Hayvanlar, Papağanlar

Kuş Bakımından Bilinmesi Gereken 5 Temel Madde

Kuş Bakımından Bilinmesi Gerekenler

Kuş Bakımından Bilinmesi Gereken 5 Temel Madde

Kuş bakımı dışarıdan bakıldığında kolay bir iş gibi görülmektedir. İşin içine girdiğiniz zaman kolay olmadığını göreceksiniz. Kuş bakımında 5 temel madde vardır. Temizlik, hava, su, yem ve tecrübe.

Bilinmesi Gereken 5 Temel Madde

  • Temizlik hayvanlar için en önemli ihtiyaçtır. Kuş temizliği kuşların kafeslerine sadece duş takarak yapılmamalıdır. Kafesin altı düzenli olarak temizlenmeli ve kuruyan kuş dışkıları var ise güzelce temizlenmelidir. Temizlik yapıldıktan sonra kuşların mikrop ve hastalık kapmaması için kafesin içi temizlik sonrası ilaçlı su ile yıkanmalıdır.
  • Havasız bir ortam her canlı için olumsuz koşul demektir. Kuş sağlığı için bulundukları ortamların havadar bir mekân olması lazımdır. Aksi takdirde kuşlar hastalanacak ve bir müddet sonra hasta olacaktır. Kafes kuşu bakımında kuşların temiz hava olması oldukça önemlidir.
  • Suluğa koyulan sular her gün temizlenmelidir. Sadece suyu temizlemekle kalmamalı su kabını güzel bir şekilde yıkamalı ve temiz su koymalıyız.
  • Yem çeşitleri her kuş için farklılık göstermektedir. Muhabbet kuşuna verilen yem ile Hint bülbülüne verilen Kuş Bakımından Bilinmesi Gereken 5 Temel Maddeyem farklıdır. Ayrıca yeni doğan kuşların gerekli enerjiyi alması için marketten alınan birkaç malzeme ile kuşlara özel mama hazırlanmalıdır. Kuşlar kendileri ayakta yürüyebilecek duruma geldiğinde ve anneleri onları beslemediğinde yavrulara özel mama hazırlanmalı ve vitamin bakımından farklı besin çeşitleri kuşlara verilmelidir.
  • Tecrübe kuş bakımında ki en önemli unsurdur. Tecrübesiz bir insan kuşların temizliğinin ne zaman yapılacağını bilmeyebilir. Bu durumda kuş açısından oldukça risklidir. Kuş besleyecek insanlar öncelikle araştırma yapmaları ondan sonra böyle bir işe girişmeleri lazımdır. Bir kuşun (türüne göre) hangi yemi yiyeceğini bilmeli ve ona göre yola çıkılmalıdır. Tecrübesiz insan bir kuşun hastalık veya yaralanma durumunda nasıl müdahale edileceğini bilemez ve kuşun ölümüne sebep olabilir. Kuş besleyecek insanların belli bir seviyede bilgi edinmeleri ve ona göre bu işe girişmeleri lazımdır.

Kuş Bakımından Bilinmesi Gereken 5 Temel Madde

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle