Hayvanlar

Hayvanlar Nasıl Yaratılmıştır?

Hayvanlar Nasıl Yaratılmıştır

Dinsel Açıdan Hayvanın Yaratılması

Hayvan yaratılışı konusunda dini ve bilimsel teoriler bulunmaktadır. Dini açıdan bakıldığında Hz. Adem ve Hz. Havva’dan sonra diğer canlıların da toprak ve sudan yaratıldığı anlatılmaktadır. Kuran-ı Kerim’de “Canlı olan her şeyi sudan yarattık” ayeti yer alır. İncil’de “Yeryüzü türlü türlü canlı yaratıklar, evcil ve yabanıl hayvanlar, sürüngenler türetsin.” kısmı yer alır. Tevrat’ta “Bütün canlılar size yiyecek olacak. Yeşil bitkiler gibi, hepsini size veriyorum.” bölümü yer alır. Bunlara bakıldığında dini metinlerde hayvanların en temel özelliği insana yardım etmektir. Bunun dışında Nuh Tufanı da hayvanların yaratılışı ve neslinin devamı için önemli olaydır. Nuh Tufanı, her hayvandan bir çiftin gemiye alınması hayvan neslinin insan ve doğa için ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir. Yine Tufan’ın bitişi bir hayvan sayesinde anlaşılmaktadır.

Bilimsel Açıdan Hayvanlar

Dini metinleri bir kenara bıraçıdan hayvanların oluşumlarını ele aldığımızda karşımıza evrim teorisi çıkar. Gerek Darwin gerek Lamarck’ın görüşlerine baktığımızda dünyanın soğuması, azot oluşumu vb. gibi olaylardan sonra dünya canlılar için elverişli bir hale gelmiştir. Sularda oluşan tek hücreli canlılar sırayla balıkları ve su altı bitkilerini daha sonrasında balıklar değişerek amfibileri, amfibilerin ise suların çekilmesiyle oluşan karalara çıkmasıyla da karada oluşan hayvanların türediği düşünülmüştür. Önceleri dinozor türleri, böcekler, balıklar vb. gibi hayvanlar karada yer alsalar da dinozorların geçirdiği yok olma durumundan sonra kanatlı hayvan nesli olarak günümüze değin gelmiştir.

Dinozorlardan sonraki dönemi düşünürsek çeşitlilik o kadar artmıştır ki primatlardan Homo-Sapienslere, Homo-Erektuslara ve Neanderthallere dönüşmüşlerdir. Günümüze sadece Homo-Sapiensler erişmiş olsa da hepsi hayvanların yaratılması ile ilgilidir.

Bütün bunlar ele alındığında gerek dini gerek bilimsel bilgiler ışığında insanın ve hayvanın birbirinden ayrılamayacakları çok açıktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mustafa Özgür
Mustafa Özgür
6 yıl önce

yüce rab’ın bize sunmuş olduğu en güzel varlıklardan biri de papağanlardır bu konuda dini ön plana atmak benim görüşme uymamaktadır.