Papağanlar

Papağanlar Göz Şişmesi ve Apse Oluşumu

Papağanlar Göz Şişmesi ve Apse Oluşumu

Jako Papağanı Göz Şişmesi
Tüm canlılar için göz, dışa açık olan ve bu nedenle enfeksiyona maruz kalma oranı çok yüksek bir organdır.

Papağanlar meraklı canlılardır. Karşılaştıkları her obje ile ilgilenmeyi, onu keşfetmeyi çok severler. Bunu da, çoğu kez el gibi kullandıkları ayak parmakları ve gagaları ile yaparlar. Hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde, özellikle dışkı parmaklara bulaşmış ise sindirim sistemi ve göz enfeksiyonlarının ortaya çıkma ihtimalleri çok yüksektir. Çünkü  papağanlar bir taraftan parmaklarıyla nesneyi gagalarına götürürken, diğer taraftan da gözlerini kaşırlar. Bu durum genellikle Jako papağan göz şişmesi olarak veterinerlerde sık rastlanan bir durum haline gelmiştir.

Jako Papağanı Göz İltihabı
Gözdeki enfeksiyon hafif kızarıklık, şişme ve az miktarda sulanma ile başlar. Zamanında fark edilmezse, kaşınmanın artmasına bağlı olarak kızarıklık da artar. Göz kapağı diğerine göre normalden daha kısıktır. Enfeksiyon ilerledikçe gözde şişme meydana gelir. Akıntı, iltihabı bir hal alır.

Başlangıçta papağanın genel durumu iyi iken, iştahında azalma meydana gelir. Genel bir durgunluk hali mevcuttur. Gün geçtikçe müdahale edilmezse ilerler. Apse oluşarak, tutulan göz daha fazla şişer ve kapanır. Bu durum apse genellikle sultan papağanı göz şişmesi olarak sık rastlanan durum haline gelmiştir. Bu türlerde göz şişmesi ve apse durumu sıklıkla karşılaşmaktayız.

Jako Papağanı Göz Şişmesi
Etken daha çok  bakterilerdir. Bunlar içerisinde en çok enterik bakteriler, stafilaktolar ve streptokoklara rastlanır. Ayrıca alerjik reaksiyon üzerine ikincil bir enfeksiyon da eklenmiş olabilir. Bunun yanında A vitamini eksikliği de göz enfeksiyonuna zemin hazırlayabilir. Oluşan travmalar da, göz  enfeksiyonun nedeni olabilmektedirler.

Apse oluşumuna kadar müdahale edilmemişse, bundan sonra papağanın kendi vücut direnç sistemi ile bu enfeksiyonu yenmesi artık zorlaşmıştır. Yakın komşuluk yolu ile enfeksiyon sinüsleri ve tüm solunum sistemine yayılır. Bronşların, akciğerlerin ve tüm hava kesesinin tutulması ile papağan kaybedilebilir.

Burada önemli olan, göz enfeksiyonunun erken tespit edilmesidir. Eğer ilk kızarıklık döneminde saptanır yada gereken tedavi uygulanırsa, apse oluşumunu ve enfeksiyonun tüm vücuda yayılımı önlenir. Tedavi tamamlanmış olur.

Sultan Papağanı Göz Şişmesi

Papağan Göz Şişmesi

Tedavi Yöntemi: Destekleyici tedaviye başlanır. Hijyen kurallarına uygun olarak papağan ve kafes temizliğine maksimum özen gösterilir. Eğer olayın başlangıcında tespit edilmişse her iki göze de antibiyotikli göz damlası damlatılır. İlerlemiş vakalarda, ayrıca yukarıda adı geçen bakterilere uygun antibiyotik tedavisi, ağzı yolu ile başlanır. Bu durumda en doğrusu enfektif gözden kültür ve antibiyogram yapılarak saptanan bakteriye duyarlı antibiyotiğin laboratuvar koşullarında belirlenmesidir.

Papağan Göz Apsesi

Papağan  Göz Apsesi

Apse Oluşmuşsa: Apse duvarında antibiyotiğin işleyerek etkili olabilmesi zor olduğundan, apsenin cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Bundan sonra uygun antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Solunum sistemine kadar ilerlemiş vakalarda ise; enfeksiyonun tedavisi oldukça zor ve papağanın ölüm riski çok yüksektir. Bu durumda tedavide daha agresif davranmak gerekebilir. Önemli olan, oluşmuş enfeksiyonun tedavisi değil, enfeksiyon oluşmasını önlemek amacıyla, hijyen kurallarına maksimum düzeyde dikkat etmektedir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Huriye
Huriye
3 yıl önce

Cennet papağanı gözü kapandı sebebi nedir ve nasıl tedavi edebiliriz

Fatih eker
Fatih eker
3 yıl önce
Cevapla  Huriye

Aynı durum bizde de var çözüm buldunuzmu aceba

Fatma
Fatma
3 yıl önce
Cevapla  Fatih eker

Sızınkı nasıl kapandı bızımkının de sol gozu kapandı bırdenbıre oldu

Fatma
Fatma
3 yıl önce
Cevapla  Huriye

Benımkıde sol gozu kapandı akıntı sıslık ıltıhap vs gıbı durumlarda yok sıZınkı duzeldımın

Duygu
Duygu
3 yıl önce

Merhaba 8 yaşında dişi sultanım var dökülen tüyler çıkmıyo ve deri altı şişlikler var ayrıca gözleri sürekli sulu sulu ve içten dışa doğru et gibi gibi bişey gözünü kapatmaya başladı acaba ne yapabilirm

Ayla
Ayla
3 yıl önce

Benim sultan papağanımı hafta sonu yalnız bıraktık pazartesi geldim kuşun gözü iltihap kapmış ve aşağıya inmişti veterinere görürdüm ve Neo Kort verdi kortizonlu ve antibakteriyel dedi gelmeseniz kötü olurdu dedi günde 1 damla kuş iyi olmadı 3 gün sonra tekrar götürdüm yapacak bir şey yok dediler Cumartesi kuşumuz öldü tedavi doğru mu acaba

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
3 yıl önce
Cevapla  Ayla

Merhabalar Ayla, öncelikle başın sağolsun.

Her veteriner kanatlı hayvan tedavisinde iyi değil. Genel olarak yapılan bir işlem uygulamış. Çoğu veteriner para odaklı müşteri kaçmasın diye yapılan bir işlem yapılmış.

Kuvanç yılmaz
Kuvanç yılmaz
2 yıl önce

Tek gözünde hafif sulanma ve zaman zaman göz kapağını kapatıyor 1.2 gun oldu antibiyotikli göz damlası mi kullanmalıyım temizlik kafesin üst seviyede lütfen yol gosterirmisiniz

Kıvanç yılmaz
Kıvanç yılmaz
2 yıl önce

Kafesimiz temiz tutuluyor suyu devamlı temiz tünegi 15 gündür yaptıramadım yemlikte duruyordu herhalde ayağındaki dışkıdan mikrop bulaşmış olmalı sağ gözde hafif sulanma var ne verebilirim saygılar

Sukran
Sukran
6 ay önce

Bız kortızonlu kullandık sabah akşam göze tam denk gelmezse ıkı damla ıyılestı

Zeynep Ecrin
Zeynep Ecrin
5 ay önce

Merhabalar benim sultan papağanımın gözü sanırım iltihap kapmıştı veterinere götürdük damla verdi geçmedi sonrasında kafasındaki deri hafif soyulmaya ve tüyleri dökülmeye başladı ne yapabilirim her veteriner başka birşey söylüyor lütfen yardımcı olun