Anasayfa / Hastalıklar / Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı
Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri
Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı Tedavi Yöntemleri ve Kuruma Hastalığı İnsana Bulaşır Mı ?

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı

Bütün kuş çeşitlerinde görülebilen kuruma hastalığı muhabbet kuşlarında daha sık görülmektedir. Muhabbet kuşlarının sindirim sistemlerinde oluşan bir mantar hastalığı sebebiyle muhabbet kuşu kuruma hastalığı oluşmaktadır. Bu mantar megabakter olarak bilinen bir tür mantardır. Avrupa’da toplu halde kuşların ölmesiyle anlaşılan ölümcül bir kuş hastalığıdır. Kuruma hastalığına yakalanan muhabbet kuşu kısa bir sürede ölebilmektedir.

Bakterinin sebep olduğu sanılan fakat mantar olduğu sonradan anlaşılan muhabbet kuşu kuruma hastalığı bulaşıcı mıdır? Kuş bakımında kuş sahibinin hijyen kurallarına gereken önemi göstermemesi muhabbet kuşu kuruma hastalığının diğer kuşlara bulaşmasına sebebiyet verebilir. Bunu önlemek için hasta olan kuşun kafesi diğerlerinden ayrılmalıdır. Hasta olan kuşun vücut direnci çok düşük olduğundan ortam ısısının kuşun ihtiyacı olan sıcaklıkta olmasına özen gösterilmelidir. Tüm yemlik ve sulukları dezenfekte edilmeden asla kullanılmamalıdır. Aynı anda kuşlar salınmamalı ve hasta olan kuşla teması tamamen kesilmelidir. Diğer kuşlara da hastalığı önlemek için kullanılan ilaçlardan verilmelidir.

Kuruma hastalığının ciddiyeti göz önüne alındığında muhabbet kuşu kuruma hastalığı insana bulaşır mı sorusu akla gelebilir. Kuşlarda görülen mantar hastalıkları insanlara bulaşma eğilimi gösterebilmektedir.

Yapılan çalışmalara göre bazı kuşlar kuruma hastalığını sadece taşırlar. Kendileri hasta olmaz ama yanındaki kuşlara bu hastalığı bulaştırabilirler.

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kuruma hastalığı kolay teşhis edilebilen bir hastalık değildir. Bunun için uzman ve deneyimli veteriner hekimlerin inceleme yapması gerekmektedir. Bununla birlikte muhabbet kuşu kuruma hastalığı olan kuşlarda bazı belirtiler olmaktadır. Bu belirtiler;

 • Muhabbet kuşunun iştahında azalma
 • Gün boyu kabarıp uyur
 • İştah azalmasına bağlı olarak ani ve hızlı kilo zayıflama(Yem yemez yemin içinde oynar)
 • Karın bölgesinin normalden daha büyük ve şiş olması
 • Kuşun karnında bağırsakların belirgin olarak görülmesi
 • Yemlerin tam olarak sindirilememesi, dışkıda yem görülmesi
 • Dışkının ishal olarak çıkması(Dışkısında yemler görülür)
 • Kuşun etinin, kaslarının hızla erimesi(Kuş hafifler, göğüs kemiği bıçak gibi keskin olur)
 • Muhabbet kuşunun göğsünün kuruması
 • Halsizlik, durgunluk, hareketlerde azalma ve isteksizlik

Üstteki durumlara bağlı olarak evde yapılan tedavilere ve verilen ilaçlara cevap vermemesi muhabbet kuşu kuruma hastalığı belirtileri arasındadır. Bu belirtiler olduğunda acil olarak veterinere götürülmelidir.

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı Tedavisi

Muhabbet kuşu kuruma hastalığı ağır seyreden ve tedavi süreci oldukça zor bir hastalıktır. Hastalık bakteri kökenli olmadığı için en güçlü antibiyotiklerle bile tedavisi mümkün olmayacaktır. Aksine antibiyotikler kuşun diğer iç organlarına zarar vererek ölümünü hızlandıracaktır. Bunun için muhabbet kuşu kuruma hastalığı ilaçları mevcuttur. Bu ilaçlar şöyledir;

 • Nystatin isimli ilaç muhabbet kuşu kuruma hastalığını önleme amaçlı kullanımı yaygındır. Şurup olarak kuşun suyuna ilave edilerek içmesi sağlanır.
 • Amphoterecin B isimli ilaç ülkemizde kuşlara serum şeklinde damar yolu ile uygulanır. Ağızdan ilaç olarak uygulana formu ülkemizde yaygınlaşmamıştır. Diğer ülkelerde uygulanmaktadır.
 • Fluconazol adlı ilaç muhabbet kuşlarının içtiği suya karıştırılarak ağız yoluyla verilir. Şurup ve ya hap formunda çeşitleri mevcuttur ve muhabbet kuşu kuruma tedavi bu ilaçlarla mümkün olabilmektedir. Tedavi süresi en az bir ay devam etmelidir.
 • Kuruma hastalığı ilaç tedavisine ek olarak bazı işlemler yapılmalıdır. Bu işlemlere örnek olarak;
 • Yem ve su kabı her gün temizlenmelidir
 • Kafesteki pislikler her gün temizlenmelidir ya da pislikle temasını kesen bir düzenek hazırlanmalıdır
 • Suyunun asit dengesi düzenlenmelidir. Bunun için doğal elma sirkesi ya da greyfurt suyu kuşun suyuna damlatılabilir
 • Bağırsakları kuvvetlendirici vitamin desteği yapılmalıdır
 • Muhannet kuşu kuruma hastalığı destek tedavi olarak kuru maya kullanımı da yaygındır. Kuşun suluğuna çok az miktarda eklenerek mayalı suyu içmesi sağlanır. Maya probiyotik olarak kuruma hastalığında kullanılmaktadır. Kuşun bağırsak sistemini ve asidini düzenler.

Diğer Formüller

 • Ağızdan tedavi için TRIFLUCAN adlı şurup sabah akşam ağızdan birer damla verilir. Tedavi süresi 30 gündür.
 • FLUCAN tablet ise; 100 ml’lik suya 1 adet kapsül boşaltılır ve iyice karıştırılır. Bu karışımdan tam dolu suluğa 3 damla damlatılır. İlaç her 8 – 10 saatte bir tazelenir. İlaca 30 gün boyunca devam edilir.

Kuruma Hastalığı Olmadan Önce Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Muhabbet kuşu bakımında kuruma hastalığı ve diğer tüm hastalıklardan korumak için en etkili yöntem temizlik olmaktadır. Kafesinin sürekli temizlenmesi, suluk ve yemliklerinin tazelenmesi hastalıklara karşı alınması gereken en iyi önlem olacaktır. Ayrıca hastalığı önlemek için fluconazol şurup sularına belli bir rutinde ve sürede eklenmelidir.

Kuruma hastalığı bağırsaklarda görülen bir hastalık olduğu için iç parazit aşılarının belirli aralıklarla yapılması da bu hastalığı engellemede alınabilecek önlemlerin içinde yer alır.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Görünüm

8 Yorumlar

 1. muhabbet kuşum maviş geçenlerde halsiz bir tavır segiledi kabarık durmalar felan yaptı ve dışkılarında da sulanma olduğunu fark ettim vermiş olduğunuz tedavileri uyguladım umarım faydasını görürüm bir haftadır uyguluyorum bakalım nasıl bir etki yapacak ilerleyen zamanlarda durumu ile alakalı bilgilendirme yazarım sizlere çok teşekkür ediyorum bu faydalı bilgilerden dolayı

 2. Merhaba,benim kuşum bir muhabbet kuşu ve çok tür döküyor çok uyuyor ve salındığında bile(çok enerjik olmasına rağmen şimdi)tüylerini kabartıp kamburlaşıyor.ne yapmalıyım bir bilginiz varsa yazabilir misiniz? (Korkmadan dolayı veterinere götüremiyorum.)kafesin tabanında bazen uzanıyor.

  • Merhabalar, kuşunuz üşütmüş olabilir anlattıklarınıza göre. Tüy dökme dönemleri başladı fakat kuşunuz ceryanda kalmış olabilir bu duruma dikkat edin.

 3. Merhaba muhabbet kuşum bir ay önce ara ara kuruyordu veterinere götürdüm kursak mantarı olmuş dedi triflucan kullandım bir hafta ilacı verince tekrarladı bir haftadır tekrar veriyorum bir de uçarken kuyruğu kalkmıyor ucamiyor uçtuktan sonra azgın ağzı açık kalıyor nefes nefese kalıyor. Kilo da vermiş nasıl kilo alabilir ilacı daha ne kadar kullanmalıyım. İlaç sonrası ne yapmaliyim Polivit aldım vitamin için bir de probiyotik aldım diazyme. Probiyotik kullanmadım daha.

  • Merhabalar, öncelikle triflucan kullanabileceğiniz en iyi ilaçlardan biridir, diğer sorun mantar ilacı ile birlikte kullanmayınız. Muhabbet kuşları çabuk yorulan canlılardır yorulması sağlık açısından çok büyük bir problem değil olacağını zannetmiyoruz. Polivit; A Vitamini, B Vitamini, B2 Vitamini, B6 Vitamini, Nikotinamid (PP), D-Pantenol, C Vitamini, D3 Vitamini, E Vitamini oldukça yararlıdır.Ayrıca muhabbet kuşunuza bir anda bu kadar ilaç tedavisi uygulamanızı pek sağlıklı olacağını düşünmüyoruz. Belirli aralıklarla ilaç tedavisini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

   • Iyi bayramlar.Kursak mantarı olmuş triflucan şimdi veriyorum. Ara ara suluguna polivit damlatiyorum vitamin takviyesi için. Tüylerini çok yoluyor onun için ne yapmalıyım? sadece triflucan mi kullanayim şimdilik. Tam olarak nasıl bir tedavi uygulamaliyim nasıl devam edeyim bu süreçte. Probiyotik ne zaman kullanmaliyim. Kanadındaki tüyleri yolmaktan eti görünüyor kızarmış şekilde. Bir de poposunda dışkı kalmıyor yapışmıyor temizlemek için.

 4. Muhabbet kusum Sürekli tüylerini yoluyor ağzıyla bir de poposunu kasiyor gagasiyla aynı zamanda mantar olmuş ilaç kullanıyorum şimdi

  • Merhabalar, mantar ilacı kullanmaya devam edin. Popo kısmında tüylere tutunan dışkıları kurumadan temizlemeye muhabbet kuşu için yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.