Hastalıklar, Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Yem Kusuyor

Muhabbet Kuşu Yem Kusuyor

Muhabbet kuşlarında birçok farklı sebeple kusma sorunu görülebilir. Bu çok hafif psikolojik nedenler olabileceği gibi önemli bir hastalık belirtisi de olabilir. Çok hassas canlılar olan muhabbet kuşları psikolojik stres altında hissettiklerinde kusabilirler. Ya da eş ve yavrularına gıda aktarımı duygusu ile kusma yapabilirler. Tüylerini yenileyen muhabbet kuşu çok fazla yem yer ve fazlasını kusarak atar. Bayat yemler veya yüksek vitamin içeren gıdalar da kusmaya sebep olabilir. Eğer bu hafif sebepler yoksa ve kusma çok uzun sürüyorsa hastalık belirtisi olabileceğinden veterinere başvurmak da fayda vardır.

Muhabbet Kuşu Ele Yem Kusması

Muhabbet Kuşu Yem Kusması

Muhabbet kuşu yem kusması çeşitli sebeplerden dolayı olabilir. Öncelikle muhabbet kuşlarının çok hassas canlılar olduğunu bilmeli ve kolay strese girerek yem kusması gibi tepkiler verebildiklerini bilmelisiniz. Muhabbet kuşu eşini ve yavrusunu besleme içgüdüsü ile özellikle kızışma dönemlerinde yem kusması yapabilir. Diğer bir neden kum eksikliğidir. Muhabbet kuşları kolay sindirim yapmak ve metabolizmalarını düzenlemek için kuma ihtiyaç duyarlar. Kafesinde mutlaka kuş kumu olmalıdır. Yem yediklerinde hareketlerini engelleyen bir durum var ise fazla yemi dışarı atabilirler.

Muhabbet Kuşu Kusması Neden Olur?

Muhabbet Kuşu Kusması Neden Olur?

Muhabbet kuşu yem kusması psikolojik ve hafif sebepler ile olabileceği gibi çeşitli hastalıkların belirtisi de olabiliyor. Megabacteria gibi mantar enfeksiyonları çoğu zaman kusma belirtisi ile baş gösterir. Beyin sarsılması, karaciğer hastalıkları, böbreklerde ortaya çıkan rahatsızlık, kalp, pankreas, merkezi sinir sistemi hastalıkları, vitamin azlığı ya da çokluğu gibi çeşitli hastalık durumları kuşlarda kusmaya neden olabiliyor. Bu durumda mutlaka veterinere başvurarak gerekli ilaç tedavileri uygulamalısınız.

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması

Muhabbet kuşunun yem kusması her zaman korkulacak ciddi bir durum olmayabilir. Bu kuşlar bazen yalnızca stresli oldukları için ya da sahibine tepki vermek için yem kusabilirler. Yavru ve eşi besleme içgüdüsü de yem kusma nedeni olabilir. Ortamda bulunan karbon monoksit fazlalığı, oda içerisinde kullanılan sprey ve ilaçlar gibi sebeplerde yem kusma nedeni olabilir. Özellikle tüylerini yenileme ve kızışma dönemlerinde fazla yem yerler ve fazlasını geri kusabilirler.

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması Nasıl Engellenir?

Muhabbet Kuşunun Yem Kusması Nasıl Engellenir?

Muhabbet kuşunun yem kusmasının engellenebilmesi için öncelikle sebebinin ne olabileceğini tespit etmelisiniz. Eğer psikolojik nedenlerle stres altında hissederek kustuğunu düşünüyorsanız evin en sakin ve sessiz köşesine alarak bir süre yalnız bırakmalısınız. Tüy döküyorsa ya da kızışma dönemi ise vitamin takviyeleri vererek bu dönemin geçmesini bekleyebilirsiniz. Bulunduğu ortamı iyi havalandırıp kafesini temizleyerek ferah hissetmesini sağlayabilirsiniz. Hasta olabileceğini düşünüyorsanız veterinerinize danışmalısınız. Rastgele vitamin ve ilaç vermek doğru değildir.

Muhabbet Kuşu Yem Kusması

Muhabbet Kuşu Ele Yem Kusması

Muhabbet kuşunun ele yem kusması yemek sonrası tesadüfen elinize konmuş ve çeşitli sebeplerle fazlasını çıkartmış olabilir. Ya da sizin bir davranışınıza tepki olarak elinize yem kusmuş olabilir. Örneğin eve yabancı kişiler gelmiştir kuş sıkılmış ve tepkisini belirtmek için elinize kusmuş olabilir. Özellikle çocuklar kuşları hırpalayarak severler. Misafir çocuklar kuşu rahatsız etmişse hassas olduğundan size tepkisini gösteriyor olabilir.

Muhabbet Kuşu Bütün Yem Kusması

Muhabbet Kuşu Bütün Yem Kusması

Muhabbet kuşu bütün yem kusması yemek yedikten hemen sonra oluyorsa yediğinin fazlasını atıyor demektir. Ancak bir süre sonra gerçekleşmişse sindirim sistemi ile ilgili bir hastalık olabilir. Anlamak için bir süre hangi zamanlarda kustuğunu gözlemleyerek eğer hasta olabileceğini düşünüyorsanız veterinerinize götürmelisiniz. Kızışma dönemi ise yavru ve eşini besleme duygusu artmış ve bu yüzden yemi bütün olarak onlara saklayıp çıkartmış da olabilir.

İlgili Yazılar

Uzmana Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzman Görüşleri “Muhabbet Kuşu Yem Kusuyor

 1. Papağan Sahibi Nagehan Nagehan dedi ki:

  Merhaba,benim erkek muhabbet kuşum dün hiçbirşeyi yoktu. Hatta yemi bitti diye. Yeni yem aldım. Kapalı kutu da olanlardan. Fakat yemi yemedi. Bugün ise hasta olmuş. Yem yemiyor,su da içmiyor. Sulu ishali var
  Arada ötüyor fakat fazla değil. Devamlı uyuyor. Ne yapacağını bilmiyorum.

  1. Papağan Sahibi Doğan Doğan dedi ki:

   Bir an önce bir kuşcuya veya veterinere götürün. Kuruluk hastalığı belirtileri var. Umarım değildir. Geçmiş olsun.

  2. Papağan Sahibi Zeynep Çakar Zeynep Çakar dedi ki:

   Mutlaka veterinere başvurmalısınız çünkü kuşlar 3 4 gün şu içmezlerse ölebilir ler geçmiş olsun

 2. Papağan Sahibi Harun Harun dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam benim yumurtalı dışı kuşum yem yedikten sonra hepsi biterse toplaniyor. Sonra yemleri hepsini kusuyor dışarı atıyor sonra tekrardan gidiyor yem yiyor

 3. Papağan Sahibi Görkem ayaz Görkem ayaz dedi ki:

  Merhabalar muhabbet kuşum dün aslında çok iyidi bugün kafesinden çıkarttığımda kusmaya başladı yaklaşık 15 dkdir aralıklarla kusuyor birazda halsiz gibi gözüküyor sebebi nedir?

 4. Papağan Sahibi Mustafa enes Mustafa enes dedi ki:

  Merhaba benim erkek muhabbet kuşum tuz yedi ve yediği yemleri kusuyo ve halsizlik var ne yapmalıyım.

 5. Papağan Sahibi x x dedi ki:

  merhaba çok kötü bir ses çıkartarak kusuyor ve çok yutkunuyor ne yapmam lazım

 6. Papağan Sahibi Hediye kul Hediye kul dedi ki:

  Benim erkek muhabbet kuşum yediği yemleri sürekli bir şekilde geri çıkartıyor onları sonra tekrar yediği oluyor ne yerse yesin gidip çıkartıp tekrar yiyor

 7. Papağan Sahibi Dilek yetim Dilek yetim dedi ki:

  Muhabbet kuslarının yavru ve esı besleme ıstegı ne kadar surer benım oglusum ıkı aydır kafestekı oyuncagını beslıyor cocugum benım dıyor alsam depresyona girer dıye korkuyorum ne yapmalıyım o ac kalıp hasta olur dıye korkuyorum yoksa kafes sureklı temizleniyor davranısları da cok normal

 8. Papağan Sahibi Doğan kılıç Doğan kılıç dedi ki:

  Kuşum sürekli yemi dışarı atıyor yem yemiyo bide kafesine kusmuş