Hayvanlar

Hayvanların En Uzun Yaşayanı Hangisidir

Hayvanların En Uzun Yaşayanı Hangisidir

Dünyadaki tüm ülkelerdeki yaşam şartları baz alındığında ortalama insan ömrü 70 yıldır. 70 yıl, insanlık tarihine bakıldığında epey uzun bir zamandır, insanlar tarih öncesi çağlarda neredeyse bunun yarısı kadar ömür sürüyorlardı. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar göstermiştir ki insandan çok daha uzun yaşayan birçok hayvan bulunmaktadır.

1000 Yıl Yaşayan Hayvan Hangisidir ?

Pek çoğumuz farkında olmasak da denizlerin dibini yaşam alanı edinmiş süngerler hayvan kategorisindedir.

Hayvanların En Uzun Yaşayanı Hangisidir
Bildiğimiz    hayvanlardan farklı olsalar da onların mucizevi yanı yaşam süreleri. Ortalama bir sünger yaklaşık 1000 yıl hayatta kalabilmektedir. Bu insan ömrünün 10 katından fazla bir süredir. Yine denizlerden bir örnek olan tropik bir midye türünün yaşam uzunluğu 225 yıldır, insan ömrünün yaklaşık 3 katı.

En Uzun Yaşayan Kara Hayvanı Hangisidir?

İnsanoğlunun biraz daha aşina olduğu cinslere bakacak olursak ilk olarak akla kaplumbağalar gelmektedir. Günümüzde hala

Hayvanların En Uzun Yaşayanı Hangisidir
hayatta olan en yaşlı kaplumbağa 183 yaşındadır. Bilinen en yaşlı kaplumbağa ise 255 yaşında, Hindistan’da bir hayvanat bahçesinde hayata gözlerini yummuş olan, Adwaitya isimli dev kaplumbağadır. Kaplumbağaların sert kabukları onları av olmaktan koruduğu gibi, iklimsel şartların zorluklarını da belirli ölçüde kolaylaştırarak bu cinsin uzun yaşamasında önemli bir katkı sağlar.

 En Uzun Yaşayan Kuş Türü Hangisidir?

Hayvanların En Uzun Yaşayanı Hangisidir
Bir kuşa göre en uzun yaşam süreleri albatroslardır. Bu iri kuşlar neredeyse 65 yıl yaşıyorlar ve insana eş değer denebilecek bir
ömür uzunlukları var. Büyük kuşlar küçüklere göre yaşam süresi açısından daha şanslı, küçük kuşlar pek çok hayvan için av konumunda oldukları için ortalama 5 yıl yaşıyorlar. albatrosların yanı sıra, Yeni Zelanda’nın yerlisi olan kakapo papağanı da 60 yaşını görebilen uzun ömürlü kanatlılardan, ancak bu kuşun sorunu soyunun tükenme tehlikesi altında olması. Günümüzde sadece 100 birey yaşamaktadır.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
cicikus
cicikus
6 yıl önce

Bir halk efsanesi karga neden yok sözde çok uzun yaşıyormuş bu hayvanlar neden yok acaba bilemedim şimdi:)