Papağan

Papağanlar Göz Şişmesi ve Apse Oluşumu

Papağanlar Göz Şişmesi ve Apse Oluşumu

Tüm canlılar için göz, dışa açık olan ve bu nedenle enfeksiyona maruz kalma oranı çok yüksek bir organdır.

Papağanlar meraklı canlılardır. Karşılaştıkları her obje ile ilgilenmeyi, onu keşfetmeyi çok severler. Bunu da, çoğu kez el gibi kullandıkları ayak parmakları ve gagaları ile yaparlar. Hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde, özellikle dışkı parmaklara bulaşmış ise sindirim sistemi ve göz enfeksiyonlarının ortaya çıkma ihtimalleri çok yüksektir. Çünkü  papağanlar bir taraftan parmaklarıyla nesneyi gagalarına götürürken, diğer taraftan da gözlerini kaşırlar. Bu durum genellikle Jako papağan göz şişmesi olarak veterinerlerde sık rastlanan bir durum haline gelmiştir.

Gözdeki enfeksiyon hafif kızarıklık, şişme ve az miktarda sulanma ile başlar. Zamanında fark edilmezse, kaşınmanın artmasına bağlı olarak kızarıklık da artar. Göz kapağı diğerine göre normalden daha kısıktır. Enfeksiyon ilerledikçe gözde şişme meydana gelir. Akıntı, iltihabı bir hal alır.

Başlangıçta papağanın genel durumu iyi iken, iştahında azalma meydana gelir. Genel bir durgunluk hali mevcuttur. Gün geçtikçe müdahale edilmezse ilerler. Apse oluşarak, tutulan göz daha fazla şişer ve kapanır. Bu durum apse genellikle sultan papağanı göz şişmesi olarak sık rastlanan durum haline gelmiştir. Bu türlerde göz şişmesi ve apse durumu sıklıkla karşılaşmaktayız.

Etken daha çok  bakterilerdir. Bunlar içerisinde en çok enterik bakteriler, stafilaktolar ve streptokoklara rastlanır. Ayrıca alerjik reaksiyon üzerine ikincil bir enfeksiyon da eklenmiş olabilir. Bunun yanında A vitamini eksikliği de göz enfeksiyonuna zemin hazırlayabilir. Oluşan travmalar da, göz  enfeksiyonun nedeni olabilmektedirler.

Apse oluşumuna kadar müdahale edilmemişse, bundan sonra papağanın kendi vücut direnç sistemi ile bu enfeksiyonu yenmesi artık zorlaşmıştır. Yakın komşuluk yolu ile enfeksiyon sinüsleri ve tüm solunum sistemine yayılır. Bronşların, akciğerlerin ve tüm hava kesesinin tutulması ile papağan kaybedilebilir.

Burada önemli olan, göz enfeksiyonunun erken tespit edilmesidir. Eğer ilk kızarıklık döneminde saptanır yada gereken tedavi uygulanırsa, apse oluşumunu ve enfeksiyonun tüm vücuda yayılımı önlenir. Tedavi tamamlanmış olur.

Papağan Göz Şişmesi

Tedavi Yöntemi: Destekleyici tedaviye başlanır. Hijyen kurallarına uygun olarak papağan ve kafes temizliğine maksimum özen gösterilir. Eğer olayın başlangıcında tespit edilmişse her iki göze de antibiyotikli göz damlası damlatılır. İlerlemiş vakalarda, ayrıca yukarıda adı geçen bakterilere uygun antibiyotik tedavisi, ağzı yolu ile başlanır. Bu durumda en doğrusu enfektif gözden kültür ve antibiyogram yapılarak saptanan bakteriye duyarlı antibiyotiğin laboratuvar koşullarında belirlenmesidir.

Papağan  Göz Apsesi

Apse Oluşmuşsa: Apse duvarında antibiyotiğin işleyerek etkili olabilmesi zor olduğundan, apsenin cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Bundan sonra uygun antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Solunum sistemine kadar ilerlemiş vakalarda ise; enfeksiyonun tedavisi oldukça zor ve papağanın ölüm riski çok yüksektir. Bu durumda tedavide daha agresif davranmak gerekebilir. Önemli olan, oluşmuş enfeksiyonun tedavisi değil, enfeksiyon oluşmasını önlemek amacıyla, hijyen kurallarına maksimum düzeyde dikkat etmektedir.

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.