Afrika Papağanları

Jako Papağan Cinsleri

Papağanlar dikkat çekici görüntü ve insan taklit etme yeteneğinde olan hayvanlardır. Evlerde bakılabilen papağanlar neşe kaynağı olarak yaşamlarını sürdürürler. Gri Afrika papağanı olarak bilinen jako papağanlar doğal yaşamlarında sürü halinde yaşarlar. Çok zeki olan bu hayvanlar zekalarından dolayı duydukları kelimeleri hızlıca kavrayarak ezberler ve taklit ederler.

İlgiden son derece hoşlanan jako papağanları sesin fazla olduğu ortamları ve insanlarla zaman geçirmeyi severler. İlginin çok olduğu yerde kolaylıkla eğitilirler. Jako papağan cinsleri bu açıdan birçok kişi tarafından tercih edilir.

jako papağan gönüllü sahiplendirme

Jako Cinsi Papağan Fiyatları

Jako cinsi papağan fiyatları hakkında kesin bir bilgi vermek zordur. Çünkü papağanın tüy yapısı, yavru mu yetişkin mi olduğu fiyat konusunda değişkenlik gösterecektir. Jako papağanların tercih edilmesindeki en önemli özellik konuşulanları ezberlemeleridir.

Bu açıdan bakıldığında satın alınacak papağanın kaç kelime konuşabildiği, ne kadar zeki olduğu önemlidir. Eğer jako papağan kolay ezber yapabilen ve söylenenleri tekrarlayabilen bir hayvan ise fiyatı daha yüksek olacaktır. Sağlığı, görünümünün güzelliği de papağanın fiyatı konusunda etkilidir.

jako papağan ısırması

Jako Cinsi Papağan

Anavatanı Afrika olan ve Kongo, Kenya, Fildişi sahili gibi pek çok bölgede de yetiştirilen jako papağan, iri bir kuş türüdür. Jako cinsi papağan 500 gram ağırlığa sahiptir ve kanatları açıldığı zaman 50 cm’e kadar ulaşabilir. Gri renge sahip olan jako papağanın kuyruk kısımlarında değişik renkler yer alabilir. Yavru olduklarında daha koyu bir renge sahip olan bu hayvanların tüylerinin rengi büyüdükçe daha da açık bir hal alır. Ayrıca göz renkleri de yavru haldeyken çok koyu bir gri iken yetişkin hal aldıklarında turuncumsu bir renk alır.

Zekilik konusunda öne çıkan kuşlar iyi bir şekilde eğitildikleri zaman 1000 kelime öğrenme kapasitesine sahiplerdir. Taklit konusunda kusursuz olan bu kuşların sahip oldukları yetiler diğer kuşlara kıyasla daha fazladır. Yalnızlıktan hoşlanmayan jako papağanlar sahiplerinden devamlı ilgi ve sohbet bekleyişi içindedirler. Doğada da sürü halinde yaşadıkları için kalabalık ve ses çok hoşlarına gider.

jako papağan fiyatları bebek sahibinden

Jako Papağan Cinsi Nasıl Anlaşılır?

Sahiplerine çok bağlı olan jako papağan cinsi nasıl anlaşılır, diye sorulacak olursa en önemli nokta renklerinin gri olmasıdır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi yavru mu, yetişkin mi olduğunu anlamanın da kolay yolları vardır. Jako papağanlar yabancılara ilk etapta sıcak davranmazlar ve kendilerini güvende hissettiklerinde de susmak bilmezler.

Fiziksel bakımdan dayanıklı olan bu hayvanlar soğuk havaya karşı çok dirençli değillerdir. 60-70 yıl yaşayabilen jako papağanların cinsiyetini anlamak çok kolay değildir. Çünkü bir papağanın yumurtlaması dişi olduğu anlamına gelir. Yumurtlama süreci de ancak 3 yaşına geldiklerinde mümkün olur. Bu nedenle cinsiyetlerini saptamak için bunu takip etmek gerekecektir.

jako papağan fiyat satılık

Jako Papağan Türleri

Jako papağan türleri 3 grupta incelenir. Ancak evde bakılabilen papağan türleri iki çeşit olarak karşımıza çıkar. Kongo ve Timneh türleri evde bakılabilen jako papağanlardır. Renkleri ve büyüklükleri farklı iklim ve bölgelerde yetiştirilmelerinden ötürü değişiklik gösterir. Bu nedenle 3. türü pek çok araştırması tarafından değişik bir tür olarak kabul edilmez.

Jako papağanların kongo türleri açık gri bir renge sahiptir ve kuyrukları kıpkırmızı ve dikkat çekicidir. Timneh türüne kıyasla daha popülerdir ve iri bir vücutları vardır. Gaga kısımları ise siyah renge sahiptir. Timnehlerin kuyrukları kırmızı ve bordo renge sahiptir. Vücutlarında yer alan tüyler ise koyu gri renktedir. Gaga kısmı kemik rengi olan timnehler kongo türüne göre daha küçüktür.

sahibinden jako papağan antalya

Jako Papağan Çeşitleri

Timnehler kongolara göre daha fazla tüy yola eğiliminde olurlar. Bunun nedeni ise kongoların biraz daha popüler olduğunu bilmeleridir. Çünkü kongoların kuyruk rengi ve iri olmaları her zaman daha çok tercih edilmelerini sağlamıştır. Fazla ilgi gördüklerinde de papağanlar tüylerini yolabilirler. Yabancı kişiler tarafından bir anda değişik konuşma ve hareketlere maruz kalmaları papağanların korkarak sinir olmalarına neden olur.

İlgisizlik ve sessizlik de jakoların aynı duruma düşmelerine neden olabilir. Havanın kuru olması ve çevre kirliliği ile sigara dumanı da jako papağanlar için tüy yolma nedenleri arasında sayılabilir. Kongolar timnehlere göre daha yüksek sese sahiptir. Bu irilikleri ile de doğru orantılı bir durumdur. Jako papağan çeşitleri değişik yetenekte ve görünümde olurlar.

jako papağan satılık sahibinden

Papağan Cinsleri Jako

Jako papağanlar zaman zaman garip sesler çıkartabilir. Hırlamaya benzeyen bu sesleri çıkarmalarındaki sebep genelde bir tehdit ile karşılaştıkları zaman ortaya çıkar. Ya da karşısındaki kişiyi korkutmak ve kendilerini korumak adına böyle bir yola başvurabilirler. Oldukça sevecen olan jako papağanlar genelde ev halkından bir kişiyi daha fazla severek aşık olabilirler.

Yeni durum ve ortamlar ile karşılaşan papağanlar sinirli ve gergin olmak konusunda popülerdir. Jakolar sahipleri tarafından kaşınma ve tüylerinin düzeltilmesi gibi davranışları beklerler. Sahibi tarafından bu ilgiyi görmeyen jako papağan davranış bozuklukları sergileyebilir. Bu davranışlara örnek olarak da, çığlık atmaları, tüy yolmaları ve ısırmaları sayılabilir. Papağan cinsleri jako bakımı aslında kurallara uyulduğunda çok keyiflidir.

Listeye geri dön

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir