Anasayfa / Hayvanlar / Hayvanat Bahçesinde Genelde Hangi Hayvanlar Bulunur?
Hayvanat Bahçesinde Genelde Hangi Hayvanlar Bulunur?

Hayvanat Bahçesinde Genelde Hangi Hayvanlar Bulunur?

Hayvanat Bahçeleri

Hayvanat bahçeleri, öncelikle çocuklar olmak üzere küçükten büyüğe herkesin gitmekten zevk aldığı yerlerin başındaHayvanat Bahçesinde Genelde Hangi Hayvanlar Bulunur? gelir. Evcil ve yabani hayvanları, doğal yaşam koşullarına en yakın oluşturulmuş ortamlarda görerek tanıma imkanı verirken aynı zamanda nesli tükenmekte olan birçok hayvan türünün de korunmasında önemli rol oynar. Hayvanat bahçesinde evcil ve yabani birçok hayvan türü bulunmaktadır. Hayvan çeşitliliği hayvanat bahçesi büyüklüğüne göre değişmektedir. Genellikle hayvanların yaşama ortamları ve ziyaretçiler tarafından daha rahat gezilmesi düşünülerek bölümlere ayrılmıştır.

 Hayvanat bahçesinin daimi sakinleri

Hayvanat bahçesi denildiğinde maymun, aslan, kaplan, fil, zürafa ve ayı gibi türler ilk akla gelir. Bu türler birçok hayvanat bahçesinde en çok dikkat çeken ve olmazsa olmaz türlerdendir.

 Hayvanat bahçesinde genelde hangi hayvanlar bulunur?

Hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar genellikle belli başlı türler olmakla beraber, belirli bölgelerde yetişen ve o  Hayvanat Bahçesinde Genelde Hangi Hayvanlar Bulunur?  bölgelere has isimlerle adlandırılan türler de olabilmektedir. Yaşama ortamları dikkate alındığında yapılacak sınıflandırmaya göre hayvanat bahçesinde bulunan hayvan çeşitlerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz. Yabani ve evcil memelilerden; deve, lama, zebra, babun, tilki, kurt, geyik, tavşan, fare, kirpi, çita, puma, leopar, at, eşek, koyun, keçi, inek gibi hayvanların yanı sıra bazı büyük hayvanat bahçelerinde panda gibi nesli tükenmekte olan hayvanlar görülebilmektedir. Kuşlardan; akbaba,
şahin, kartal, atmaca gibi yırtıcı kuşları, pelikan, turna, karabatak, kuğu gibi su kuşlarını ve ördek, tavuk, hindi, güvercin, tavus kuşu, sülün, deve kuşu, papağan, muhabbet kuşu gibi yetiştiriciliği Hayvanat Bahçesinde Genelde Hangi Hayvanlar Bulunur?yapılan kuşları görmek mümkündür.

Sürüngenlerden iguana, kertenkele, kaplumbağa yılan ve timsahlar bulunabilmektedir. Ayrıca oluşturulan akvaryum bölümlerinde balina, köpek balığı, yunus ve birçok deniz canlısını görmek mümkün olabilmektedir. Çok büyük hayvanat bahçelerinde yine hazırlanmış özel alanlarda kelebekler ve böcek çeşitleri de görülebilmektedir.

Bir Yorum Var

 1. 12.03.2017 deDarıca Hayvanat Bahçesine okul gezisiyle gittik arkadaşlarımla çok eğlendim ve bir çok hayvanı yakından gördüm çok güzellerdi, Görmüş olduğum hayvanlar aklımda kalanlar şunlar

  Zürafa
  Timsah
  Aslan(Yavrularıyla)
  Maymun
  Flamingo
  Kertenkeleler
  iguanalar
  Yılanlar
  kaplumbağalar
  Sibirya kaplanı
  Ayı
  Kaplan

  Ve tabiki 3 çeşit papağan türünü de doğa da nasıl olduklarını yaşantılarını da gözlemleme fırsatım oldu

  Aklıma gelenler bunlar gitmenizi görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.