Hastalıklar, Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yem Kusuyor

Muhabbet Kuşu Yem Kusuyor

Muhabbet kuşlarında birçok farklı sebeple kusma sorunu görülebilir. Bu çok hafif psikolojik nedenler olabileceği gibi önemli bir hastalık belirtisi de olabilir. Çok hassas canlılar olan muhabbet kuşları psikolojik stres altında hissettiklerinde kusabilirler. Ya da eş ve yavrularına gıda aktarımı duygusu ile kusma yapabilirler. Tüylerini yenileyen muhabbet kuşu çok fazla yem yer ve fazlasını kusarak atar. Bayat yemler veya yüksek vitamin içeren gıdalar da kusmaya sebep olabilir. Eğer bu hafif sebepler yoksa ve kusma çok uzun sürüyorsa hastalık belirtisi olabileceğinden veterinere başvurmak da fayda vardır.

Muhabbet Kuşu Ele Yem Kusması

Muhabbet Kuşu Yem Kusması

Muhabbet kuşu yem kusması çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Öncelikle muhabbet kuşlarının çok hassas canlılar olduğunu bilmeli ve kolay strese girerek yem kusması gibi tepkiler verebildiklerini bilmelisiniz. Muhabbet kuşu eşini ve yavrusunu besleme içgüdüsü ile özellikle kızışma dönemlerinde yem kusması yapabilir. Diğer bir neden kum eksikliğidir. Muhabbet kuşları kolay sindirim yapmak ve metabolizmalarını düzenlemek için kuma ihtiyaç duyarlar. Kafesinde mutlaka kuş kumu olmalıdır. Yem yediklerinde hareketlerini engelleyen bir durum var ise fazla yemi dışarı atabilirler.

Muhabbet Kuşu Kusması Neden Olur?

Muhabbet Kuşu Kusması Neden Olur?

Muhabbet kuşu yem kusması psikolojik ve hafif sebepler ile olabileceği gibi çeşitli hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Megabacteria gibi mantar enfeksiyonları çoğu zaman kusma belirtisi ile baş gösterir. Beyin sarsılması, karaciğer hastalıkları, böbreklerde ortaya çıkan rahatsızlık, kalp, pankreas, merkezi sinir sistemi hastalıkları, vitamin azlığı ya da çokluğu gibi çeşitli hastalık durumları kuşlarda kusmaya neden olabiliyor. Bu durumda mutlaka veterinere başvurarak gerekli ilaç tedavileri uygulamalısınız.

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması

Muhabbet kuşunun yem kusması her zaman korkulacak ciddi bir durum olmayabilir. Bu kuşlar bazen yalnızca stresli oldukları için ya da sahibine tepki vermek için yem kusabilirler. Yavru ve eşi besleme içgüdüsü de yem kusma nedeni olabilir. Ortamda bulunan karbon monoksit fazlalığı, oda içerisinde kullanılan sprey ve ilaçlar gibi sebeplerde yem kusma nedeni olabilir. Özellikle tüylerini yenileme ve kızışma dönemlerinde fazla yem yerler ve fazlasını geri kusabilirler.

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması Nasıl Engellenir?

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması Nasıl Engellenir?

Muhabbet kuşunun yem kusmasının engellenebilmesi için öncelikle sebebinin ne olabileceğini tespit etmelisiniz. Eğer psikolojik nedenlerle stres altında hissederek kustuğunu düşünüyorsanız evin en sakin ve sessiz köşesine alarak bir süre yalnız bırakmalısınız. Tüy döküyorsa ya da kızışma dönemi ise vitamin takviyeleri vererek bu dönemin geçmesini bekleyebilirsiniz. Bulunduğu ortamı iyi havalandırıp kafesini temizleyerek ferah hissetmesini sağlayabilirsiniz. Hasta olabileceğini düşünüyorsanız veterinerinize danışmalısınız. Rastgele vitamin ve ilaç vermek doğru değildir.

Muhabbet Kuşu Yem Kusması

Muhabbet Kuşu Ele Yem Kusması

Muhabbet kuşunun ele yem kusması yemek sonrası tesadüfen elinize konmuş ve çeşitli sebeplerle fazlasını çıkartmış olabilir. Ya da sizin bir davranışınıza tepki olarak elinize yem kusmuş olabilir. Örneğin eve yabancı kişiler gelmiştir kuş sıkılmış ve tepkisini belirtmek için elinize kusmuş olabilir. Özellikle çocuklar kuşları hırpalayarak severler. Misafir çocuklar kuşu rahatsız etmişse hassas olduğundan size tepkisini gösteriyor olabilir.

Muhabbet Kuşu Bütün Yem Kusması

Muhabbet Kuşu Bütün Yem Kusması

Muhabbet kuşu bütün yem kusması yemek yedikten hemen sonra oluyorsa yediğinin fazlasını atıyor demektir. Ancak bir süre sonra gerçekleşmişse sindirim sistemi ile ilgili bir hastalık olabilir. Anlamak için bir süre hangi zamanlarda kustuğunu gözlemleyerek eğer hasta olabileceğini düşünüyorsanız veterinerinize götürmelisiniz. Kızışma dönemi ise yavru ve eşini besleme duygusu artmış ve bu yüzden yemi bütün olarak onlara saklayıp çıkartmış da olabilir.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.