Papağan

Kafes Temizliği

Salma Papağan Kafes Temizliği

Yuva ve Kafes Temizliği

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle Muhabbet,sultan,büyük papağan kafeslerinde veya yuvalıklarındaki kirlilik ve kuşlarımızın toza karşı duyarlılıklarından bahsetmek istiyoruz. Muhabbet kuşları veya diğer paraket(küçük papağan) papağanlarımızın titizlikle hastalık ve mikroplardan korumamız en başta ki görevlerimizden birisidir. Kuşlar bize emanet edilmiş canlar olarakdan onları en iyi ve en temiz koşullarda beslemek bizim en temel sebeplerimizin temizlik olması bilincinde olan hobicilerin yetişmesini istiyoruz. Çöplükte doğum yapmayan anne yada pislik içinde doğum yapan annenin evladı ne kadar sağlıklı olabilir düşüncesinde olmamızın temennisindeyim.

Temizlik konusunda özellikle yuvalıklarımızı çamaşır suyuyla yıkayıp bir gün kafeslerden uzakta kurumasını bekletmeliyiz. Çünkü; ahşap malzemeler de bakteri, virüs vb. mikrobiyolojik canlıları içerisine hapseder ve oralarda üremelerine yardımcı olur. Plastik folluklarınızın da en az birgün çamaşır suyunda kalacak şekilde bekletmemizde fayda var daha 1 gün sonra çamaşır suyundan çıkarıp yıkayıp kurumalarını sağlamamız gerek.

Pisliğin içinde herşey üreyip çoğalabilir, Virüs,Bakteri, Mikro bakteriler.. Şunun bilincinde olun kuş pislikleri ne kadar uzun süre kafes içerisinde kalır ise kafesinizdeki bakteri üreme hızla yayılma oranı ona göre hızlı olur çünkü b*k içerisinde herşey üreyebilir ve daha ileri seviye bu pislikle bomba dahi üretilebilir 🙂

Dip Not : Eğer kafesinizde yada kuşlarınızda kötü koku varsa hastalıkların başlangıcı olan pisliklerden oluşan bakteri veya mantar vardır.

Eğer büyük bir kümesiniz(Kuşhaneniz) var ise buradaki temizlik daha detaylı olması gereklidir. 10’larca kuş bir arada bulaşıcı hastalıklar bir arada demektir. Bir hastalık türediğinde diğer kuşlarınıza üreme olasılığı çok yüksektir. Kanat çırpma hareketi bile onun rüzgarı dahi hastalığı diğer kuşlarınıza papağanlarınıza da iletebilir. Olasılıkları çok fazla olmasına rağmen temizlik her zaman iyidir. Hafta da bir kafes temizliğini 4 günder bir yapmanızı tavsiye ederiz. Yada kümes temizliğini toz olmadan fayans mermer bir yüzde olup çamasır suyu kokusuz deterjanlar ile kolayca yapabilirsiniz. Böylelikle temiz bir kuşhaneye sahip olabilirsiniz. Çamaşır suyu oranları; 1 litre suya çamaşır suyu kapağıyla 3 kapak atmanız yeterli olacaktır.

Kafes Temizliği Nasıl Yapılır ?

Çamaşır suyu temizliğinden sonra içerinin havalanmasını sağlayın çünkü bilirsiniz ki çamaşır suyuna maruz kalan insanlar da bile belli rahatsızlıklar oluşturuyor bundan mütevellit kuşlarınızın da kapalı alanlarda bu tür rahatsızlığa sebebiyet vermemek için havalandırmayı unutmayınız.

Kuşların Kafes Temizliği

Temizlikten sonra en önemli maddelerden birisi de kuşlarımızın moralleridir onları strese sokmadan sadece huzurlu bir yuva kurmaları için ışık sistemine dikkat ediniz. Bununla beraber gün içerisinde kuşhane de açılıp kapanan lambalarınızın olmaması gün ışığından faydalanılmasına ve geceleri bir gece lambasının olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Papağan Kafes Temizliği

Evet arkadaşlar bugün sizlere kafes, kümes, kuşhane temizliğinden bahsettik. Bu duruma bakarak kuşlarınızın sağlığından ve onların morallerinden sizler sorumlusunuz.

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.