Hastalıklar, Hayvanlar

Corona Virüsü Hayvanlardan Bulaşır mı?

Corona Virüs

Coronavirüs daha önce var olan ancak mutasyona uğrayarak bugün COVID – 19 olarak karşılaşılan ve bütün dünyayı etkisi altına alan virüslerden biridir. Özellikle solunum yollarını hedef alan virüsün tehlike boyutu bu noktadadır. Kuluçka dönemi sonrasında belirtilerini şiddetlenerek gösteren COVID-19 solunum güçlüğünün ardından nefes alma fonksiyonunu bitirerek insanın boğularak ölmesine sebep olmaktadır.

Corona Virüs Belirtileri

Coronavirüs Nasıl Bulaşır?

Yeni Coronavirüs yani COVID-19 diğer var olan virüsler gibi damlacıklarla bulaşmaktadır. Damlacıklar yoluyla bulaşması nedeniyle birinci derecede etkilediği organ akciğerleridir. Solunum yoluyla bulaşma yakın temasta hastalıklı olan kişinin öksürmesi, hapşırması, gülmesi, konuşması sırasında etrafına yaydığı virüslerin solunum yoluyla alınmasıdır. Ortaya dağılan damlacıklar sağlıklı kişilerin mukozasına yerleşerek hastalığa sebep olur. Dolayısıyla hastalıklı kişiden 1 metre yakın mesafeden bu virüs rahatlıkla alınabilmektedir.

Corona Virüsü Çin

Yeni Coronavirüs COVID – 19 Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle gribal enfeksiyona benzeyen belirtiler göstermesi burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve en belirgin özelliklerinden biri ateştir. ancak COVID – 19’un diğer Corona virüslerden farkı 14 gün bir kuluçka döneminin olmasıdır. Belirtiler 5 veya 6 gün ortaya çıkmakta, 14 gün artık hasta ciddi anlamda yaşamsal tehlike ile burun buruna gelmektedir. Ancak hastanın bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda bu hastalığın üstesinden geldiği ve atlattığı da bilinmektedir. Genellikle 65 yaş üstünü hedef alan virüs ve ölümleri daha çok 65 yaş üstü kişilerde rastlanmaktadır. Çünkü bu yaş grubundaki kişilerin bağışıklık sisteminin düşük olması ve virüs ile mücadele edebilecek durumda olmamaları sebebiyle ölüm oranının bu yaş gruplarında fazla olduğu görülmektedir.

Corona Virüsü Nedir

Öncelikle Ateş Öksürük ve Solunum Güçlüğüne Dikkat

Her ateş, öksürük ve nefes alamama durumu coronavirüs yani COVID -19 olmasa da belirtileri ortaktır. Bunlardan biri veya üçünün aynı kişide bulunması durumu VOVID – 19 şüphesini uyandırmaktadır. Bazı durumlarda ishal, bulantı, kusma şeklinde de ciddi anlamda sindirim sistemini de etkileyen virüslerden biridir.

Corona Virüs Hayvandan İnsana Geçer mi?

Corona virüsü günümüzde henüz daha çok yeni olması nedeniyle bu konuda net bir bilgi olmamasına rağmen veteriner hekimler bugüne kadar hayvanlardan insanlara bulaşan herhangi bir örnek vaka olmadığını bildirmektedir. Dolayısıyla Corona virüsün hayvandan insana geçtiği herhangi bir örnek vakaya rastlanmadığı bilinmektedir. Ancak evcil hayvan besleyen kişilerin korunmak için hijyen kurallarına uyması, bu konuda korunmak için yeterli olmaktadır. Yayınlanan hayvanlarla ilgili açıklamalarda köpeklerde Corona virüsüne rastlandığı ancak insanlara bulaşmadığı bilinmektedir. COVID – 19 virüsünün en önemli özelliği insandan insana bulaşmasıdır.

Corona Virüsü Türkiye

Coronavirüs Şüphesi Taşıyan İnsanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Her ne kadar Corona virüs hayvandan insana geçmediği bilgisi şu anda sınırlı olsa da özellikle coronavirüs şüphesi taşıyan insanların özellikle evcil hayvanlardan uzak durmaları gerekir. Mutlaka belli kurallara uyarak hayvanlara çok yaklaşmadan onları beslemeleri, fazla eşyalarına dokun mamaları ve hayvanlarla temastan sonra mutlaka ellerini sabunla yıkamaları gerekir.
Salgınının başladığı Çin’de bir köpeğe Corona virüs testi yapıldığı ve testin pozitif çıktığı bilinmektedir. Ancak test yapılan köpeğin testinin pozitif çıkmasına rağmen bunun insanlar açısından bir tehdit oluşturmadığı da yine bilim adamları tarafından belirtilmiştir. Dolayısıyla şu anda Corona COVID -192un hayvanları etkileyebilecek ölçüde olmadığı bilinmektedir.

İnsandan Evcil Hayvanlara Corona Virüs Geçer mi?

Henüz günümüzde ve dünyada yeni coronavirüs yani COVID-19 birçok bilim adamı tarafından araştırılmakta ve her bir araştırmanın sonucu dünya ülkeleri ile paylaşılmaktadır. İnsanların en fazla merak ettiği sorulardan biri de evde evcil hayvan besleyen insanların virüs konusunda ne kadar tehdit altında olup olmadıklarıdır. İnsanlardan kedi ve köpeklere virüsün geçebileceği bilinmektedir. Çünkü virüsün aktif durumdadır. Hayvanlara geçebilir ancak hayvanlar virüsü bloke ederek insanlara bulaştırmamaktadır. Aynı zamanda hayvanların aldıkları virüsün hastalığa dönüşmediği bilinmektedir.

Korona Ne Demek

Evcil Hayvanların Hijyen Ve Bakımı

Özellikle evde evcil hayvan besleyen kişilerin normal koşullardan biraz daha fazla hijyen kurallarına uymaları önemlidir. Hayvanların tarak ve fırça ile temizlenmesi, ölü tüylerinden arındırılması ve hayvan şampuanları ile yıkanması önerilmektedir. Buradan çıkan sonuçtan da bilinmelidir ki normal koşullarda hijyen ve temizliğe dikkat edildiği sürece tehlikenin insandan insana, hayvandan insana, insandan hayvana geçme olasılığı yoktur. Yalnızca yeni tip corona virüslerden değil, virüslerin tamamı genellikle damlacıklar ile bulaşan organizmalardır. Asgari ölçüde hijyen kurallarına ve temizlik kurallarına uyulduğu sürece, kalabalık ortamlardan uzak durulması gereken kurallara uyulduğu sürece COVID – 9 dahil hiçbir virüsün bulaşması mümkün değildir.

Hayvanlar Konusunda Endişe Etmeli miyiz?

Evinde evcil hayvan besleyen birçok insan gerek hayvanları ile ilgili gerekse hayvanlarda olması olasılığına karşı kendilerine bulaşma konusunda endişeleri bilinmektedir. Ancak bugüne kadar araştırma sonuçlarına bakıldığında evcil hayvanların bu hastalığı taşımış olsalar bile insanlara bulaştırmadıkları bilinmektedir. Bazı durumlarda insanların doğru tedbirler aldığını zannederek sağlıklı hayvanlarına maske takarak sokağa çıkarmaları yanlıştır. Çünkü sağlıklı bir insanın maske takması ne kadar doğru değilse hayvanlara da takılması doğru değildir. Maske solunumu engeller, stres ve panik yaratır. Dolayısıyla sağlıklı insanların ve hayvanların maske takarak dolaşmaları sağlıklı değildir. Bu konuda yapılması gereken en doğru önlem, kendimize gösterdiğimiz özeni hayvanlarımıza da göstermekten geçmektedir. Hayvanlarla yakın temastan sonra ellerin bol suyla ve sabunla yıkanması, hayvanlara gerekli olmadığı durumda çok fazla yaklaşılmaması önlem açısından yeterli olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Korona Virüsü Nedir?

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Korona Virüsünden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Korona Virüsü Belirtileri Varsa Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Korona Virüsü Belirtileri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Halkımızı Yeni Korona Virüsü Hakkında Bilgilendiriyor

Yeni Corona Virüs(Covid-19) Hakkında Sağlık Bakanlığı Bilgilendiriyor

PDF Dosyasını İndirin

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle