Hayvanlar

Hayvan Sevenler Derneğin Görevleri Nelerdir?

Hayvan Sevenler Derneğin Görevleri Nelerdir?

Etrafımız ağızsız, dilsiz, aç ve susuz olan güzel canlarımızla dolu. Eve, işe, okula vb. yerlere giderken görürüz bu canları. Kimi sever, kimi tekmeler. Bu durum insandan insana değişir. Bazı insanlar sadece kendilerinin bu dünyada yaşama hakkı var zannederler. Ama hayvanların tek istedikleri şey vardır; bir parça ekmek, birazcık sevgi. Başlarını okşadığınız zaman mutluluğunu görmeniz gerekir. İnsanlardan da iyi dostlardır aslında. İnsanlar nankör olabilir ancak hayvanlar öyle değildir.

Derneğin Görevleri Nelerdir?

Bu canlara ne yazık ki gereken ilgi verilememekte. Onlar hor görülüp aşağılanmaktadır. Barınak diye zehirlenmeye,

Hayvan Sevenler Derneğin Görevleri Nelerdir?
aç ve susuz bırakılmaya götürülmektedir. Ne için? Havladı diye şikâyet ettikleri için, evinin önünde olmasından rahatsız oldukları için. Peki, bu sürekli böyle mi olacak? Bu canlara hiç sahip çıkan olmayacak mı?

İşte tamda bu sırada devreye hayvan sever dernekleri giriyor. O ağızsız canların ağızları, dilsiz canların dili oluyorlar. Onları koruyup insanların kötülük yapmasına engel oluyorlar. Kısaca hayvanlara sahip çıkıyorlar. Hasta hayvanlara bağış toplayıp onların iyileşmesine vesile oluyorlar. Aç olan hayvanları bir birlik içinde toplanarak doyurur ve onlara sevgilerini aşılarlar. Hayvanları kısırlaştırır, barınaklarını ziyaret eder, onların güzel bir yaşam sürmeleri için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Onlara kötülük yapanlara karşı çıkıp haklarını ararlar. Aslında her vicdanlı insanın yapması gereken hareketler bunlar. O masumları koruyup kollamak bizim görevimiz.

Hayvan Sevenler Derneği

Duyarlı bir toplum olmalıyız. Osmanlı gibi olmalıyız. Dünyanın ilk hayvan hastanesini Gurabahane-i Laklakan isminde ecdadımız açmıştır. Başta leylekler olmak üzere tüm göçmen kuşların bakımlarını üstlenmiştir. Hayvanların aç kalmasını engellemiş dağlara yiyecekler atılmış ve yaralılar tedavi ettirilmiştir. İşte bu geleneği de şimdi hayvan severler derneği adıyla bu altın kalpli insanlar günümüzde aynı şekilde yaşatmaktadırlar. Onlara sahip çıkıp sevgilerini aşılamaktadırlar.

Hayvan Dernekleri ve Hayvan Hakları Federasyonları Listesi

  • Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP)
  • Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO)
  • Hayvan Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED)
  • Doğal Hayatı Doğal Vakfı (WWF)
  • Yedikule Hayvan Dostları Derneği (YHDD)
  • Kocaeli Doğa ve Hayvan Hakları Savunucuları Derneği (KOHSEVDER)
  • Türkiye Hayvanları Koruma Derneği (THKD)
0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
cicikus
cicikus
6 yıl önce

Hayvan sever dernekleri her zaman her yerde var olmalı ve Allah’ın sessiz kullarını korumalı kollamalılar