Hayvanlar

Vahşi Hayvanların Yerleşim Yerleri

Vahşi Hayvanların Yerleşim Yerleri

Vahşi Hayvanların Yerleşim Yerleri

Vahşi Hayvanlar Neden Issız Yerleri Seçerler?

Hayvanların insanlarda olduğu gibi temel ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu temel ihtiyaçtan birisi de yerleşim diğer adıyla barınmadır. Günümüzde insanlar çıkarları için hayvan katliamları yapmaktadırlar.

Hayvanlar da bu katliamlardan uzak durmak için insanların olmadığı veya insanların az olduğu yerlere yerleşmektedirler. Ancak bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisna hayvanat bahçeleridir. İnsanlar yine çıkarları için hayvanları kafeslere koyarak hayvanat bahçelerine götürmektedir. Bu hayvanın yaşam alanı değil hapis alanıdır.

Hayvanlar Özelliklerine Göre Yer Seçerler

Vahşi Hayvanların Yerleşim Yerleri

Vahşi Hayvanlar ıssız yerleri seçerler dedik. Peki, bu ıssız yerler nelerdir? Tabi ki bu her vahşi hayvan aynı yerde yaşayamaz. Her hayvanın kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Örneğin kutup ayısı sıcağa uygun yaratılmamıştır.

Yine burada da istisna bulunmaktadır. Örneğin aynı doğal yaşam alanında yaşayan birçok canlı vardır. Bunlara örnek verecek olursak; doğal yaşam alanımız çöl olsun. Çöllerde filler, zürafalar, develer, aslanlar, zebralar, çakallar vs. bulunmaktadır. Yani bazı vahşi hayvanlar aynı yerde yaşayabilir. Bu da biyo çeşitliliği oluşturur.

Vahşi Hayvanların Yerleşim Yerleri

Vahşi Hayvanların Yerleşim Yerleri

Her hayvanın kesin yaşadığı yeri diyemeyiz. Örneğin geyikler ormanlarda yaşarlar. Ancak dünyada çok fazla orman bulunmaktadır. Bu yüzde yalnızca genelleme yapabiliriz. Genelleme şöyle olabilir:

Aslanlar ve Aslangiller: Genellikle sıcak yerleri severler. Bu yüzden de Afrika gibi sıcak yerleri sevmektedirler.

Fil, Zebra, Zürafa: Aslanlar gibi bunlar da sıcak yerleri sevmektedirler. Bu hayvanlar da genelde Afrika’yı tercih ederler.

Sürüngenler ve Böcekler: Bu iki tür hayvan her zaman otlu ve ağaçlı yerleri tercih ederler. Genellikle Ekvator ve çevresini tercih ederler.

Kutup Ayısı, Balinalar, Bazı Balık Çeşitleri: Soğuğa dayanıklı vücutları sayesinde kutuplarda yaşarlar. Özellikle balinalar genelde kutup bölgelerinde yaşarlar. Çünkü insanlar balinaları katlederek soylarını tüketiyorlar. Ancak balinalar istisna olarak başka yerlerde de yaşayabilmektedirler.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anonim
Anonim
3 yıl önce

vahşihayvanlarneredeyaşar