Hastalıklar

Muhabbet Kuşu Biti

Muhabbet Kuşu Doğal Bit İlacı

Evde kuş besleyenler için bit korkulu bir rüyadır, kuşu olanlar kuşlarının bitlenmemesi için ellerinden geldikçe kuşun temizliğine dikkat etmektedirler. Özellikle yaz aylarında artan bu durum kuşun kafesinin temizlenmemesinden ve havalandırılmamasından dolayı oluşur.

Muhabbet Kuşu Özelikleri

Ana yurdu Avusturalya olan muhabbet kuşu, papağan familyası içerisinde yer almaktadır, Melopsittacus türü içerisinde yer alan tek cinstir. Renkleri genellikle sarı, mavi, yeşil olmaktadır fakat evcilleştirilen muhabbet kuşlarında menekşe, gri ve alaca renklerini de görmek mümkündür, gagaları yeşil zeytin rengindedir.

Renkleriyle ve dış görünüşleriyle insanları etkisi altına alan bir canlıdır. Esaret altında yaşayan muhabbet kuşlarının yaşam süreleri 5 ya da 8 yıl arasında değişmektedir. Muhabbet kuşları onlarla ilgilenen insanlarla ve onları besleyen kişileri tanırlar.

Muhabbet Kuşunun Bitlenme Süreci

Muhabbet Kuşunun Bitlenme Süreci

Eğer kuşunuzda sürekli kaşınma oluyorsa, gagasıyla tüylerini didikliyorsa, tüyleri kabarık olacak şekilde duruyorsa, kendini sürekli silkiyorsa, vücudunu sık sık kafese sürtüyorsa bu kuşunuzun bitlendiğini gösterir. Bitlenmiş kuşunuzu sık sık banyo yaptırmayı ihmal etmeyin, en yakın veteriner hekimine veya petshopçudan bir ilaç temin edilmelidir.

Bu ilacın kullanımı sonucunda uzun bir süre boyunca oluşan bitlere bir çözüm bulunmazsa muhabbet kuşlarında kötü bir ishale neden olur ve bunun sonucu ise ölümdür. Bu bitler genellikle gece vakti, aktif olmaktadırlar. Muhabbet kuşunda oluşan en tehlikeli bit ise kırmızı bittir. Bitlenmiş kuşunun kafesi temizlenirken bit sürüsüyle karşılaşılması çok doğaldır.

Muhabbet Kuşu Özelikleri

Muhabbet Kuşu Bit İlacı

Muhabbet kuşunda oluşan bitlerden kurtulmak için etkisini çok iyi göstermiş, muhabbet kuşu bit ilacı olarak da kullanılmakta olan Vilmectin adında ki ilaç kullanılır. Vilmectin ilacını veterinerden veya bir petshopcudan temin edebilirsiniz bu ilacı alırken tarım bakanlığı izinli ve orijinal şişe olmasına dikkat ederekten alınız. Bu ilacı kuşların ense tarafına 1 damla olacak şekilde dökülmektedir enseye dökerken fazla dökmemeye dikkat etmemiz gerekir aksi takdirde fazla kullanıldığı zaman kuşların derilerinde kızarıklık yapar.

Bunun sonucu ölüme kadar gidebilir. Vilmectin bit ilacının içinde 1 ml’de 10 mg İvermektin ile 100 mg Klorsulon bulunur. Bu ilaç sadece muhabbet kuşları için kullanılan bir ilaç değildir aynı zamanda güvercin, kanarya ve tavuklarda oluşan bitlenmeler için de kullanılmaktadır. Vilmectin bit ilacını yiyeceklerden ve çocuklardan uzak tutulması gereklidir.

Muhabbet Kuşu Bit İlacı

Muhabbet Kuşu Bit Spreyi

Muhabbet kuşu bitlerinden kurtulmak için ilaç dışında muhabbet kuşu bit spreyi de kullanılmaktadır bu muhabbet kuşu bit spreyleri pestshopcularda fazla satılmakta olan bit spreyleri markalarıdır. Çok fazla önerilmekte olan biyoteknik aeresol biyopet bitlerden kurtulmak için kullanılır.

Muhabbet kuşunun kafesindeki eşyalarını, oyuncaklarını, yem ve su kapları çıkartılarak kuşa gelmeyecek şekilde 15 ila 20 cm uzaklıktan kuşunuza sıkılmalıdır. Daha sonra kuş avuca alınarak 30 cm uzaklıkta olacak şekilde kanatlarının aralarına fazla olmayacak şekilde püskürtülmelidir. Bu ilacı hafta da bir ya da ayda bir kullanılması tercih edilir. Bunu kullanırken kuşa sık sık banyo yaptırılmalı ve kafesi düzenli bir şekilde temizlenmelidir.

Muhabbet Kuşu Bit Spreyi

Muhabbet Kuşu Doğal Bit İlacı

Muhabbet kuşunuzun temizliğine ve hijyenine dikkat edilmezse sıkıntılar yaşanabilir çünkü bitlenme yaz aylarında çok fazla görülür. Muhabbet kuşu biti insana geçmez ama dolapların, kapıların, pencerelerin, kıyafetlerin, çekmecelerin içlerine kadar girerler.

İnternette muhabbet kuşu doğal bit spreyi hakkında bilgiler verilse de nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verilmekte olsa bile bunların doğru olmadığı söylenir. Evde muhabbet kuşu doğal bit ilacı yapmak yerine bir veterinerden en iyi ilacı alıp düzenli bir şekilde kullanılması sonucunda bit istilasını en kısa zamanda bitirecektir.

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle