Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor

Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor

Muhabbet kuşları anavatanı Avustralya olan papağangillerden sevimli kuşlardır. Ortalama 18cm boyunda ve 40 gram ağırlığında olan bu kuş türü 1850 yılında evcilleştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde muhabbet kuşları sevimli ve renkli görünümleri insana yakın duruşları ile evlerde ve işyerlerinde insana dost bir yaşam sürüyor. Muhabbet kuşlarında sorun haline gelen yem yememe probleminin birçok nedeni olabilir. Muhabbet kuşlarının yem yememesi fiziki veya psikolojik bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Yavru kuşlarda hayata uyum sağlama sürecinde yem yememe normal bir durum olarak karşılanır ve zamanla yavaş yavaş alışması beklenir. Yetişkin kuşlarda gagada aşınma ve yamulma gibi fiziksel sorunlar yem yemesini engelliyor olabilir. Ya da yeni bir yere alışması psikolojik olarak etken olabilir.

Muhabbet Kuşu Bütün Yem Kusması

Yavru Muhabbet Kuşu Yem Yemiyor?

Yavru muhabbet kuşları tıpkı bebekler gibi yeni dünyaya geldiklerinden yaşama ve yem yemeye yavaş yavaş alışırlar. Minik yavru kuş henüz yem yemeyi bilmiyordur ve zamanla alışacaktır. Gaga yapısı henüz gelişmediğinden yemlerin kabuğunu çıkartmayı da bilmiyordur. Yavru muhabbet kuşunun yem yemeye alışması için biraz işini kolaylaştırmanızda fayda vardır. Yemi bir poşet içerisine koyup bir taş ya da çekiçle birkaç kez vurarak kabuğundan çıkmasını hafif küçülmesini sağlayın. Bu noktada çok da toz haline getirmemeniz önemlidir. Küçülttüğünüz yemi yavru kuşun yem kabına koyun. Acıktıkça az az da olsa yem yemeye başlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Yem Kusması

Muhabbet Kuşum Yem Yemeyi Bıraktı

Yetişkin bir muhabbet kuşu normalde yemini çok iyi yiyorken birden yem yemeyi kestiyse bunun öncelikle fiziksel bir sorun olup olmadığını tespit etmeniz gerekir. Gagasında bir aşınma meydana gelmiş olabilir. Ya da içsel herhangi bir rahatsızlık meydana gelmiştir. Bu sorunu anlayabilmeniz için kuşunuzu bir veterinere götürmenizde fayda vardır. Bazen psikolojik bir neden de muhabbet kuşunun yem yemeyi bırakmasına neden olabilir. Hisleri ve sezgileri yüksek olan kuşlar yer değişikliği, ortama başka bir hayvan ya da insanın gelmesi, sahibinin sert bir sözü ya da davranışı gibi birçok sebepten küsebilirler. Bu da yem yemeyi bırakmalarına neden olabilir.

Muhabbet Kuşu Ele Yem Kusması

Yeni Alınan Muhabbet Kuşu Su İçmiyor?

Muhabbet kuşları yeni bir ortama geldiklerinde bir süre alışıp uyum sağlamakta zorluk çekerler. Bu nedenle yeni alınan muhabbet kuşunun sizin ortamınıza alışması için ona biraz vakit vermelisiniz. Su içmediğinde muhabbet kuşunuza hiçbir şey olmaz endişelenmeyin. Zira bu kuş türü 3-4 gün su içmeden yaşayabilir. Çok fazla suya ihtiyacı olmayan muhabbet kuşları su ihtiyacı duyduğunda içecektir.

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması Nasıl Engellenir?

Muhabbet Kuşu Az Yem Yiyor

Muhabbet kuşları çok hassas hayvancıklar olduğundan eğer her zaman yediği kadar yemiyor ve iştahsız bir durum sergiliyorsa en büyük sebebi strestir. Stres ile başa çıkabilmesi için onu evin en sakin bölümüne alarak bir süre sessiz bir ortamda dinlenmesini sağlamalısınız. Az yem yemesinin diğer bir sebebi de yemi beğenmiyor olmasıdır. Ballı yemleri genellikle çok severler. Farklı bir yem deneyebilirsiniz. Bazı muhabbet kuşlarında ise kuruma hastalığı adı verilen bir rahatsızlık ortaya çıkabiliyor. Eğer tüm çabalarınıza rağmen hala az yem yiyor ve zayıflıyorsa bir veterinere götürmenizde fayda vardır.

Vitakraft Muhabbet Yemi

Muhabbet Kuşum Yemden Başka Bir Şey Yemiyor?

Muhabbet kuşlarının farklı besinleri alışmaları bazen uzun süre alabiliyor. Tıpkı bebekleri yeni mamaya alıştırdığımız gibi kuşunuzu da yavaş yavaş yeni besinlere alıştırmaya çalışın. Örneğin farklı bir gıdanın üzerine sevdiği yemden serpiştirerek deneyebilirsiniz. Ya da kafes tellerine farklı gıdaları sıkıştırıp oyun haline getirerek öğretebilirsiniz. Ancak her şeye rağmen farklı besinleri yemiyorsa muhabbet kuşunuzun seçici bir damak zevki olabilir. Israr etmeyin yemini yiyorsa yalnızca kuş yemi ile de sağlıklı kalabilir.

Vivid Bird muhabbet kuşu yemi fiyatları

Aç Kalan Muhabbet Kuşuna Ne Yapılır?

Muhabbet kuşları hassas bir yapıda oldukları halde açlık ve susuzluk konusunda oldukça dayanıklıdırlar. 3-4 gün yemeden içmeden de yaşayabilirler. Eğer kuşunuz yem yemiyorsa sebebini araştırın ve ona zaman verin. Fakat 4 günden sonra hala aç kalıyor ve yemiyorsa mutlaka veterinere götürmelisiniz. Aç kalmasının sebebini en iyi uzman bir veteriner belirleyebilecektir. Muhabbet kuşlarının aç kalma isteği fiziksel bir rahatsızlık ya da psikolojik bir sebep olabilir. Sebebini öğrendiğinizde tedavi süreci daha kolay olacaktır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

12 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet enes
Ahmet enes
2 yıl önce

Muhabbet kuşları yavrularına nasıl yem verilmeli

Büşra Kılınç
Büşra Kılınç
2 yıl önce

1 yıldır Sultan papağanı besliyorum şu an hasta daha önce hiç böyle olmamıştı yemek yemiyor su içmiyor zorla ağzına koyduğum halde tükürüyor ishal gerekli tedavileri yaptığım halde hala 3 gündür düzelmedi ne yapmalıyım?

Melisa
Melisa
2 yıl önce

Merhaba kusum iki gundr ac kafesi kapatmis esim kus disarda kalmis 2 gundr hic bsy yememis icememes. Cok bitkin birsey olrmu goturmek lazimmmi vetrrinere

Furkan okur
Furkan okur
2 yıl önce

Muhabbet kuşum yem yemiyor 4 gün oldu dıskısı sıvı değil ama şeklide normal değil ötmüyor onun yanında ucuyo zipliyo geziniyo mama yiyo meyve yiyo lakin yem ve darı tuketmiyo

Yağız
Yağız
2 yıl önce

Muhabet kuşum çok yem yiyor

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
2 yıl önce
Cevapla  Yağız

Onun tek bir çözümü var kuşunuzu kafes dışında da hareket etttirerek kilo almasını engelleyebilirsiniz.

Eren
Eren
2 yıl önce

Yavru Bir muhabbet kuşum var annesinden çok erken ayırdım yaklaşık 1 aylıkken şu an neredeyse 3 aylık olmak üzere ancak hala yeme alışmadı hala mama ile beslemek zorunda kalıyorum. Çoğu sefer aç bırakmayı denedim hayvan neredeyse açlıktan ölecek hale geldi ancak ne yaparsam yapayım Bir türlü yem yemiyor. Aspur yemi, yavrular için karışık tohum yemi ,normal muhabbet kuşu yemi bu 3 yemi de denedim ancak ne yaparsam yapayım yemiyor. Artık zor durumdayım. Yardım eder misiniz

BÜŞRA
BÜŞRA
1 yıl önce

Ben yeni bir yavru muhabbet kuşu aldım. Fakat yem yemiyor, su içmiyor. Tünekte duruyor , arada bir ötüyor sadece. Hasta mı ne yapılmalı

Ömer Yetim
Yönetici
Ömer Yetim
1 yıl önce
Cevapla  BÜŞRA

Büşra Hanım, çok fazla mekan ve ortam değiştirdiyse bir önceki ortamında çok fazla arkadaşı var ise bu halleri normal. Yakın zamanda düzelecektir.

Nergiz Özeken
Nergiz Özeken
1 yıl önce

Merhaba. Kuşum zayıfladı. Kuruma hastalığı galiba. Halsiz, çok az yem yiyor ve dışkısı koyu renk. Karnında hafif sivrilme başlamış. İki gündür ağzına Mikostatin ilaç damlatıyorum. Beslemem lazım ama neyle? Aç kalıp iyice zayıflayacak diye korkuyorum. Acil yardım lütfen.

Gökhan
Gökhan
1 yıl önce

Yeni bir muhabbet kuşu aldım 3 gün oldu ne yem yiyor ne su içiyor elime yavaş yavaş geliyor duruyor kafesin içinde ama yemek yemiyor su içmiyor ne yapabilirim

Eniste tenli
Eniste tenli
5 ay önce

Benim 4 bucuk haftalik bebek kusum var
Kesinlikle yem acmak istemior
Sadece toz sula karistirilan mamayi yemek istiyor
Ne yapabilirim