Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Bakımı Hakkında Her şey

Muhabbet Kuşu

Evlerimizi neşelendiren ince ince sesleriyle bizleri mutlu eden en özel canlılar kuşlardır. Kafeslerinde cıvıl cıvıl renkleriyle bizlere güzel bir seyir zevki sunan muhabbet kuşu bakımı da çok zor olmayan bir kuş cinsidir. Muhabbet kuşlarının sesleri bazen insan konuşmasını da andırır. Bu nedenle çok sevilir. Yalnız yaşamaz denilen muhabbet kuşlarının bir kısmı yalnız yaşama özelliğine de sahiptir. Ancak onların da bir eşe ihtiyaçları vardır ve yalnız olmak canlarını çok sıkar.

Bu nedenle muhabbet kuşları alınırken bir erkek ve bir dişi olacak şekilde almak doğru olacaktır.  Yavru olarak satın alınan muhabbet kuşları eğer sağlıklı bir şekilde büyürse bu kuşları konuşturmak mümkün olur. Daha büyük olan ve yavruyken konuşmaya alıştırılmamış olan muhabbet kuşlarının ise konuşması zordur. Muhabbet kuşları kafes içinde sıkıldıklarında ev içine de alıştırılması mümkün olan kuşlardır. Çok ilgi gösterilen ve sevilen kuşlar sahiplerinin omuzlarında ve kafalarında gezerler.

Muhabbet Kuşu Videoları

Muhabbet Kuşu Videoları

Muhabbet kuşları insanlara zararı olmayan canlılardır. Eve ve ev halkına alışan muhabbet kuşları kafes dışında dahi sağlıklı olarak yaşayabilir. Bu konuda muhabbet kuşu videoları bulunur. Bu videolarda omzunda muhabbet kuşu taşıyanlar, muhabbet kuşunu sofrasına oturtanlar, çocuklarıyla oynatanlar görüntülenmiştir.

Muhabbet kuşları insanları psikolojik yönden rahatlatan canlılardır. İnsan muhabbet kuşunu izlerken bile zevk alır. Muhabbet kuşları ile zaman geçirmek oldukça eğlenceli olacaktır. Oldukça narin yapılı olan muhabbet kuşlarına iyi bakmak çok önemlidir. Eğer bir muhabbet kuşuna iyi bakılmaz ve ilgi gösterilmezse çok çabuk hastalanarak ölebilir. Muhabbet kuşları çok özel canlılardır. Bu nedenle oldukça fotojeniktir. Videolu görselleri son derece ilgi gören bu kuşlar zarif ve özel kuşlardır.

Muhabbet Kuşu Özellikleri

Muhabbet Kuşu Özellikleri

Muhabbet kuşlarının doğal yaşam alanları Avustralya olarak bilinir ancak muhabbet kuşlarının farklı birçok türü vardır. Renkleri karın ve gıdı bölgelerinde daha belirgin olan muhabbet kuşları, Mavi, sarı, yeşil ve gri gibi renklere sahiptir. Evcil olan muhabbet kuşlarının en özel özelliklerinden bir tanesi de insanları taklit edebilmeleri ve insan sesi çıkarabilmeleridir.  Bazen mavi olan bir muhabbet kuşu ertesi gün yeşil bir renge sahip gibi görünebilir. Muhabbet kuşlarının ötmeleri de erkek ve dişilere göre farklılık gösterir. Bu durum muhabbet kuşu özellikleri arasında bulunur. Erkek muhabbet kuşu dişilere göre daha uzun süreli ötme özelliğine sahiptir.

