Hastalıklar, Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Neden Kusar?

Muhabbet Kuşu Neden Kusar?

Muhabbet kuşları zarif, ince bir bedene sahiptir. Aşırı elde tutulmaktan pek hoşlanmazlar. Bunun nedeni insanların kendisine bir zarar vereceği düşüncesi bundan dolayı korkarak uçtukları görülür. Genetik olarak tamamı birbirilerine benzer, türleri değişik olmasına rağmen aşırı benzerlikleri akıllarda karışıklık olacak tarzdadır. Bu sebeple muhabbet kuşu bakımı yapan bireyler bu konuda çok titiz davranmalı ve kuşun ruh halini tahmin etmelidir.

Kuşlar çok çabuk hastalanan canlılardır. Soğuk havalarda, tadilat yapılan mekanlarda tozlu ve soğuk ortamlara gelemedikleri için ölürler. Muhabbet kuşlarının oldukları mekan temiz olmaları ve bakımları en iyi olacak şekilde yapılması gerekir. Muhabbet kuşu neden kusar niçin hastalanır konusunda ayrıntılı bilgiyi veteriner hekiminizden sormanızda kuş bakımında önce bilmeniz gerekebilir.

Muhabbet Kuşu Kusması

Muhabbet Kuşu Kusması

Muhabbet kuşunu kafese konulup önüne yem atılarak bakımı sağlanmaz. Onların günlük özgürlük hakkı verilmeli bu şekilde pozitif enerji yüklenmiş olacaklar. Öncelikle kuşu anlamanız gerekir. İlk etapta herşey biranda olmaz ama zamanla kuşunuza alışacaksınız, oda size alışacak. İlerleyen zamanlarda sahibini tanıyacak ve kuşunuzun korkuları bitecektir. Muhabbet kuşu kusması muhabbet kuşları hastalandıklarında ilk belirti olarak kusma gelişir.

Yediği içtiği ne varsa hepsini kusar. Kusması ile beraber çok ağır bir koku oluşur buda kuşu aşırı rahatsız etmeye yeter. Böyle bir durum gerçekleştiğinde kuşun ılık bir banyo yapması kuşun bedenine işleyen kokudan kurtulmasına yeterli gelir. Kuşun banyo suyu tıpkı bebeklerinki gibi olması gerekir. Kuşun kusması genelde hasta olduğunun bir işaretidir, ciddiye almalı ve tedavisi için gerekenler işlemlere vakit geçmeden başlanılmalı, aksi takdirde kuşunuz bağışıklığını kaybederek ölümü gerçekleşir.

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Muhabbet kuşu neden kabarır kabarmasının birden fazla nedeni vardır bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Muhabbet kuşları uyudukları vakit başını eğerek kabarık bir şekilde uyurlar bu durum muhabbet kuşunun sağlıklı olduğunun gösterir.
  • Diğer bir kabarma olayı ise üşüdükleri vakit olur, muhabbet kuşlarının üşümüş olduğunun tüylerini kabarttığından anlamanız mümkün. Ortam sıcaklığını dikkat ettiğinizde üşüyüp üşümediğini anlayabilirsiniz
  • Muhabbet kuşlarının kabarmasının bir diğer sebebi karşı cinse yaptığı kur olabilir. Karşı cins muhabbet kuşunu görmüş veya sesini duyan muhabbet kuşu ilgi çekmek için tüylerini kabartacaktır. Bu durum muhabbet kuşunun sağlık açısından problem olmadığının belirtisidir.
  • Muhabbet kuşlarının kabarma sebeplerinden biride hastalanmış olmasıdır. Muhabbet kuşları hastalık belirtisi olarak tüylerini kabartarak belli eder, böyle bir durumda kuş iyi gözlemlenmeli hasta olup olmadığını kontrol edilerek gerek olduğu takdirde veterinerden yardım alınmalıdır. Muhabbet kuşları yapı bakımından hassas oldukları için sık hastalanırlar.
  • Muhabbet kuşları sinirlilik göstergesi olarak da tüy kabartabilirler. Karşı tarafa olan sinirini belli etmek adına yaparlar bu gibi durumlarda bulunduğu ortamda bulunan diğer cinsi ile uyum sağlamadığı zamanlarda tüy kabartması olabilir.
  • Mevsim değişimlerinde muhabbet kuşlarında tüylerini kabartırlar. Bu geçici olan bir durumdur.

Bunların yanı sıra, muhabbet kuşları stres ve korku dönemlerinde tüy kabartma gösterirler. Huzur bir ortam sağlandığında bu durum sonlanacaktır.

Muhabbet Kuşu Halsiz

Muhabbet Kuşu Halsiz

Muhabbet kuşu halsiz uçamıyor ve bunun beraberinde durgunlaşma var ise kuşun hareketleri dikkatli bir şekilde takip etmek gerekir. Çünkü bu halsizliğin çeşitli sebebi olabilir. Kuşunuz depresyon geçiriyor olabilir. Kuşu evin içinde serbest dolaşıma izin vermek gerekir. Eğer kuşunuz iyi beslenemiyorsa halsizlik olabilir.

Kuşlarda hastalıklar halsizlik yapar, hastalanmaması için beslenmesine ve vitamin ihtiyaçlarına tam destek vermek kuşunuzu halsiz kalmasının önüne geçecektir. Kalsiyum eksikliği kuşlarda halsizlik yapabilir. Kuşlarda halsizlik durumu varsa veteriner hekime götürmeniz kuşunuz için faydalı olacaktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
nursima erceylan
nursima erceylan
1 yıl önce

kuşum halsiz. kabarıyor yem yemiyor su şekilinde ksuyor nedeni ne olabilir