Hastalıklar, Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Mantar

Muhabbet Kuşu Mantar

Muhabbet kuşları kişilerin evlerinde sıklıkla beslemek için tercih ettiği canlılar arasında yer alır. İnsanların yaşam alanlarına bir hareketlilik katmalarının yanında, ekstra özen ve ilgi gerektiren canlı türleri arasında yer alırlar. Bunun nedeni ise hassas bir anatomiye sahip olmalarıdır. Bu durumda, bilinçsiz ve dikkatsiz yapılan davranışlar, muhabbet kuşlarının sağlığı için tehlike nedeni yaratır. Bu tehlikelerden birisi de muhabbet kuşlarında yaygın bir biçimde görülen muhabbet kuşu mantar rahatsızlığıdır.

Bu rahatsızlığına sebep olan pek çok faktör bulunur. Bağışıklık sistemi zayıf veya yavru olan kuşlarda mantar rahatsızlığının görülme riski çok daha yüksektir. Muhabbet kuşların yaşam ortamı, yemin kullanıldı kap, suluklar ve diğer ekipmanlar hijyenik açıdan az geldiği takdirde hastalık hızlı bir şekilde yayılacaktır.

Muhabbet Kuşu Sağlığı

Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı Sebepleri

Sağlıklı olmayan yemlerin muhabbet kuşları tarafın kullanılması, kafes temizliğine yeteri kadar özen gösterilmemesinden kaynaklanan sağlıksız ortam koşulları, A vitamininin kuşlarda eksikliği, normalden fazla sıcak ve nemli alanlar, muhabbet kuşunun bulunduğu ortamda sigara tüketilmesi gibi birçok neden muhabbet kuşu mantar hastalığı sebepleri olarak sayılabilir. Mantar hastalığı gaga bölümünden başlayarak herhangi bir önlem alınmadığı takdirde ayak kısımlarına kadar ulaşabilir.

Muhabbet Kuşu Mantar Tedavisi

Devamında ise hastalık muhabbet kuşunun hava keselerine geçerek muhabbet kuşlarının ölmesi ile sonuçlanabilir. Kuşun gaga altına ve yan taraflarına, ayaklarına, göz kenarlarına gibi noktalara bakılması ile mantar hastalığının varlığını anlamak kolaydır. Deride süngere benzeyen bir görüntü oluşması ya da tüylerde dökülmeler mevcutsa mantar varlığı söz konudur.

Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı

Muhabbet Kuşu Mantar Tedavisi

Muhabbet kuşlarında mantar olan bölgedeki deri canlı görüntüsünü kaybeder ve hastalık kısa bir süre içinde tedavi edilmediği takdirde kuşlarda şekil bozuklukları oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu nedenle muhabbet kuşu mantar tedavisi için kafesin haftada bir kez dezenfekte edilmesi önem taşır. Bunun yanında, mantar kuşta gözüküyorsa diğer kuşlardan uzak tutmak yararlı olur. Muhabbet kuşuna kaynatılmış ılık su vermek ve alması gereken vitamini atlamamak büyük bir önem taşır.

Muhabbet Kuşunda Mantar Bakımı

Hijyen sadece kafes ortamında değil, verilen besinlerde de önem taşır. Açık biçimde bulunan yemlerin tüketimi sağlıklı olmayan sonuçları meydana getirebilir. Bu durumda muhabbet kuşunun mantar hastalığına yakalanması ve yakınlarında bulunan kuşlara bulaştırılması kaçınılmazdır.

Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı Sebepleri

Muhabbet Kuşu Sağlığı

Mantar hastalığının tedavisi esnasında yapılması gereken en önemli durum bir veteriner hekime danışılması gerekir. Devamında ise normalden daha fazla bir özen ve ilgi verilmesi muhabbet kuşu sağlığı açısından önem taşır. Muhabbet kuşunun iyileşme sürecine bir an önce başlaması amacıyla ölü bölge denilen alanlar oksijenli su ve kulak çubuğu yardımıyla temizlenmesi sağlanabilir. Ardından muhabbet kuşunun tedavisi için verilen ilacın kullanılması, mantar hastalığının iyileşmesi süresini kısaltacaktır.

Düzenli tedavi sonucu birkaç gün içerisinde kuşun kendisinin ve tüylerinin normal canlı haline kavuşması gerçekleşir. Ancak, bazı geç kalınmış durumlarda bir müddet tırnakları ve gagayı düzenli bir biçimde kesmek gibi durumlar söz konusu olabilir. Doğru tedavi yöntemleri ile muhabbet kuşu kısa süre içinde iyileşir.

Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı Tedavisi

Muhabbet Kuşunda Mantar Bakımı

Kuşlarda mantar hastalığı sıklıkla küçük kuşlarda, bağışıklık sistemi zayıf bir şekilde bulunanlarda görülür. Mantarın oluşma riskinde yükselmeye neden olan faktörler ise bir hayli çeşitlidir. Mantar hastalığının oluşmasında hatalı beslenme, stres, virüsten kaynaklı tahribat, gerek olmadığı halde antibiyotik kullanmak, kafes ortamının özensizliği gibi durumlar sayılır.

Bu nedenle muhabbet kuşunda mantar bakımı süreci büyük bir özen gerektirir. Mantar hastalığının teşhisinde belirtiler ve mantarın yoğunluğu önem taşır. Tedavisi için mutlaka veteriner muhabbet kuşunu görmelidir. Ayrıca hastalığa zemin hazırlayan şartların ortadan kaldırılması gerekir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle