Papağanlar

Papağanlarda Uygun Işıklandırma

Papağanlarda Uygun Işıklandırma

Gün boyu uygun ortamda bulunan papağanınız gece de belirli saatlere kadar ışık ister. Hava karanlık iken beslenme ihtiyacı olabilir. Bu nedenle akşam oda da orta aydınlıkta bir ampül ile o ortamı sağlayabilirsiniz. Işığı ne zaman söndüreceğinize siz karar vermelisiniz. Geç kapatırsanız, uykusunu alamayan papağanınız huzursuz olacaktır. Papağanlarda için 9 – 10 saatlik bir uyku yeterlidir.

Gece boyu odada loş bir aydınlatma yaparak papağanlarda az da olsa hareket edecek kadar görme imkanı sağlayabilirsiniz. Böylece tünekten düşme ve panik gibi durumlarda bir kazanın olmasını önlemiş olursunuz.

Papağanlarda Aydınlatma Lambaları Ayrıca Isıtma İçin de Kullanılabilir

Aydınlatma lambalarını ayrıca ısıtma amaçlı da kullanabilirsiniz. Bu amaçla tungsten tipi lambalar kullanılır. Fakat ısı elde etmek için yüksek wattlı bir ampül gerekeceği için, oluşan parlak ışık papağanlar rahatsız edebilir. Ayrıca aşırı ısınma papağanlarda zarar verebilir, bu nedenle tavsiye edilmez. Ayarlı aydınlatma düğmeleri, odanın karanlık derecesine ve sizin istediğinize göre aydınlatma yaparak, ışıklandırmanın daha konforlu olmasını sağlar.

Direkt kafes içi aydınlatmadan sakınınız. Papağanlar meraklı tabiatları ile ışık kaynağıyla ilgilenerek kendilerine istenmeyen zararlar verebilirler.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Funda
Funda
2 yıl önce

9 aylık bir erkek sultan papağanim var .. gündüzleri aktif ve saglikli bir kuş. Bizde ilk defa bir canlı ile yaşıyoruz . Aksam 8 gibi uykusu geliyor kafes dışında uyuyor..kafes içinde uyumadigi icin üzerini örtemiyorum.. odası büyük ve karanlık gece lambası açmaya basladim. Loş bir aydınlatma oldu.. uyuyormu?rahatmı? Bilmiyorum.. dogru mu yapiyorum bilmiyorum. Kuşlar gece uykusu icin ısı ve aydinlatma ne olmali..