Sultan Papağanı

Sultan Papağanı Fiyatları

Sultan Papağanı Fiyatları Hakkında Genel Bilgi

Sultan papağanı, Avustralya kökenli bir kuştur ve evcil kuş türleri arasında yer almaktadır. Sultan papağının latince ismi Nmphicus Hollandicu’dır. İsminden kolaylıkla anlaşılabileceği üzere gezginler tarafından Avustralya’dan getirilen bu kuş türleri, Hollanda’ya getirilerek buraya üretilmeye ve çoğaltılmaya başlanmıştır. Bu işlemin ardından da Sultan papağanları dünyanın dört bir yerine ihraç edilmeye başlanmıştır. Yakın tarihlerden beri Petshop’larda yer alan sultan papağanlarının büyük çoğunluğu Hollanda’dan ithal edilmektedir. Bu sebeple de ithal olan Sultan papağanı fiyatları diğerlerine göre bir hayli fazla olmaktadır. Bu fiyatlarda sürekli değişiklik yaşanmasının sebebi kuşların yetiştirilme biçimidir. Bu sebeple de Sultan papağanı fiyatları Petshop gibi yerlerde daha farklı ve daha çeşitlidir.

Sultan Papağanı Fiyatları Petshop

İlk dönemlerde daha çok evcil kuş türlerinin beslenmesi sayesinde artık Sultan papağanları da çeşitli alanlarda kullanılmakta ve binlerce kişi tarafından koruma altına alınmaktadır. Son zamanlarda bu canlıların çok fazla talep görmesinden dolayı da Sultan papağanı sahiplendirme işlemleri artmış ve birçok kişi bu canlıları sahiplenmeye başlamıştır.

Sultan papağanı sahiplendirme işlerinin artması ile birlikte bu canlıların farklı platformlarda satışı da gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Yakın bir süre önce Türkiye’ye giriş yapmış kuş türü, kısa süreler içerisinde çok fazla talep görmüştür. Dolayısıyla da arz – talep dengesi sayesinde Sultan papağanı fiyatları artış göstermiştir. Sultan papağanlarının birçok türleri bulunmaktadır. Fakat bu türlerin her biri kilo ve boy olarak birbirleri ile neredeyse bire bir aynıdır. Kısa sürede ün salmasının en büyük sebebi, konuşmaya veyahut da evcilleştirilmeye en yatkın kuş türlerinden biri olmasıdır. Evcilleştirilmiş olan diğer kuş türlerine göre daha az öten kuş türü olan Sultan papağanları, bu yönü ile de fazlasıyla tercih edilmektedir. Talep böyle fazla olunca da satılık Sultan papağanı fiyatları artmaktadır. Fakat bu artışa rağmen ülke genelinde halen büyük bir talep söz konusudur.

Sultan Papağanlarının Beslenmesi

Sultan papağanları genellikle her kuşun yediği ürünleri yemektedir. Çekirdeğe ek olarak, darıdan oluşturulan karışımları da tüketmektedirler. Fakat alışılmışın dışında, lahana, salatalık, biber gibi besinler de verilebilmektedir. Fakat bazı besinlere dikkat etmek gerekmektedir. Avokado asla ama asla verilmemelidir. Sultan papağanı için son derece zehirlidir. Ele gelmesi için de kiraz sapı gibi ürünler tercih edilebilmektedir. Bu sayede canlının alışması sağlanabilmektedir. Her türlü ürünü tüketebildiği için aslında satılık Sultan papağanı fiyatları düşmektedir. Yemek masrafı neredeyse yok denecek kadar az olduğu için, sahiplendirilmiş kişiye herhangi bir maddi külfeti bulunmamaktadır.

Sultan Papağanlarının Bakımları

Sultan papağanları Türkiye genelinde farklı alanlarda satılabilmektedir. Sultan papağanı fiyatları Eminönü bölgesinde ve çevresinde diğer bölgelere nazaran daha düşüktür. Sebebi ise, papağan sayısının daha yüksek olmasıdır. Bu sebeple de Sultan papağanı fiyatları Eminönü çevresinde düşük olduğu için kişiler internet üzerinden alışveriş yapabildiği gibi bu tür yer ve mekanları da tercih edebilmektedir. Fakat daha iyi bakım gördükleri için Sultan papağanı fiyatları Petshop için daha fazla tutulmuştur. Çünkü burada satılan canlılar daha iyi bakılmakta ve daha iyi beslenmektedirler. Yani diğerlerine göre daha iyi bir ortamda yetiştirilmektedirler.

Sultan papağanları bakılırken genellikle çift olarak bakmak gerekmektedir. Bu sebeple papağan tek başına kalmamakta ve ikisi de birbirine arkadaş olmaktadır. Bu sebeple de sahibinden satılık Sultan papağanı fiyatları araştırılarak, iki farklı papağan satın alınmaktadır. Ve bakım için de gerekli sıcaklık 15 – 20 derece arası oda sıcaklığıdır. Eğer bu sıcaklık 15 derecenin altına inerse, kuş için bazı tehlikeler ortaya çıkabilmektedir. Daha iyi bakım ve daha rahat bir evcilleştirme süreci için 2 adet sahibinden satılık Sultan papağanı almak daha iyi olacaktır.

Sultan Papağanı Satın Al

Sultan papağanları internet üzerinden farklı platformlar aracılığı ile de satın alınabilmektedir. Ayrıca çoğu satış platformu papağan satın alındığında yanında kuş kafesi de göndermektedir. Bu sebeple de birçok kişi satış sitelerinde bulunan ‘Sultan papağanı satın al’ butonu aracılığı ile bu canlılara kolaylıkla erişim sağlayabilmektedir. Bu seçeneklilik sayesinde istenilen tipte ve türde kuş seçimi yapılabilmektedir. Seçimin yapılmasının ardından kişinin ‘Sultan papağanı satın al’ butonuna tıklayarak alış işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çok çeşitli şekillerde satın alınabilen papağan, ev içerisine veyahut da genel anlamda mekan içerisine farklı bir hava katmaktadır. Kolay evcilleştirilebilirliği sayesinde çeşitli mekanlarda kullanılmaktadır.

Sultan Papağanı Fiyatları çok tercih edilen evcil kuşlardan biri olan Sultan Papağanı, Avusturalya kökenlidir. Latince ismi Nymphicus hollandicu’dur. İsminden de anlaşıldığı gibi, bu kuşlar doğal ülkeleri olan Avusturalya’dan gezginciler sayesinde Hollanda’ya götürülmüş olup, burada da daha sonra ilk olarak “üretimine” geçilmiştir. ve dünyaya ihraç edilmiştir. Hala günümüzde de PetShop’lardaki Sultancıkların çoğu Hollanda dan getirtilmektedir. Ülkemizde muhabbet kuşu beslemekle başlayan evcil kuş sahipliği daha sonra arayışlar sonucu insanları bu türe yönlendirmiştir. Sultan Papağanlarının üst türü Paraket adı verilen türdür. En çok beslenen türleri ise, Lutino’lar ile Gray’lerdir. Rengarenk tüyleriyle ayırt edilen bir çok Sultan çeşitleri bulunmaktadır. Fakat hepsi genel olarak boy, kilo vb özellikler bakımından aynıdırlar. Sultan Papağanını evde beslenen kuşlardan ayıran en büyük özelliği ise, evcilleşmeye ve konuşmaya daha yatkın olmalarıdır. Özellikle insanlara yakınlıklarıyla tanınırlar. Diğer evcil kuşlar oranla daha az ötmeleri de tercih edilmelerinde büyük rol oynamaktadır. Sultan Papağanları çeşitleri Grey, Lutino, Cinnamon, Albino, Whiteface, Pied, Pearl, Silver En az rastlanan türü Albino’dur. Albino’dan sonra ise, Whiteface türüdür.

Sultan Papağanı Fiyatları:

Pet shoplar da, 70₺120₺ civarı değişiyor. Üreticisinden yavru olarak alınırsa, en az 150₺ civarı isterler. Erkekleri iyi bir eğitimle 5-10 kelime ile konuşup, çeşitli ıslıklar çalabilir. Dişileri çok nadir konuşur. Oldukça ilgi isteyen kuşlar iyice araştırılarak almanızı öneririz.

2021 Sultan Papağanı Fiyatları : 400₺ ile 700₺ arasında pet mağazalarında fiyatlarında satılmaktadırlar.

Listeye geri dön

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşleri “Sultan Papağanı Fiyatları

 1. Papağan Sahibi İbrahim Halil Tuna İbrahim Halil Tuna dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar sultan papağanı sevenler için tavsiyem sultanlarınızı üretici den yavru şekilde alın yeni yeme düştükten sonra alın ki hayvanlarınız sizden başkasını tanımasın.

  Saygılarımla

  1. Papağan Sahibi Şule çaşkır Şule çaşkır dedi ki:

   Merhaba ben sultan papağanı yavrusu arıyorum aylardır üreticisini bulamadım İzmir de yaşıyorum eğer üreticisi ile ilgili bilginiz varsa cevap yazabilir misiniz???

 2. Papağan Sahibi Zuhal Zuhal dedi ki:

  Ama o zaman erkek dişi nasıl ayrılır

  1. Papağan Sahibi ramazan ramazan dedi ki:

   yavruları ayırmak bıraz zor oluyor ama ötüşlerinden anlaşılır bana videosunu atarsanız sıze yardımcı olurum 9 yıldır beslıyorum ve yavru alıyorum

   1. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

    Satlik varmi

 3. Papağan Sahibi Deniz berk Deniz berk dedi ki:

  Abi benim var ama dişi alacagım

  1. Papağan Sahibi ramazan ramazan dedi ki:

   ben yavru satıyorum tekırdag yer

   1. Papağan Sahibi Reyhan Reyhan dedi ki:

    Fiyat nedir

   2. Papağan Sahibi Reyhan Reyhan dedi ki:

    Kızıma almak istiyorum

   3. Papağan Sahibi Orcunl Orcunl dedi ki:

    Tekirdağ kapaklî sen neresinden yakınsa almayî fúşúnúyirum

   4. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

    Fiyat nedir

   5. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

    Merhaba ben çorludan size nasıl ulaşabilirim sultan papağını istiyorum

   6. Papağan Sahibi Esma Esma dedi ki:

    Kaça ne neresinde

 4. Papağan Sahibi Esra Erdoğan Esra Erdoğan dedi ki:

  Kızıma almak istiyorum erkek yavru Sultan papağan ne kadar ögrenebilir miyim?

  1. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

   400-700 arası

   1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

   2. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

    Yer neresi

 5. Papağan Sahibi Doruk Doruk dedi ki:

  abi sultan papagni nakadar

 6. Papağan Sahibi Undefined Undefined dedi ki:

  70-120 diyorsunda ben gittim 500 tl istedi qwe

  1. Papağan Sahibi Ömer Yetim Ömer Yetim dedi ki:

   tutturabildiğine

 7. Papağan Sahibi Hacer Hacer dedi ki:

  Satılık sultan papağanı erkek fiyatı 600 yer İstanbul

 8. Papağan Sahibi Hasan Hüseyin Hasan Hüseyin dedi ki:

  Bu kuş türü konuşurmu ve 10 15 yaş arası çocuklar besleyebilirmi kafes türü ne olması lazım?

 9. Papağan Sahibi Anonim Anonim dedi ki:

  Sultan papağanı fiyatları