşıldığında, sebebin kaynağına ulaşmak ve anlamak amacıyla veteriner hekime başvurmak oldukça önemlidir. Kişilerin bilinçsiz bir şekilde uygulamış oldukları davranışlar, muhabbet kuşunda mevcut olan durumun daha da olumsuz bir yön izlemesine neden olabilir. Bu nedenle, beyaz kaka ile karşılaşıldığında veteriner hekimin söylediği talimatları yerine getirmek oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Ağzını Açıp Kapatıyor

Muhabbet Kuşu Ağzını Açıp Kapatıyor

Muhabbet kuşları, bazı zamanlarda normal davranışlar dışında farklı davranışlar sergilemeye başlarlar. Sergilenen bu davranışlardan biri de muhabbet kuşu ağzını açıp kapatıyor sorunudur. Muhabbet kuşu devamlı ağız açıp kapatma hareketini yapmasının altında yatan neden genellikle strestir. Aşırı stres yaşayan muhabbet kuşlarında ağız açıp kapama hareketi yaygın olarak görülür.

Yalnızca stres değil aşırı sıcak ortam ya da evde fazla efor harcamış kuşlarda da bu hareket görülür. Bunun nedeni ağzını devamlı açıp kapatarak vücut ısısını düzenlemesidir. Bu hareketi devamlı yapıyor ve hırıltılı ya da farklı sesler çıkarıyor ise kuyruk devamlı aşağı yukarı oynuyorsa o zaman solunum hastalıklar ön plana alınmalıdır ve bu durumda veteriner hekime gitmek önem taşır.

Muhabbet Kuşu Ayakta Duramıyor

Muhabbet Kuşu Ayakta Duramıyor

Bazı zamanlarda karşılaşılan sorunlardan biri de muhabbet kuşu ayakta duramıyor sorunudur. Muhabbet kuşları ayakta duramadıklarında ve sallanmaya başladıkları zaman ayaklarında ya da çeşitli bölgelerinde bir sorun olması muhtemeldir. Bunun yanında, aşırı derecede tüy dökülmesi ya da yolması, kafesin taban bölümünde oturur vaziyette durması, sessizleşme, kilo kaybı ve halsizlik görülür.

hasta muhabbet kuşu evde nasıl tedavi edilir

Ayrıca, kuyruk hareketlerinde aşağı yukarı refleksler, gagasında ya da burnunda akıntı bulunması gibi belirtiler, muhabbet kuşunun hasta olduğu anlamına gelir ve her iki durumda da veteriner hekimin kontrolü altına alınmalıdır. Böylelikle sorunun kaynağına uygun olarak tedavi yöntemi geliştirilebilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Berke
Berke
2 yıl önce

Benim muhappet kuşum var ama ayağı kırık biz püpet ile sardık küçük olduğu için çıkartıyor napmamız gerek yardım edermisiniz (canının yanmasını istemiyorum)

Zeynep Kesik
Zeynep Kesik
1 yıl önce

Benim muhabbet kuşum yem yerken kabuğunu sürekli dışarı atıyor(yemlikte hiç boş kabuk bırakmıyor) daha sonra ağzında biriktiriyor geviş getirir gibi sürekli agzinda oynatıp duruyor titizlik hastalığımi bilemedim keyfi yerinde gibi ama zayıfladı biraz tuyde dokuyo bilemedim o benim askim acaba yiyemiyomu not daha önce böyle değildi konuşmasıda azaldı biraz cevap yazarsanız sevinirim tesekkurederim

Bilgi
Bilgi
1 yıl önce
Cevapla  Zeynep Kesik

Sorunu neymiş?

Sıla
Sıla
1 yıl önce

,erhaba benim muhabbet kuşum daha yavru ve neyse bir şey sorcam benim kuşum direkt kaka yerine su yapıyo(sıcak) ve içinde sarı,sarı şeyler var ve korkuyom neden acaba