Erkek muhabbet kuşları genellikle öterken kafalarını sallarlar. Erkek kuşlar daha sakin yapılı olurken dişi kuşlar ise erkeklerden çok daha agresiftir. Erkek kuşlar, daha hareketli bir yapıya sahip olurken aynı zamanda aktiftir. Erkek muhabbet kuşunun hafızası çok iyidir. Bu kuşlar, bin kelime kadar kelime ezberleme özelliğine sahiptirler. Dişilerin ise hafızası daha zayıftır. Muhabbet kuşlarının zaman zaman stres yaşadığı da bilinir. Bu gibi durumlarda kuşların dışarı çıkarılması gerekir. Ev içinde hareket kısıdı sağlayan muhabbet kuşları için muhabbet kuşu tasmaları mevcuttur. Bu tasmalar ile kuşları dış ortamda eğitmek ve hava almalarını sağlamak mümkün olacaktır. Muhabbet kuşları özellikle evlerinde küçük çocuk bulunan kişiler için çok doğru bir tercihtir. Temiz ve zararsız olmaları çok sevilmelerini sağlar.

Muhabbet Kuşu Nasıl Uyur?

Muhabbet Kuşu Nasıl Uyur?

Hepimizin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi muhabbet kuşu nasıl uyur, sorusudur. Muhabbet kuşları her kuş türünde olduğu gibi bir tüneğe tutunarak uyumak ister. Bu durum güvenlik hissinden kaynaklanır. Ev içinde kafesinde uyurken de bu duruma dikkat ederler. Hiçbir muhabbet kuşu en altta veya yerde uyumaz.

Kafesin en üst noktasında tellere yakın bir yerde ve karanlık ortamda uyumak isterler. Bu nedenle geceleri uyumayı tercih ederler. Tek ayaküstünde uyuyan muhabbet kuşları olduğu gibi kafalarını gövdelerine gömerek uyuyan muhabbet kuşları vardır. Bir muhabbet kuşunun 9 ila 12 saat arasında uyuması gerekir. Muhabbet kuşlarınızın uyumasını sağlamak için üzerlerini bir örtü ile kapatmanız yeterli olacaktır. Karanlık olması ve hava almaları onların uyumasını sağlar.

Muhabbet Kuşu Tasmasi

Muhabbet Kuşu Tasması

Son dönemlerde muhabbet kuşlarını eğitmek ve dışarıya gezmeye çıkarmak isteyenler muhabbet kuşu tasması kullanıyor. Bu ürünlerde en hafif materyaller kullanılıyor. Kuşların boyun ve gövde kısmından kavrayan bu tasma ile kuşların kaçması engellenirken hareket alanı da kısıtlanmış oluyor. Farklı renk ve modellerde tasarlanan bu materyaller kuşçularda kuş ve kafes aksesuarı olarak satışa sunuluyor.

Kuş tasmaları kuşlar için yeni piyasaya çıkan bir aksesuarı oluşturuyor. Kuşları gövdesinden kavrayan bu materyal çok hafif ve kuşları rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanıyor. Böylelikle kuşlar rahatça uçmanın tadını yaşayabiliyor. Bu obje daha çok kuş eğitiminde kullanılıyor.

Muhabbet Kuşu Gagası

Muhabbet Kuşu Gagası

Muhabbet kuşlarının en önemli özelliği gagalarının onlarla ilgili bilgiler vermesidir. Gagası siyah olan bir muhabbet kuşu henüz yavru olan bir muhabbet kuşudur. Kahverengi muhabbet kuşu gagası ise kuşun henüz 2-4 ay arasında olduğunu gösterir. Muhabbet kuşlarının gagaları yumuşak ve törpülenmiş olmalıdır. Bu nedenle zaman zaman muhabbet kuşunun gagası kesilebilir. Ancak bu işlemi yaparken gaganın cere kısmına taşırıp kanatmamaya özen göstermek şarttır. Muhabbet kuşlarının gagalarının çatlaması protein açısından sıkıntı yaşadıklarını gösterir.

Yeterince nemlendirilmeyen bir muhabbet kuşu gagası pullanma yapacaktır. Bu durumu önlemek için nemlendirme yapılması gerekir. Gagalar aralıklı olarak uzar ve gaganın kuşların yemlerini rahat kavramaları için kesilmesi gerekir. Eğer kesilmeyecekse törpülenmesi ve kısaltılması gerekir. Muhabbet kuşlarının gagalarının üst kısmında cere denilen alan kuşların cinsiyetini ortaya çıkarır. Erkek kuşların cere yani burun kısımları mor ve pembe tonlarındadır. Dişi muhabbet kuşlarının burunları ise daha beyaz tonlardadır.

Muhabbet Kuşu Tırnak

Muhabbet Kuşu Tırnak

Muhabbet kuşu bakımında tırnak bakımları büyük önem taşır. Her kuş türünde tırnaklar uzamaktadır. Muhabbet kuşlarında da tırnaklar uzar ve uygun bir tırnak makası ile tırnaklar kesilir. Muhabbet kuşu tırnak kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu kuşa zarar vermeden tırnak kesme işleminin yapılmasıdır. Muhabbet kuşları hassas canlılardır. Bu bakımdan onlara severek müdahale edilmelidir.

Sevilerek yapılmayan tüm işlemler onları üzecek ve stres yaşamalarına sebep olacaktır. Bu bakımdan tırnak kesme işinde canları acıtılmadan etlerine dokunmadan kesme işlemi yapılmalıdır. Tırnak kesme konusunda sıkıntı yaşayanların tırnakları kesme sırasında kuşu tam olarak ellerine alması ve gövdesinden kavraması hızlı bir şekilde tırnak kesmek için yeterli olacaktır.

Muhabbet Kuşu Aşkım

Muhabbet Kuşu Aşkım

Muhabbet kuşları hayatımızın en sevimli canlılarından biridir. Bu sevimli halleri onlara farklı isimler vermemize sebep olur. Muhabbet kuşu aşkım adı konulması çok rastlanılan bir isimdir. Bunun yanı sıra muhabbet kuşlarına en çok öğretilen kelimeyi de aşkım kelimesi oluşturur.

Muhabbet kuşlarına aşkım adını verenler, onları aşkım aşkım diye sevenler onların bu kelimeyi öğrenmesine de vesile olurlar. Muhabbet kuşlarının sevecenliğine karşı bu adla seslenmek çoğu kişinin tercihini oluşturur. Bunun yanı sıra muhabbet kuşlarına farklı ve sevimli isimler de verilebilir. Bu isimler maviş, boncuk, nazar gibi isimlerdir.

Muhabbet Kuşu Video

Muhabbet Kuşu Video

Muhabbet kuşları, evde beslenen en zararsız ve temiz canlıları da ortaya koyar. Bu bakımdan onları sevmek ve ilgilenmek için pek çok zaman bulunur. Bu zamanlarda muhabbet kuşu video çekimleri yapılır. Bu çekimlerde muhabbet kuşlarının en güzel halleri ölümsüzleştirilmiş olacaktır.

Aynı zamanda bu özel videolar onların konuşması, sahiplerinin omuz ve kafalarında dolaşmaları gibi görüntüler tadına doyulmaz bir seyir keyfi de yaratacaktır. TV belgesel yayınlarında muhabbet kuşlarına ve diğer kuş cinslerine yoğun olarak yer verilir.

Muhabbet Kuşu Beslemek Caiz Mi?

Muhabbet Kuşu Beslemek Caiz Mi?

Muhabbet kuşları daha çok evlerde yaşamaya meyilli olan kuşlardır. Gerçek yaşam alanları doğa değildir. Bu bakımdan muhabbet kuşu beslemek caiz mi, sorusuna verilecek olan cevap evet olacaktır. Muhabbet kuşlarının yaşaması için gerekli olan ortam sağlandığında onların yaşaması için en elverişli olan yer kuş kafesleridir. Bu kafesler içerisinde onların yaşamlarını tehlikeye atacak herhangi bir tehdit olmayacaktır.

Sahiplerinin onların her türlü ihtiyacını karşılaması durumunda muhabbet kuşu beslemek günah değildir. Muhabbet kuşunun yemi, suyu, eşi ve diğer ihtiyaçlarının sağlıklı bir şekilde karşılanması ve ev ortamına gerçek bir pislik bırakmaması dinimiz açısından bir sorun yaratmayacaktır. Sürekli temiz kalmayı başaran canlılardan olan muhabbet kuşları, kanat ve tüylerini kendi kendine temizleyen canlılardandır. Bu bakımdan muhabbet kuşlarını beslemek günah değildir.

Muhabbet Kuşu Ürünleri

Muhabbet Kuşu Ürünleri

Evlerimizin en sakin ve zararsız misafirleri olan muhabbet kuşları için son dönemde ekstra özel ürünler üretiliyor. Bu ürünler hem evlerimizin dekoruna katkı sağlarken hem de muhabbet kuşu ürünleri ile kuşları rahat ettirmek mümkün oluyor. Öncelikli olarak muhabbet kuşlarının sayısına uygun olan bir kafesin seçilmesi gerekiyor.

Kafesin boyutu kuşların rahat hareket etmesi adına önem taşıyor. Muhabbet kuşu kafesinin içerisinde su içme aparatı, yem yeme aparatı, hareket etmelerini sağlayan ince tünekler, gaga kaşıyıcı, gaga taşları, oyuncaklar, süslemeler, yem, kuş temizleme spreyi ve kuş tasması gibi aksesuarlar bulunuyor. Bunun yanı sıra çiftleşme evi ve yavru evi gibi aksesuarlara da ihtiyaç duyuluyor. Bu ürünlerin tamamı kuşlar için gerekli olurken kuş kafesini güzel göstermek için kullanılan tüller ve örtüler de bulunuyor. Tül ve örtüler kuşların kafes içinde hareket ederken tüylerinin eve dağılmasını önlemeyi sağlıyor.

Muhabbet Kuşu Bilgileri

Muhabbet Kuşu Bilgileri

Evimizin neşe kaynağı diyebileceğimiz muhabbet kuşları, zarif bir görsele sahiptir. Kuyrukları uzun olan bu kuşlar gagalarının üzerinde bulunan cere kısmından cinsiyetini belli eder. Ceresi mor ve pembe tonlarında olan muhabbet kuşları erkek olurken, dişilerin burunları ise beyaz tonlarındadır. Muhabbet kuşu bilgileri arasında en çok merak edileni ise uyku düzenleridir. Bu kuşlar 9 ile 12 saat arasında uyurlar.

Hassas bir yapıya sahip olan muhabbet kuşlarını beslemek için ekstra bir ilgi göstermeye gerek yoktur. Bu kuşlar yem kaplarından ve su kaplarından kendi ihtiyaçları doğrultusunda beslenme özelliğine sahiptir. Kuşların bakımlı ve sağlıklı olması için kafes taban kısmının temizliği önem taşır. Aynı zamanda kuş tüylerinin temizliği için sprey gibi ürünler bulunur. Kuşların tüylerinin temiz ve parlak olması için bu spreyleri kullanmak yeterli olacaktır.

Muhabbet kuşları çiftleşerek çoğalan canlılardır. Dişi muhabbet kuşu altı aylık olduğunda erkek muhabbet kuşu ise altı aylık olduğunda çiftleşmek için uygun duruma gelecektir. Çiftleşmek için bir dönem belirlenmeyen muhabbet kuşlarında kuluçka süresi 18 gündür. Bu 18 gün sonunda dişi muhabbet kuşu yavrularını özenle besler. Dişi muhabbet kuşu bir seferde 3 ila 8 adet yavru yapabilir. Dişi muhabbet kuşu bir yıl içinde 4 kere yavrulayabilir. Dişi muhabbet kuşu için önemli olan bir diğer detay ise her erkek muhabbet kuşu ile çiftleşmek istememesidir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle