Hastalıklar, Papağanlar

Papağan Hastalıkları Nelerdir?

Papağan Hastalıkları

Papağanlar oldukça fazla sevilen sempatik ev hayvanlarıdır. En az muhabbet kuşları kadar sevilen ve ilgi gören papağanlar muhabbet kuşlarından farklı olarak konuşabilen farklı canlılardandır. Papağanın cinsine ve eğitilmesine göre değişiklik gösteren bu durum birçok kişinin muhabbet kuşu yerine papağanlara yönelmesine neden olmaktadır.

Papağanlar yanlış veya hatalı bakıldıklarında hastalanabilen canlılardır. Bu sebeple çok dikkatli ve özenli bir şekilde bakılmaları gerekmektedir. Papağan hastalıkları birçok çeşide ayrılmaktadır. En sık görülen papağan hastalığı yumurtlama problemleridir. Hemen hemen her papağan çeşidinde görülen yumurtlama problemleri hatalı besleme ya da hayvanın sürekli soğukta bırakılması gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Bir diğer papağan hastalığı ise burun problemleridir. Bu tarz problemler muhabbet kuşlarında da görülebilmektedir. Burun üzerindeki mantar sert bir tabaka yaratacak ve papağanı rahatsız edecektir.

Papağan Hastalıkları ve Tedavisi

Papağan Hastalıkları Nelerdir?
Papağan hastalıkları değişiklik gösterdiği gibi tedavileri de değişiklik göstermektedir. Örneğin; burnunda mantar oluşmuş bir papağan için en önemli tedavi yöntemi mantar için özel olarak satılan kremlerdir. Bu tarz kremler veterinerler tarafından önerilmektedir. Yumurtlama problemleri yaşayan bir papağan için ise ısıtma sistemleri kurulmalı ve hayvanın üşümesi engellenmelidir. Bu tarz sistemler hayvanlar ile ilgili satış yapan yerlerden kolaylıkla bulunabilmektedir. Papağanın durumu iyileşme göstermiyorsa bir veterinere götürülmesi çok daha doğru olacaktır.

Papağanlar İle İlgili Detaylı Bilgi Alımı

Papağanlar ile ilgili bu ve bunu gibi bilgilerin yer aldığı önemli sitelerde biride papaganlar.org olmaktadır. Site papağan sahiplerinin bilgilenmesi ve merak ettiklerini öğrenmeleri amacı ile kurulmuştur. Papağan hastalıkları, tedavileri ve papağan türleri ile ilgili kapsamlı bilgilerin yer aldığı sitede farklı hayvanlarla ilgili bilgilerde yer almaktadır fakat ana tema papağanlar üzerinedir. Her papağan sahibinin göz atması gereken sitelerden bir tanesi olan papaganlar.org, aranan birçok bilginin kolaylıkla bulunmasını sağlayacaktır.

Papağan sahipleri evcil hayvanlarının hasta olduğuna dair işaretler için sürekli olarak uyanık olmalıdır.Gerçekten de, en göze çarpmayan yan etkileri bile, papağanlarının umutsuz veterinerlik muamelesine ihtiyaç duyduğu “uyarıları” olabilir. Hastalıklar evcil hayvan kuşları için bu kadar zor bir konu olabileceğinden, tüylü arkadaşlarımızda ortaya çıkan en zahmetli ve refah konularıyla tanışmanız önemlidir.

Evcil hayvanınızı etkileyebilecek papağan sağlık sorunlarını araştırın. Papağan sağlığı konularındaki görüşünüzü genişletmek, herhangi bir sorunu erkenden belirlemenize ve papağanınıza doğru tedaviyi ve şansı hızlı bir iyileşme ile sunmanıza yardımcı olacaktır.Papağanlarda hastalık belirtisi hakkında daha fazla bilgi okuyabilir ve ona göre davranabilirsiniz.

Papağan Hastalıkları Nelerdir?

Yumurta Hastalıkları

Erkek papağan sahibi bireyler gerginlik hissetmiyor; Yumurta bağlama, üreyen yaşlı dişi papağanını etkileyebilen bir durumdur. Yumurta bağlama yoğun bir konudur ve etkilenen papağanlarda ölümcül bir kuş hastalığı olup tarafınızdan anında tedavi edilemeyeceği ihtimaline karşı ölüm getirebilir. Dişi papağanlara sahip bireylerin yumurta bağlamanın belirtileri ve işaretleri hakkında bilgi sahibi olmaları kritik önem taşır; bu nedenle, papağanlarınızı korumak için erken teşhi her zaman hayat kurtarabilir.

Parazitler

Parazitler papağanlar ve insanlar da dahil olmak üzere herhangi bir canlıyı etkileyebilir. Papağanınızı, çocuklarınız, farklı ev hayvanları gibi parazit istilaları içinde veya dışında herhangi bir endikasyon için araştırmak çok önemlidir ve ortaya çıkarsa diğer yakınları da onlardan zarar görebilir. Belirli parazitler, papağanlarda ölümcül olabilir, hızlı bir şekilde tedavi edilmezlerse, işaretlerinin, endikasyonlarının ve giriş tehlikelerinin hakkında mümkün olduğunca adapte olmanız, evcil hayvanınızın ve ailenizin sağlığı açısından oldukça adapte olunması gereken durumdur.

Avian Flu

Birkaç yıl önce, kuş gribi vakaları tüm dünyayı çalkaladı ve geç saatlerde haberlerde son dakika haberleri olarak geçti. Olguların çoğunluğu besin olarak yetiştirilen papağanlar üzerinde yoğunlaşırken, evcil hayvan kuş sahipleri, kuş gribinin herhangi bir cinsin papağanını etkileyebileceğini anlamalıydı, bu da papağanlarda ve diğer genelde kafes kuşlarını ek olarak etkileyeceği tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını ima etmektedir . Kafes evcil hayvanları maruz kalma tehlikesi önemsiz görüldüğü halde, papağanını bu ölümcül Kuş Gribi salgınından daha fazla korumak için yapılması gereken herşeyi ellerinden geldiğince uyguladılar.

Şeker Hastalığı ve Papağan

Aşırı kilolu yaşlı papağanlar, diyabetten sorumlu olma eğilimindedir. Bu noktada, bu hastalık ortaya çıktığında, vücudun içindeki kan şekerinin düzenlenmesi ile ilgili bir sorun var. Bu enfeksiyonu kontrol etmek için yaşlı papağanınız için rutin ve akla getirilebilen insülin infüzyonlarıyla beslemeniz gerekebilir.

Papağanların Bağışıklık Sisteminde Bozulma

Evde beslenen hayvan yaşlandıkça bağışıklık sistemi işlevsellikte azalma eğilimi gösterir. Özellikle bu koşullar altında, papağanınızın kafesinin, yemeklerin ve benzerlerinin temizlenmesi ve dezenfeksiyonu sizin dostunuz için en gerekli hallerden biridir. Bağışıklık sistemii zayıfladığı için, papağanınız viral ve bakteriyel hastalıklara karşı çaresiz kalması daha eğilimli olur; Protozoal ve paraziter hastalıkları da belirtmeliyiz.

Papağanlarda Aspergiloz Mantarı

Solunum ağrısına neden olan ve papağanlar için ölümcül olabilen, mantar enfeksiyonudur. Tedavisi zordur ve aylarca ilaç ve tedaviyi tedavi etmek zorunda kalabilir. İşaretler, papağanınızın nefes alıp verme ya da vokalleştirme ya da

Papağan Hastalıkları Nelerdir?
hırıltılı solunum değişikliklerini içerir.Bu hastalığa, kanatlı hayvanı temiz ve kuru tutarak karşı koyabilirsiniz. Küfün gelişmesini önleyin ve bu papağan hastalığından korunabilirsiniz.

Papağanlarda Gaga ve Kuş Tüyü Hastalıkları

Bu, özellikle papağanlar için farklı uçan canlılara karşı ciddi ve bulaşıcıdır. Nedeni burun hasarına neden olur. Bir analiz yapmak için kan testi yapmanız gerekecek; Ancak,Papağanlarda Gaga ve Kuş Tüyü Hastalığı öldürücüdür ve yapılacak en duygusal şey papağanın uyku haline getirilemeyeceği hiçbir tedavisi yoktur.

Papağanlarda Sindirim Sistemi Rahatsızlıkları

Sindirim sistemi hastalıkları papağanınızı etkileyebilir ve genellikle kuşların sindirim sisteminde bulunan bir miktar mayayı içerebilir. Sindirim kontaminasyonunun temel endikasyonları, ağız ve boğazdaki ve çevresinde beyaz lekeler, yetersizlik ve su kaybına ve sindirime orta derecede bir verime sahiptir. Çoğu  sindirim sistemi rahatsızlıkları, anti-mantar ilaçları kullanarak etkili bir şekilde tedavi edilir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Heidinz
Heidinz
2 yıl önce

Evdeki kremleri kuşa surebilir miyiz

Ramazan Sabay
Ramazan Sabay
2 yıl önce

Karaciğer tedavisinde hangi ilacı tavsiye edersiniz