Papağanlar

Papağanlar İçin Oyuncak Seçimi

Papağanlar için oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Plastik Papağan Oyuncakları
Papağanlar yüksek zekâya sahip, meraklı, meşguliyeti seven canlılardır. Özellikle de yalnız kaldıklarında bir şeylerle uğraşmak isterler. Canının sıkılmasına engellemek ve ona ihtiyaç duyduğu meşguliyeti vermek için, kafesi ya da bulunduğu ortamı oyuncaklarla donatmalıyız. Bunlar evcil hayvan malzemeleri satan yerlerden temin edebileceği gibi, kendiniz de yapabilirsiniz. Bu oyuncaklar papağanımızın canının sıkılmasını önleyecek ve ona bir meşguliyet sağlayacaktır. Böylelikle birçok davranış problemlerinin de önünde geçebilirsiniz.

Uğraşacak bir şeyler bulmayan, canı sıkılan papağanlarda çığlık atma, tüy yolma ve ısırma gibi birçok davranış problemleri gözlemlenebilmektedir.

“Meşgul papağan, mutlu papağandır.”

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar:

Papağanın can sıkıntısını gidermek adına sağlığından olmasını istemeyiz. Bu nedenle oyuncak alırken ya da yaparken aşağıdaki hususlara dikkat etmeliyiz:

  • Oyuncaklar parçalanıp yutulması haline papağana zarar vermeyecek nitelikte maddelerden yapılmış olmalıdır.
  • Oyuncaklar sivri, keskin köşeler ya da uçlar bulunmamalıdır.
  • Papağanlar için zeka oyuncaklarPapağanın ağırlığını taşıyabilecek güçte bir askıya sahip olmalıdır.
  • Kimyasal maddeler içermemelidir.
  • Oyuncak gagasının ya da ayağının sıkışmayacağı, takılmayacağı nitelikte olmalıdır.
  • Papağanın ilgisini çekebilmelidir.
  • Papağanın boyuna uygun büyüklükte olmalıdır.

Papağanlar İçin Oyuncak Çeşitleri

Plastik Oyuncaklar

Değişik renk ve şekil seçenekleri sunan bu oyuncaklar, hem bizlerin hem de papağanlarımızın ilgisini kolaylıkla çekerler. Bu nedenle çok tercih edilirler. Fakat papağanımızın bu oyuncaklardan bir parça koparıp, yutması, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle papağanımızın kırıp kopartamayacağı kadar sert ve mukavemetli olanlarını seçmeliyiz. Seçim yapılırken gagalarının gücü unutulmamalıdır. Tanınmış be kalitesi onaylanmış markalarının ürünlerini tercih etmeliyiz.

Papağanlar için sağlıklı oyuncaklar

Metal Oyuncaklar

Sesi ve parlak renklerinin papağanların dikkatini çekmesi ve ayrıca sağlam olması nedeniyle tercih edilen oyuncaklardandır. Metal oyuncaklar alırken dikkat edilmesi  gereken en önemli husus, paslanmayacak nitelikte olanlarını seçmektir. Ayrıca papağanınıza zarar verebilecek sivri veya keskin bir ucu ve kenarı olmamalıdır.

Ahşap Oyuncaklar

Ahşap oyuncaklar pek uzun ömürlü olmayan oyuncaklardır. Papağanımız oyun oynarken ahşap oyuncakları kolaylıkla parçayalabilir. Bu nedenle ahşap oyuncaklar doğal malzemeden yapılmış olmalı, vernikli ve cilalı olmamalı, renklendirmek için kimyasal içerikli boya kullanılmamalıdır. Gıda boyası ile renklendirilmiş olanlar temin edilmelidir.

Pek uzun ömürlü olmamalarına rağmen tercih edilen oyuncaklardır. Bu oyuncakları parçalamaları, özellikle gaganın yeterli egzersiz yapması ve yapısını koruması için çok faydalıdır.

Papağanlar içi n kafes oyuncakları

İp Oyuncaklar

Ahşap oyuncaklara nazaran daha az dayanıklı ama papağanlar için çok eğlenceli oyuncaklardandır. Yutmaları halinde onlara zarar verebilecek maddeler içermemeli, renklendirmek için kimyasal malzemeler kullanılmamalıdır.

Doğal Oyuncaklar

Hindistan cevizi kabuğu, ağaç, ağaç kabuğu, çeşitli bitkiler gibi doğal malzemelerden yapılmış oyuncaklardır. Oyuncak Seçiminde, papağanlara zararlı nitelikte maddeler içermemesine dikkat edilmelidir.

Oyuncağı Kafese Yerleştirmeden Önce

Papağanlar şüpheci ve temkinli canlılardır. Bu nedenle daha önce görmediği bir nesneyi hemen kabullenmez, aksine ondan korkarlar.

Papağan Oyuncak Aksesuarları

Kafese yeni bir oyuncak koymadan önce, oyuncakla oynayarak ne olduğunu kavramasına ve korkulacak herhangi bir durum olmadığını anlamasına yardım edin. Elinizdeki oyuncağa ilgisi dağıldıktan sonra kafese yakın bir yere yardım edin. Elinizdeki oyuncağa ilgisi dağıldıktan sonra kafese yakın bir yere koyun ki, sürekli gözünün önünde olsun, varlığına alışmaya başlasın. Bunu tekrarlayarak oyuncağı yavaş yavaş kafese yaklaştırın ve en sonunda kafese asın. Asmadan önce gerekli dezenfekte işleminden geçirmeyi unutmayın.

Bu zeki canlıların her gün aynı oyuncakla oynamalarını beklemek pek doğru olmaz. Üzerinden inmek istemediği ya da elinden düşürmediği oyuncağa karşı ilgisini zamanla yitirecektir. Bu nedenle periyodik olarak oyuncakları değiştirmeniz, en doğrusu olur. Böylelikle hem oyuncaklarına karşı ilgisi zamanla azalmaz, hem de bir süreliğine emekliye ayrılmış olan oyuncağın üzerinde eğer gerekiyorsa tadilatlar yapılır ve temizlenir.

Ahşap Papağan Oyuncakları

0 0 oylar
Article Rating
Abone
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle