Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet Kuşu Bakımı

Evlerimizde bakımı en kolay olan evcil hayvanlardan bir tanesi muhabbet kuşlarıdır. Muhabbet kuşları bizleri enerjik hale getiren ve ortama neşe katan canlılardır. Temiz ve sorunsuz hayvanlar olması kendi yemlerini yiyebilmeleri ve sularını içebilmeleri bizlerin de az masraf etmesini ve az yorulmasını sağlar.

Ancak muhabbet kuşlarının düzenli bir şekilde bakımı yapılmadığında hasta olmaları ve kısa süre içerisinde ölmeleri muhtemeldir. Bu bakımdan muhabbet kuşlarımıza dikkat etmemiz ve onlara sevgi ile muamele etmemiz gerekir. Muhabbet kuşu bakımı sevgi ile yapıldığında onlar da bu durumdan mutlu olacaktır.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet kuşu bakımında tırnak kesiminin önemli bir yeri vardır. Muhabbet kuşlarının tutunacakları yeri ayakları ile kavraması için tırnaklarının çok uzun olmaması gerekir. Tırnaklarını kesmek için ise farklı bir tırnak makası almaya gerek yoktur. Muhabbet kuşlarının ayaklarını avucunun içi ile kavrayan bir kişi tırnağını kolay bir şekilde kesebilir. Ancak bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken noktayı etine değdirmemek oluşturur.

Tırnağının kesilmesi sırasında kuşun eti kesildiğinde kanama durmaması ve aşırı kanama gibi bir sorun ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle muhabbet kuşunun tırnağının kesilirken tırnak makasının kuşun eti ile temas etmemesine dikkat edilmesi gerekir. Muhabbet kuşu tırnak kesimi konusunda endişe yaşayanlar veteriner hekimlerden veya petshoplardan yardım isteyebilir.

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Muhabbet kuşlarının bakımı ve temizliğinde kuşların yıkanmasının özel bir yeri vardır. Ancak muhabbet kuşlarını normal bir hayvan yıkar gibi yıkamak mümkün değildir. Onlar için özenle hazırlanmış bir işleyiş oluşturmak gerekecektir. Muhabbet kuşları pislik ile muhatap olmayan kuşlar olduğundan çok fazla kirli hayvanlar değildir. Aynı zamanda kendi gagaları ile kanatlarındaki ve diğer bölgelerindeki tüyleri kaşıyarak temizlerler.

Ancak yine de yıkanmaya ihtiyaçları vardır. Böyle bir durumda küçük bir kabın veya kuş banyosunun içerisine ılık su konularak muhabbet kuşu yıkanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kuşların üşümemesidir. Üşüdüklerinde ve cereyanda kaldıklarında hasta olma olasılıkları bulunur.  Muhabbet kuşu nasıl yıkanır, konusunda korku yaşayanlar farklı bir uygulama ile de kuşlarının temizlenmesini sağlayabilir.

Kuşlarını yıkamaktan korkanlar için kuş spreyleri petshoplarda satışa sunuluyor. Eğer sizde kuşlarınızı yıkamaktan çekiniyorsanız bu kuş spreyleri ile kuşlarınızın kanat kısımlarını ve tüylü olan tüm alanlarını temizleyebilirsiniz. Bu işlem kuşlara zarar vermeyen bir içerik taşıdığı gibi aynı zamanda sürekli kaşınan kuşlara da etki sağlayacaktır. Sprey sayesinde kuşlarının kanatlarındaki partiküller ve pislikler yok edilebilir. Aynı zamanda bitlenme gibi bir durumla karşı karşıya kalmakta söz konusu olmayacaktır.

Muhabbet Kuşu Gaga Kesimi

Muhabbet Kuşu Gaga Kesimi

Muhabbet kuşu bakımında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, gaga kesimidir. Muhabbet kuşları gaga kesimi sırasında gagalarından fazla almamaya özen göstermek şarttır. Muhabbet kuşları gagaları ile beslenme ve su ihtiyaçlarını karşılayan canlılardır. Bu bakımdan gagaları çok fazla sivri olduğunda yemleri kavrayamıyor olacaktır. Bunu önlemenin en temel yolu gagasına kısaltarak törpülemek ve düzlemektir. Aynı zamanda muhabbet kuşunu çok seven kişiler için gaga kesimi şarttır.

Kuşlarının ellerine ısırmasını engellemek isteyenler de muhabbet kuşlarının gagasını kesmek isteyeceklerdir. Muhabbet kuşu gaga kesimi çok kolay bir işlem değildir Bu işlemi yapma sırasında gaganın fazla kesilmesi muhabbet kuşunun ölmesine bile sebep olabilir. Bu bakımdan muhabbet kuşunu kesme konusunda bu işlemi bilen bir kişiden yardım almak önem taşıyacaktır. Eğer muhabbet kuşunuzun gagası oldukça uzun ve yemini kavrayamayacak şekilde ise bir veterinerden ya da petshop çalışanından bilgi alabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Gaga Kesimi

Muhabbet kuşları gagaları ile sizlerin ellerinize ya da parmaklarınıza büyük zararlar verebilir. Aynı zamanda gagaları çok sivri olan muhabbet kuşları sizin onu sevmeniz sırasında ellerinizin parmak uçlarının kesilmesine ve kanamasına sebep olabilir. Bu bakımdan muhabbet kuşlarının gagasını keserken dikkatli davranmanız şarttır. Bu işlemi yapmak için küçük bir tırnak makası kullanabilirsiniz. Muhabbet kuşunun gagasını kesmekten korkuyorsanız bir törpü yardımı ile gagasını törpüleyerek kısaltabilir, pürüzsüz bir kıvama sahip hale getirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Bakılır?

Evinizde muhabbet kuşu besliyorsanız onlara iyi bir bakım yapmak için yem ve sularını zamanında koymanız gerekir. Yem ve suyunun olmaması kuşların fazla kanat çırpmasına ve ses çıkarmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda kuşlarınıza haşlanmış yumurta yedirerek de onlara güzel bir vitamin sağlayabilirsiniz. Kuş bakımında kuşların alt temizliği önem taşır.

Muhabbet Kuşu Beslemek

Kuş kafeslerinin alt kısmı ile yem yeme yerleri yakın olan kuşlar, eğer bu alan kirli ise buradan yem almak istemeyeceklerdir. Kuşlar temizliğe çok dikkat eden canlılardır. Bu bakımdan kafesinin alt kısmındaki alanın çıkartılarak ara ara temizlenmesi şarttır. Eğer bu kısmın kolay temizlenmesini istiyorsanız kafesinin alt kısmına bir peçete ya da gazete kâğıdı serebilirsiniz.

Muhabbet kuşu bakımında dikkat edilmesi gereken diğer bir noktayı da kafesin kapağının açık bırakılmaması gerektiğidir. Eğer kuşunuz size alışkın değil ise açık olan kapıdan çıkarak kaçabilir. Böyle bir durumda kuşunuzu yakalamanız mümkün olmayacak ya da çok zor olacaktır. Bunun yanı sıra muhabbet kuşları sahiplerine oldukça sadık olan canlılardır. Size alıştığı zaman başınızda veya omzunuzda gezebilir.

Muhabbet kuşlarının bakımında önemli olan diğer bir noktayı da yavru olan muhabbet kuşunun konuşabilme özelliğinin bulunmasıdır. Özellikle ad seçiminde kolay öğrenebilecek bir ad seçtiğinizde muhabbet kuşunuz kısa bir süre içerisinde konuşur. Muhabbet kuşu nasıl bakılır, konusu endişe edilecek bir konu değildir. Yem ve su değişimi konusuna dikkat etmek muhabbet kuşuna bakmak için yeterlidir.

Muhabbet Kuşu Yıkama

Muhabbet Kuşu Yıkama

Muhabbet kuşu yıkama işlemini yapmak çok kolay bir işlem değildir. Muhabbet kuşlarını ılık suyla yıkamak gerekir. Kuşları yıkamak zordur ve aynı zamanda bu kuşu bir çeşmenin altına tutarak yıkamak doğru değildir.

Muhabbet kuşlarınızı yıkamaktan korkuyorsanız onları ıslak mendille silerek temizleyebilirsiniz. Ya da petshoplarda satılan muhabbet kuşları banyoluk ve spreylerini kullanabilirsiniz. Bu kullanım hem onların temizlenmesini sağlayacak hem de kaşıntıdan kurtaracaktır.

Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

Muhabbet kuşlarını yıkama fikri genellikle evlerde çocuklardan çıkar. Muhabbet kuşlarının yıkamak mümkündür ancak bu işlem çok kolay değildir. Bu işlemi yapmak için bir kap içerisine bir miktar ılık su konulur.

Muhabbet kuşunun gagası dışarıda olacak şekilde bu suya batırılabilir. Ancak bu konu sizi tedirgin ediyorsa muhabbet kuşunuzu yıkamak yerine sprey ile temizleyebilirsiniz. Muhabbet kuşu yıkanır mı, sorusuna verilecek olan cevap evet olacaktır. Ancak yine de muhabbet kuşunu yıkarken çok dikkat etmek gerekir.

Muhabbet Kuşu Beslenme

Muhabbet Kuşu Beslenme

Muhabbet kuşları beslenmesi çok kolay olan canlılardan biridir. Normal kuşyemleri ile beslenebilen muhabbet kuşları aynı zamanda haşlanmış ince bulgur ile de beslenebilir. Bunun yanı sıra muhabbet kuşlarına vitamin sağlayan en özel yiyecek haşlanmış yumurtadır.

Muhabbet kuşları haşlanmış yumurtanın sarısını çok severek yer ancak yine de yumurtayı muhabbet kuşuna fazla vermek doğru olmayacaktır. Çünkü protein açısından zengin olan yumurta kuşları etkileyebilir. Muhabbet kuşu besleme konusunda muhabbet kuşlarına çekirdek ya da maydanoz gibi gıdaların verilmesi yanlıştır. Muhabbet kuşları bunları yemeyen canlılar.

Muhabbet Kuşu Beslemek

Evlerinde muhabbet kuşu besleyen canlılar daha temiz canlıları seven kişilerdir. Muhabbet kuşu beslemek hem kolay hem de çok zordur. Muhabbet kuşlarının en sıkıntı verici özelliği fazla kanat çırpmaları ve bu sebeple evde toz oluşumu sağlamalarıdır.

Bu bakımdan temizlik konusunda titiz olan ve çok dikkat eden kişilerin muhabbet kuşu beslemeleri zordur. Ancak muhabbet kuşlarının kafeslerinin kenarını örtü ile kapatan kişiler kuşların ortaya çıkardığı tozun eve yayılmasına engel olacaktır.

Muhabbet Kuşu Gelişimi

Muhabbet Kuşu Gelişimi

Muhabbet kuşları hızlı gelişen canlılardır. Erkek muhabbet kuşları 6 ay içerisinde dişi muhabbet kuşları ise 4 ay içerisinde çiftleşme dönemine girer. Yemleri ve sularının yanı sıra vitamin takviyesi almaya da uygun olan muhabbet kuşu gelişimi hızlı olan canlılardır.

Muhabbet Kuşu Gagası Nasıl Kesilir?

Muhabbet Kuşu Gagası Nasıl Kesilir?

Muhabbet kuşu bekleyenlerin en çok sorumsuz olduğu sorulardan bir tanesi muhabbet kuşu gagası nasıl kesilir, sorusudur. Muhabbet kuşu gagası kesilirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikli olarak muhabbet kuşları insanın avucuna tam olarak alınmalı ve gaga kısmı açıkta bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra muhabbet kuşlarının gagasını bir arada uzun süre tutmak tehlikeli bir davranıştır. Bu nedenle muhabbet kuşu gagası kesilmeden önce tüm aletler yakın bir noktada bırakılmalıdır.

Muhabbet kuşlarının gagası bir tırnak makası ile ya da bir makasla kesilebilir. Ancak bu sırada muhabbet kuşunun eti veya çene kısmı ile temas etmek kuşların gaga veya cere kısmının kanamasına sebep olabilir. Hatta bu durum kanamanın durmaması ile sonuçlanabilir. Bu duruma dikkat edilmeli ve bu işlem yapılamayacaksa bu işlemi yapabilecek olan bir kişiden destek almak gerekecektir. Bu anlamda veteriner hekimler muhabbet kuşu gagası kesme konusunda destek sağlar.

Muhabbet kuşunun gagasını kesmek sizi korkutuyor ve onu incitmeniz konusunda endişe yaratıyorsa gaga kesimi için bir tırnak törpüsünden de yararlanabilirsiniz. Bir tırnak törpüsü yardımı ile muhabbet kuşunun gagasını törpüleyerek kısaltabilir ve pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının gagası kesilmediğinde parmak uçlarınızı acıtacak ve hatta kanamasına sebep olacaktır.

Bunun yanı sıra muhabbet kuşlarının yemlerini yemesi ve su içmesi için gagalarının kısa olması gerekecektir. Eğer muhabbet kuşlarının gagaları çok sivri veya çarpık olur ise yemlerini alma konusunda sıkıntı yaşarlar. Bu da kuşların besinlerini tam anlamıyla almalarına engel olur. Bu nedenle muhabbet kuşu gagasını kesmek muhabbet kuşu bakımında özen gösterilmesi gereken bir durumdur.

Muhabbet Kuşu İlk Gün

Muhabbet Kuşu İlk Gün

Muhabbet kuşları duygusal canlılardır.  Erkek veya dişi muhabbet kuşu fark etmeksizin kendilerinin sevilip sevilmediğini hissedeceklerdir. Bu bakımdan muhabbet kuşu ilk gün eve alışma ve evdeki bireyleri alışma konusunda sıkıntı yaşar. Özellikle yavru muhabbet kuşları eve geldikleri ilk gün çok hareketsiz bir yapıya sahip olacaklardır. Hatta bazı yavru muhabbet kuşları kendi yemlerini yeme konusunda bile sıkıntı yaşar.  Bu duruma engel olmak muhabbet kuşunu severlere düşer.

Muhabbet kuşları sevildiklerini hissettiklerinde sahiplerine çok sadık olan canlılardır. Onlar sevilip sevilmediklerini hemen hisseden ve aynı zamanda kendilerini sevenlerle bir arada olduğunda konuşabilecek olan canlılardır. Bu bakımdan muhabbet kuşu besleyecek olan kişilerin gerçek anlamda muhabbet kuşunu sever kişiler olması şarttır.

Yetişkin muhabbet kuşlarında ise durum daha farklı olabilir. Yetişkin muhabbet kuşları satın alan kişiler onları ellerine alarak ev ortamına veya kendilerine alıştırabilirler. Böylelikle kuşlar yabancılık çekmeyecek ve kısa bir süre içerisinde cıvıl cıvıl bir hale geleceklerdir. Ancak muhabbet kuşlarını konuşturmak isteyen kişilerin yavru muhabbet kuşu satın almaları daha doğru olur.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle